Новини

Підсумки громад: плюсів у децентралізації значно більше, аніж мінусів

Архів
9 переглядів

Під завісу каденції голів об’єднаних територіальних громад Володимирщини, ми вирішили поцікавитися у них, які переваги та мінуси децентралізації встигли відчути, яких основних успіхів досягли їхні громади та що ще хотілося б зробити у майбутньому. Бажання розповісти на сторінках газети про свої найбільші досягнення та плани виявили голови Оваднівської, Устилузької та Зарічанської громад.

Віктор Поліщук, Устилузький міський голова:

Плюсів децентралізації, звичайно, більше, аніж мінусів. Це і встановлення прямих бюджетних відносин з Києвом, повернення ПДФО до місцевих бюджетів, і передача частини повноважень органів виконавчої влади органам самоврядування, й передача земель, що перебувають за межами населених пунктів, у комунальну власність. Приємно, що Мінрегіон виконав більшість обіцянок, тож за чотири роки вдалось залучити із держбюджету на розвиток громади та на упровадження інфраструктурних проектів 21 мільйон 636 тисяч гривень. За кошти Держфонду регіонального розвитку у громаді відкрито дитсадочки у селах Зоря і П’ятидні. Реалізовано у нас й таку необхідну програму, як «Поліцейський офіцер громади», що передбачена лише для ОТГ. Також громада була повноцінним учасником проектів, фінансованих Євросоюзом, за залучені кошти у сумі 904 тисячі гривень від програми «U-LEAD з Європою»  вдалось створити сучасний ЦНАП.  Згодом ми організували й роботу мобільного ЦНАПу. За підтримки Євросоюзу розробили й надважливий документ – Стратегію розвитку громади на 2017-2025 роки.

Серед мінусів це те, що на момент, коли був ухвалений закон про добровільне об’єднання громад, іще увійшов в дію документ про їхню співпрацю, а інших нормативних актів, які б регулювали цей процес, практично не існувало. Й досі не прийнятий новий закон «Про місцеве самоврядування в Україні», а до старого правок більше, ніж самого його тексту, не повністю розмежовано делеговані й власні повноваження органів місцевого самоврядування, не уведено посади обіцяних префектів. На жаль, і не всі землі передано у власність громад, у нас таких  залишається до 100 гектарів поза межами населених пунктів громади. А кошти за програмою «Велике будівництво» розподіляє досі облдержадміністрація, а не громади на місцях.

Щодо досягнень, то тут коротко сказати неможливо. Адже зроблено багато з того, що потребувало втручання багато років. Свідчення цього і одне з найбільших досягнень – передача вулиці Івана Франка в Устилузі службі автомобільних доріг, завдяки чому завершилась багаторічна епопея із будівництвом у місті об’їзної дороги. Це була кричуща проблема, яку вдалось врешті розв’язати – тепер центральна вулиця Устилуга вільна від черг автомобілів до митного пункту пропуску.

Іншою проблемою було те, що перевізники відмовлялись здійснювати рейси до віддалених сіл нашої громади через стан доріг. Тому більше п’яти мільйонів гривень вкладено у ремонт дороги від села Дарницького, дорога Рогожани – Ізов зроблена за кошти інфраструктурної субвенції. Якщо у цифрах, то ми  капітально відремонтували 12 комунальних доріг, а поточний, дрібний чи білощебеневий ремонт здійснено на 20-ти шляхах. Крім того, відремонтовано п’ять мостів, два з яких капітально. Один лише міст біля Стенжарич вартував близько чотирьох мільйонів гривень. Три оновлені мости розташовані на території Лудинського старостинського округу.  І коли на ремонт дорожного покриття вдалось залучити кошти, знайшлись і підприємці на обслуговування рейсів у сторону й Амбукова, і Коритниці, відновлено рейс «Рогожани- Нововолинськ», знову став їздити перевізник на Зорю. Вже у самому Устилузі відремонтовано вулиці Незалежності, Левінцова, Гагаріна, Стравінського, під’їзд та тротуар доріжки, що веде до школи.

Збудовано водогони у селах Селиськи, Зоря, Стенжаричі та на вулицях Зеленій, Олени Хохол і Чумовицького в місті Устилузі. Забезпечено встановлення вуличного освітлення у Микитичах, Ворчині, Ізові та Рогожанах. Виготовлено також проектно-кошторисну документацію на розташування ряду світлоточок у Лудині й Хотячеві.

