Новини

Перші волинські футболістки: про стереотипи, перемоги і можливості для дівчат

Володимирська, Громади, Новини, Спорт
527 переглядів

Жіночий футбольний клуб “Ладомир” уже не перший рік прославляє наше місто. Нещодавно УАФ на чолі з президентом Андрієм Шевченком підписала угоду про співпрацю з Норвегією та Румунію, у межах якої сфокусуються на розвитку масового футболу, а також жіночого. Зокрема, протягом 2024-2025 років відбуватиметься навчання тренерок з України. Тож поговоримо про спортивні успіхи та виклики для футболісток.  

 Від початків – до серйозних перемог

Жіночий футбольний клуб «Ладомир» створений на базі спортивного відділення «Центру освіти» – навчального закладу, що функціонував у Володимирі до 2023 року.   Нині дівоча футбольна команда є командою спортивного ліцею.

– “Ладомир” – перший на Волині жіночий футбольний клуб, створений для розвитку талантів, підтримки дівчат, які прагнуть займатися цим спортом, популяризації дівчачого футболу. І працює на цю ціль. Окрім дорослих дівчат, яких зараз десяток в команді у вищій лізі, тут уже грають семеро учениць спортивного ліцею. А 40 юнок займаються цим видом спорту, починаючи із 13-річного віку. Думаю, що це чудово демонструє системність роботи з розвитку дівочого футболу, – каже президент команди Валентин Вірковський.

Кілька років наполегливих тренувань – і в 2017 році команда вийшла до фінального етапу турніру першої ліги, а із сезону 2017-2018 років виступає у Вищій жіночій лізі України. А в 2023/24 роках на чемпіонаті України з футболу серед жіночих команд Вищої ліги спортсменки «Ладомира» – наймолодша команда чемпіонату – посіли шосте місце.

Гордість клубу

Дівчата своєю грою не лише популяризують місто Володимир, Волинь, а й представляють Україну на міжнародній арені. Минулого місяця ладомирчанки  брали участь у чемпіонаті світу з футболу серед школярів, який тривав у китайському місті  Далянь, де  посіли десяте місце.

– У нас уже є до півтора десятка футболісток збірних команд України у своїх вікових групах. В історії нашого клубу дві гравчині входили до національної збірної України. Це – Вікторія Гірин та Христина Перевізник. Вікторія грає у національній збірній, наша капітанка, одна з кращих бомбардирок, вона ввійшла у символічну команду за результатами чемпіонату України минулого року”, – розповідає Валентин Вірковський.

Дівчатами пишаються, з них беруть приклад інші гравчині. Анастасія Міщерякова зізналася, що раніше її надихали світові зірки футболу, та тепер вона рівняється на дівчат, які грають у вищій лізі. Наприклад, на капітанку Вікторію Гірин,  Мирославу Невар та Діану Ткачук.

Стереотипи у жіночому футболі

Однак стереотипи щодо жіночого футболу все ще стають перепоною на шляху до його цілковитого визнання та розвитку. У суспільстві часто можна почути  думки про те, що футбол є суто чоловічим видом спорту, а жінки не здатні грати на такому ж рівні.

– Я постійно стикаюся зі стереотипами, – каже півзахисниця Анастасія Міщерякова. – Починала грати у футбол у своєму місті – Краматорську. Там багато спортивних майданчиків, де тренувалися разом із хлопцями. Для дівчини це досить непросто. Інколи нариваєшся на грубість, інколи, – навпаки, поступаються. А ще не подобається фраза: “Тебе б навіть дівчина обіграла”, – це неприємно чути. А у нас в ліцеї хлопці з повагою ставляться до футболісток, і це приємно.

Півзахисниці Мирославі Невар теж доводилося чути схожу критику:

– Стикалася з таким стереотипом, мовляв, жінки не можуть грати у футбол. Але я займалася і з хлопцями, та вони таке рідко казали, зазвичай так вважають ті, хто лише спостерігає за футболом.

