11 червня стало історичним днем для України, адже розпочав діяти безвізовий режим між нашою державою та країнами Шенгенської зони.  Тепер українці можуть вільно подорожувати майже усією територією Євросоюзу, окрім Великобританії та Ірландії, які мають особливі умови в Шенгенській угоді. Водночас, громадяни України їздитимуть без віз до чотирьох країн, які не належать до ЄС, але входять до Шенгенської зони – Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. І перші охочі вирушили у мандри, не гаючи часу.

День, що передував старту базвізу, відзначився урочистими заходами у всіх областях нашої держави. Так, Президент України Петро Порошенко привітав  співвітчизників із запровадженням безвізового режиму з ЄС на урочистому заході-концерті, що  відбувся на Європейській площі столиці. «От нам, браття-українці, й усміхнулась доля, про яку мріяло і боролося не одне покоління наших предків», – так підкреслив особливу важливість події глава держави. Символічний таймер до початку безвізових подорожей запустили і в нашому обласному центрі. А у прикордонному Володимир-Волинському районі настання безвізу зустрічали, звичайно ж, у міжнародному пункті пропуску «Устилуг».

- реклама -

Ще до опівночі до митного поста прибули голови районної ради Роман Гук та райдержадміністрації Наталія Василець, устилузький міський голова Віктор Поліщук та директор місцевого центру надання безоплатної вторинного правової допомоги Наталія Смолярчук. Як стало відомо, протягом місяця консультанти центру БВПД першими стрічатимуть подорожніх, аби, у разі потреби, надати юридичну допомогу з питань безвізового в’їзду до країн ЄС. Для цього на митниці обладнано спеціальне робоче місце, кабінет забезпечено необхідною літературою та роздатковим матеріалом. Утім, з перших хвилин перебування на пункті пропуску стало зрозуміло, що тут до безвізу теж готувались ретельно, адже і працівники митниці, і представники прикордонної служби вручали громадянам пам’ятки, буклети та флаєри щодо правил безвізового режиму, а також не втомлювались відповідати на численні запитання зацікавлених щодо особливостей перетину кордону власниками біометричних паспортів.

Керівників району та міста Устилуга зустріли перший заступник начальника Львівського прикордонного загону – начальник штабу Ігор Римарчук та начальник відділу прикордонної служби «Пархоменкове» Денис Бамбуза.  Перший з них розповів, що насправді старт безвізу між Україною та Польщею відбудеться не опівночі, а лише через годину, адже ці країни перебувають у різних часових поясах. Також зазначив, що в громадян виникає багато запитань щодо правил користування безвізовими подорожами, наприклад, цікавить, чи будуть створені окремі черги на кордоні для тих, у кого біометричні документи. Він переконаний, що виокремлювати таких громадян з загалу не варто, тим більше, що в одному транспортному засобі з ними можуть перебувати пасажири з візами чи картками малого прикордонного руху. Окремо Ігор Римарчук наголосив на тому, що не дозволяється перетинати кордон з карткою МПР, а далі, маючи при собі біометричний паспорт, подорожувати зоною дії Шенгенської угоди, адже лише відмітка у паспорті дозволяє такі поїздки країнами ЄС. У підсумку він зазначив, що пункти пропуску на кордоні з Польщею усе одно будуть в переважній більшості завантажені автотранспортом з пасажирами із картками малого прикордонного руху, адже власники машин на польських номерах мусять щокілька днів перетинати кордон.

У свою чергу начальник відділу прикордонної служби «Пархоменкове» Денис Бамбуза сказав, що використання біометричних паспортів значно пришвидшує роботу з ідентифікації особи та перевірки її відсутності у базах даних відповідних спецслужб, включно з міжнародною організацією кримінальної поліції Інтерпол.  Адже відповідність біометричних параметрів людини обладнання, яке вже працює в тестовому режимі, визначає менш, ніж за п’ять секунд, лише вдвічі більше часу потрібно на встановлення причетності чи непричетності особи до різноманітних порушень закону чи візового режиму.

Допоки тривала ця робоча зустріч, прикордонникам зателефонували колеги з українсько-румунського кордону – у них протягом перших півгодини функціонування безвізового режиму оформлено пропуск одного пасажира з біометричним паспортом. Тож уже кортіло дізнатись, чи так само швидко ми дочекаємось свого першого користувача безвізу.