Генплани розроблено  для Устилуга, Залужжя та Тростянки, а для міста виготовлено також історико-архітектурний план. Документи, що встановлюють межі населених пунктів, розроблялись для Лудина, Амбукова, Рокитниці. Чорникова.

У сфері освіти, яка є важливою для будь-якої громади та країни в цілому, теж проведено чималу роботу. За цієї каденції придбано два шкільних автобуси, які довозять дітей до Стенжаричівської та Лудинської одинадцятирічок. Чотири школи (у П’ятиднях, Устилузі, Зорі та Стенжаричах) переведено та опалювання твердим паливом, ще у двох централізованим опаленням замінили існуюче донині пічне. У ЗОШ міста Устилуга було замінено покриття даху, утеплено фасади, укріплено фундамент, замінено вікна та двері на енергозберігаючі, а також проведено благоустрій території. У школі в селі П’ятидні перекрито покрівлю, встановлено котли, завершено капітальні ремонти внутрішніх санітарних кімнат. До речі, уже всі школи обладнані громади внутрішніми туалетами. У Микитичах  відремонтовано приміщеня школи та окремого харчоблоку, створено котельню на заміну пічного опалення. Так само система центрального опалення встановлена у Рогожанській початковій школі, там же облаштовано внутрішній туалет. У Лудині в навчальному закладі здійснено утеплення фасаду й фундаменту, встановлено систему водовідведення. У Хотячувському НВК проведено ремонт, в тому числі й харчоблоку, санітарної кімнати, до якої підведено каналізацію, частину нежитлового приміщення перетворено у «Світлицю». На школу села Зоря витрачено більше трьох мільйонів гривень: проведено реконструкцію паливної та реалізовано комплекс енергозберігаючих заходів. Так само замінено вікна й двері, встановлено твердопаливні котли  у Стенжаричівській ЗОШ.

Дошкільні навчальні заклади громади переведені на круглорічний режим роботи, сезонних садочків уже не лишилось. Ремонти ДНЗ проведено у Стенжаричах, Микитичах, Лудині, Хотячеві, Рогожанах. В Устилузі дитсадок отримав капітально відремонтовані каналізаційну систему, харчоблок, санітарні кімнати. Ну а в Зорі та П’ятиднях відчинили двері нові дошкільні установи.

Найбільшою своєю перемогою у медицині вважаємо те, що громаді вдалося відстояти збереження лікарні, хай навіть у статусі терапевтичного відділення №2 Володимир-Волнського ТМО. У ній проведено ряд протипожежних заходів, які вимагало законодавство.  Збережено також і мережу ФАПів у селах громади, аби забезпечити їх функціонування, з міського бюджету виділено 500 тисяч гривень за зарплату їх працівникам. У ФАПі села Селиські відремонтовано дах. Звичайно, розподіл бюджетних коштів у громаді передбачав і фінансування заходів боротьби з коронавірусною інфекцією, традиційного зубопротезування для пільговиків, придбання інсуліну тощо.

У сфері культури теж відбувся ряд позитивних змін: в Устилузькому будинку культури замінено дах, вікна й двері, проведено внутрішній ремонт залів і фойє, проведено системи обігріву у спортивний  та малий зали. Ремонти клубів одночасно з відновленням опалення проведено у Зорі, П’ятиднях, Амбукові. Відкрито клуб у селі Хотячів. Крім того, в усі школи, дитсадки та заклади культури протягом каденції планомірно закуплялась апаратура, обладнання, техніка.

Придбано також житло для двох дітей, позбавлених батьківського піклування. Устилужани мають змогу брати участь у конкурсі громадських ініціатив і тим самим реалізовувати власні ідеї з благоустрою чи розвитку громади. Вперше на Волині саме в нашій громаді відкрили дві сімейні молочні ферми. Придбано спецтехніку для місцевого ВУЖКГ. Майже у кожному селі облаштовані спортивні та дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту. Протягом останніх років в Устилузі відкрився один новий заклад громадського харчування, магазин та аптека. Здійснено також ремонт приміщення міськради, а для виконкому придбано автомобіль.

Тільки-но розпочато ремонт місцевої амбулаторії загальної практики сімейної медицини, мають бути проведені роботи більш, як на 200 тисяч гривень. Виготовлено ПКД  і очікуємо впровадження І етапу оновлення каналізаційної системи Устилуга із встановленням станції біоочистки, також готові документи на реконструкцію міського водозабору з обов’язковим облаштуванням станції поглибленої очистки води, буквально з понеділка підрядна організація почне ремонт ганку і центрального входу в Устилузьку школу, а ще на вересень заплановано придбання обладнання у харчоблок цього ж закладу, на часі створення спортивно-ігрової кімнати у Микитичах, реконструкція поля для міні-футболу в Устилузі. Очікуємо також дозволу на капітальний ремонт вулиці Левченка, а на Садову – найбільш нову вулицю міста – плануємо вести водогін. Тож роботи попереду ще дуже багато.

