На головну Новини Перевірятимуть працевлаштування найманих працівників у сфері торгівлі та громадського харчування

Перевірятимуть працевлаштування найманих працівників у сфері торгівлі та громадського харчування

53

Бліц-навчання щодо легалізації праці у галузі торгівлі, тимчасового розміщення та організації харчування, діяльності готелів та ресторанів відбулось у міськрайонній філії обласного центру зайнятості. На зустріч запросили представників закладів, що здійснюють діяльність у перелічених сферах. Як виявилось, у Володимирі-Волинському це переважно жінки-підприємиці.

  Навчання відбувалось у формі діалогу, де кожна учасниця могла задати питання головному державному інспектору праці управління Держпраці у Волинській області Сергію Невмержицькому або ж начальниці Володимир-Волинської ОДПІ Надії Демчук чи головній спеціалістці відділу забезпечення бюджету фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області Ганні Ключук.

- реклама -

   У вступному слові директорка філії центру зайнятості Наталія Уколова детально зупинилася на реальній ситуації зі змінами попиту та пропозиції на робочу силу, ознайомила присутніх з новітніми технологіями, які застосовуються для надання послуг клієнтам.

  А головні акценти на порядку легалізації найманої праці та відповідальності за порушення трудового законодавства зробив Сергій Невмержицький. Він, зокрема, розповів, що у минулому році в області та в Україні загалом тривала кількамісячна акція з легалізації трудових відносин у сфері пасажирських перевезень. Нею було охоплено пів тисячі підприємців – перевізників на Волині. Виявлено 17 порушень, за які притягнуто до відповідальності керівників фірм. Це невелика цифра, й вона більше радує, ніж засмучує посадовців управління Держпраці, адже це означає, що подіяли їхні превентивні заходи – роз’яснювальні візити до роботодавців та поширення інформації у  ЗМІ.

   Тепер же розпочався етап посиленого контролю за дотримання трудового законодавства у сфері торгівлі та громадського харчування, який триватиме також кілька місяців. У поле зору інспекторів з праці та представників податкової інспекції потраплять 2500 представників як малого та середнього, так і великого бізнесу. Перевірятимуть дотримання підприємствами статті 265 Кодексу законів про працю, за порушення якої з недавніх пір встановлено чималий штраф: 10 мінімальних зарплат, встановлених на 1 січня поточного року, а це – 60 тисяч гривень. Додатково може бути накладено мінімальне адміністративне стягнення у розмірі 8500 гривень, а застосуванням крайньої міри вважається звернення до правоохоронних органів про порушення кримінальної справи. Втім, є й хороша новина – план перевірок можна відшукати на офіційному сайті управління Держпраці і до приходу інспекторів спокійно усунути порушення, якщо вони на підприємстві є.

  Візити посадовців з питань дотримання трудового законодавства матимуть як характер перевірок, так і профілактичну мету. Отож, перевіряти можуть тільки ті інспектори, котрі пред’являють окрім власного посвідчення, наказ та направлення на проведення перевірки. Інші ж їх планові офіційні відвідування закладів торгівлі та громадського харчування вважаються роз’яснювальними. Не варто під час таких зустрічей намагатись надати інспектору неправдиву інформацію – кожен із них має доступ до податкових баз, тому точно знає, скільки працівників на підприємстві оформлені, яку заробітну плату вони отримують тощо. Тому навіть в ході профілактичного візиту, скажімо, у магазин, де за офіційною інформацією є двоє продавців, а за прилавками стоять четверо, інспектор може зафіксувати невідповідність між фактичною та задокументованою кількістю працівників.  

   Але уважними слід бути і підприємцям. Як розповів Сергій Невмержицький, разом із запровадженнямперевірок в Україні активізувались ділки, які під виглядом інспекторів праці приходять на підприємства та пропонують «вирішити» проблемні питання за згодою сторін, тобто, за гроші. Нерідко у таких осіб є й підроблені посвідчення. Тому Державна служба України з питань праці а своєму сайті запровадила можливість перевірити посвідчення інспекторів онлайн. Усі ці документи є у відкритому доступі, а жоден справжній інспектор не заперечуватиме, якщо під час його першого візиту підприємець забажає звірити наявні документи із тими, які опубліковані на сайті. Лише таким чином можна уникнути шахрайських схем і не стати жертвою злочинців.

  Стосовно ж реальних перевірок, зауважив головний інспектор з праці, слід звертати увагу також і на їх предмет. Зокрема, може перевірятись офіційне працевлаштування, а може й дотримання мінімальних гарантій. У другому випадку йтиметься про забезпечення виплати мінімальної заробітної плати, сигнали про недотримання цієї вимоги підприємцем видає електронна система обліку навіть тоді, коли найманий працівник частину місяця перебував на лікарняному, тож виникають потреби прояснити й ці питання.

   Під час навчання учасники дізналися також відповіді на конкретні питання, що стосувались роботи їхніх підприємств, трудових відносин з окремими категоріями найманих працівників, переваги випробувального терміну при прийомі людини на роботу та особливості здійснення наставництва на робочому місці,  а також обмінялись власним досвідом ведення кадрової роботи. Юлія ПАШКОВА

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

вісімнадцять − пятнадцять =