Близько першої години ночі наша делегація прибула на польську сторону пункту пропуску, аби урочисто відзначити запровадження безвізу. Тут гостей зустрічав комендант застави прикордонної варти Дар’юш Лопоцкі. Після обміну взаємними подяками за співпрацю та взаємопідтримку між українцями та поляками на митниці зазвучав гімн Євросоюзу.

Кілька пасажирів тут же скористались моментом, аби вияснити у посадовців правила, за якими кордон можуть перетинати діти з біометричними паспортами. Пан Дар’юш запевнив, що польські прикордонники дуже толерантно ставитимуться до подорожніх з дітьми. Він заспокоїв одну з мам, яка думала, що для підтвердження мети візиту дитині, яка їхатиме з нею, потрібне окреме запрошення, – насправді треба лише пояснити мету візиту матері та мати достатньо коштів на утримання себе і дитини, а також провести добровільне страхування життя і здоров’я обох мандрівників.

А о пів на другу ночі для перевірки до прикордонників під’їхав мікроавтобус, серед пасажирів якого перебувала жінка, що вирішила скористатись безвізовим перетином кордону. Лучанка Валентина Лига хвилювалась, адже виявилось, що у цей день для неї збіглось дуже багато «вперше». За свій вік жінка жодного разу не виїжджала за межі України, тож перший закордонний паспорт та перша подорож до Польщі були підсилені емоціями, які дарувало визнання її першою громадянкою України, котра через МПП «Устилуг» здійснила безвізовий в’їзд до однієї з країн Європейського Союзу. Валентина Лига розповіла, що виготовити біометричний паспорт запропонував їй чоловік у якості подарунка. А діти, які уже дорослі та не раз бували за кордоном, вирішили повезти її на екскурсію у Варшаву. Їхала з метою побачити польську столицю та купити щось собі на пам’ять про поїздку.

Очільники району Роман Гук та Наталія Василець вітали пані Валентину з вдалим початком закордонних поїздок, бажали гарної подорожі та щасливого повернення додому, а також на пам’ять зробили спільне фото. По завершенню урочистого старту безвізу голови райради та РДА зустрілись із консулом Дмитром Горбанем, який саме прибув з Консульського відділу Посольства України у Польщі, аби вести моніторинг першого дня безвізу та надавати консультативну допомогу українським громадянам. Керівники виконавчої влади та місцевого самоврядування району, користуючись такою нагодою, порушили перед дипломатом питання розбудови пункту пропуску «Устилуг-Зосін» та заручились його підтримкою у  розв’язанні цієї проблеми.

Як зазначив Дмитро Горбань у коментарі для ЗМІ, впровадження безвізового режиму – значний крок для України на шляху до європейської спільноти, адже він відкриває українцям нові горизонти та спонукає переосмислити деякі життєві цінності. Посадовець розповів, що він та його колеги-дипломати перебувають у цей день у п’ятьох контрольно-пропускних пунктах вздовж польсько-українського кордону («Дорогуськ», «Зосін», «Медика», «Гребенне», «Корчова»), а також на летовищі імені Шопена у Варшаві.  І основною їх метою є запобігання невмотивованим відмовам у перетині кордону нашим співгромадянам. Утім, як стало відомо пізніше, на пункті «Устилуг-Зосін» до ранку 11 червня кордон перетнули восьмеро власників біометричних документів, жодному з них у проїзді не відмовлено.

Отож, безвіз стартував урочисто і піднесено, але в подальшому слід пам’ятати, що скористатися ним можна лише за умови виконання ряду вимог. По-перше, необхідно підтвердити мету поїздки. Це може бути або туризм, або відвідання друзів чи родини, або бізнесовий візит. Безвізовий режим не надає українцям право на проживання, працевлаштування та навчання в країнах ЄС – у таких випадках доведеться отримувати спеціальну довгострокову візу. Прикордонники мають право перевірити наявність у громадян фінансового забезпечення на період їх перебування на території Євросоюзу, медичне страхування, заброньований номер в готелі тощо. А щоб не заплутатись у кількості днів перебування за кордоном при частих подорожах, скористайтесь онлайн-калькулятором, який можна знайти в Інтернеті. І нехай ніщо не затьмарить вражень від мандрівки до Європи.

Юлія  ПАШКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

5 × 2 =