За словами в.о директора спортивного ліцею Ольги Рудчик, попри певні позитивні зрушення, у спортивній сфері все ще існує дискримінація. Футбольні функціонери приділяють більше уваги чоловічому футболу, залишаючи жіночі команди без належної підтримки та фінансування. Професійні ліги та турніри для жінок часто не такі масштабні та привертають менше уваги, що створює додаткові труднощі для розвитку жіночого футболу.

– Футбольна Асоціація, клуби ще не вийшли на такий рівень роботи, що забезпечує рівноправність жінок та чоловіків у футболі. Це не порівнюється ні в грошовому еквіваленті, ні в розвитку, – зазначає пані Ольга.

Виклики для розвитку команди

Попри потужний потенціал та ентузіазм гравчинь, команда стикається з низкою викликів, зокрема й через повномасштабне вторгнення росії в Україну.

– Якби не війна, ми б, мабуть, мали набагато потужнішу команду, ніж є нині. Тому що від нас пішли футболістки до інших команд, переважно за кордон. Певний період чемпіонат не проводився, тому, за рішенням ФІФА, українським футболісткам дозволили виїхати за межі країни та грати за інші клуби.  Окремі дівчата цим скористалися і не повернулися в «Ладомир». Ми мали б боротися за місце у трійці призерів, та, на жаль, зараз з потугами входимо в шістку команд. Тож проблеми є. Відійшла частина спонсорів, тому активно ведемо пошуки додаткового фінансування. Це не лише через повномасштабне вторгнення, а з деяких інших причин.

– Команда має своїх спосорів, про яких  можна говорити багато і лише хороше. Це “Кроноспан”, без підтримки якого доводилося б складно. Команді всіляко допомагають фермерське господарство Євгена Шелепіни, Володимирська міська рада, “КІОС”. Укладено договір про співпрацю та певне фінансове сприяння «Ладомир» має від футбольного клубу “Карпати”. Підтримують колектив футболісток і володимирські підприємці і підприємниці,  у числі яких Валерій Пташенчук, Олександр Тищенко, Володимир Дячук, Галина Панасюк. Безперечно, «Ладомир» відчував би міцнішу впевненість у майбутньому, якщо б цей список можна було продовжити. І ми працюємо над цим, – розповідає президент клубу.

Селфі команди з тренером на чемпіонаті у Китаї.

Набір футболістів та футболісток, а також поради гравчинь

Нещодавно у Володимирському спортивному ліцеї обласної ради було оголошено перший тур вступної кампанії з різних видів спорту, тож ми поцікавилися критеріями відбору.

– Для вступу до спортивного ліцею необхідно мати початкові навики з виду спорту, а також здати контрольні нормативи. Заклад звертає увагу і на успішність, хоча це вже не є визначальним фактором при зарахуванні. Запрошуємо хлопців та дівчат, що ведуть здоровий спосіб життя, займаються спортом до нас на навчання. Спортивний ліцей забезпечує учнів безплатним харчуванням, проживанням, медичним обслуговуванням та частково спортивною формою. Більше інформації про заклад можна дізнатись на нашому сайті, – каже в. о. директора ліцею Ольга Рудчик.

Гравчині ЖФК “Ладомир” радять усім охочим спробувати себе у футболі, наполегливо працювати та не здаватися.

– Це того вартує. У професійному футболі є свої мінуси, наприклад травматичність. Однак варто врахувати і характер, – каже Анастасія Міщерякова.

Воротарка Анна Кіндер наголошує:

– Пам’ятайте, що не у всіх одразу все вдається. Так, багато людей здаються, однак треба вчитися брати себе в руки й продовжувати займатися далі.

Капітанка команди Вікторія Гірин теж дає пораду:

– Ідіть до своєї цілі й у вас все обов’язково вдасться.

 

Олександра МАЛИШЕВА,

студентка другого курсу журналістики НУ «Львівська політехніка»

Матеріал створено у партнерстві з Волинським прес-клубом

 

Коментарі
Теги: жінки, Ладомир, спортивний ліцей, футбол
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up