Сергій Панасевич, Оваднівський сільский голова:

Вважаю, що децентралізація одна з найкращих реформ в Україні. Адже завдяки їй народ дійсно стає господарем на своїй території, у громаді. Тому відчутних мінусів у ній не вбачаю. А серед плюсів те, що в рази збільшено бюджети місцевих громад, а людям надано право через представницькі органи влади самостійно, без  вказівки з центру, приймати рішення щодо розподілу та використання цих фінансових ресурсів на розвиток територій.

Оваднівська  ОТГ існує 2 роки та 8 місяців. Доходи її за 2018 рік склали 15 мільйонів 965 тисяч гривень, за 2019 – 20 мільйонів 877 тисяч, а з початку 2020 року – 11,6 мільйона гривень.

За увесь цей  період 8 мільйонів 850 тисяч гривень використано лише на галузь освіти. До прикладу, у школі села Верба замінено підлогу, проведено капітальний ремонт сходів, пішохідної доріжки, пандуса, замінено вікна в спортзалі, придбано техніку для облаштування комп’ютерного класу. В Оваднівській ЗОШ відремонтовано систему опалення та встановлено твердопаливний котел, обладнано піднавіси для зберігання дров, влаштовано протипожежну сигналізацію, придбано телевізор та музичне обладнання. У школах сіл Гайки та Сусваль проведено ремонтні роботи з облаштування підлоги, обладнано комп’ютерні класи. Замінено вікна та двері на енергозберігаючі у початковій школі в Охнівці, проведено капітальний ремонт пральні й харчоблоку НВК с.Білин. Велику підтримку з бюджету отримала Галинівська ЗОШ, адже старе її приміщення  потребувало чималих вкладень, та тепер вона осучаснена, відремонтована, з новою опалювальною системою, безпечною щитовою, сучасною акустичною апаратурою, комп’ютерною технікою та ще й з чудовими художніми розписами на стінах світлих коридорів. Поточні ремонти протягом літа проведено у всіх школах, а для забезпечення функціонування НУШ забезпечено заклади технікою, обладнанням, дидактичними матеріалами та спеціальними меблями.

Три мільйони 300 тисяч гривень виділено для підтримки дитячих садочків громади. У Оваднівському проведено ремонт покрівлі, промивання системи опалення, капремонт котла та поточний ремонт харчоблоку, пральні, санвузлів, оновлено дитячий майданчик, пішохідні доріжки, сходи, літній павільйон. Відремонтовано дах та приміщення дитсадка у Гайках, туди ж придбано морозильну камеру, пральну машинку. Проведено ремонт пічного палення ДНЗ села Свійчів, встановлено павільйон для зустрічі діток та закуплено нові меблі.

На заклади культури витратили мільйон 780 тисяч гривень. Зокрема, встановлені теплогенератори в БК сіл Свічів і Красностав, проведено капітальний ремонт покрівлі й системи опалення клубу села Верба, ремонт будинку культури села Білин, клубу села Ягідне. А у Сусвалі придбано приміщення для створення закладу культури. У ньому вже відремонтовано покрівлю.

На підтримку закладів охорони здоров’я спрямували 980 тисяч гривень. Відтак Оваднівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини поповнилась апаратом УЗД, у ній поремонтували приміщення та встановили твердопаливний котел,  проведено також ремонти у ФАПах сіл Гайки та Сусваль.

Тепер і дороги у Оваднівській  ОТГ стали кращими. Проведено ремонт дороги Верба – Людмильпіль протяжністю 9, 3 км, капітальний ремонт вулиці Миру в селі Верба та Першотравневої у Білині. Поточні ремонти доріг комунальної власності здійснювались у кожнім населенім пункті. У Галинівці відремонтовано 278 метрів вулиці Центральної, у Красноставі – 178 метрв Веселкової. Загалом на дорожні роботи з бюджету громади використано 5 мільйонів 368 тисяч гривень. Вуличне освітлення вдалось зробити у селах Верба (вулиці Ковельська та Миру), у селі Ліски, частково в Білині, Красноставі, Свійчеві (вул.Вандеволя), селах Руда, Замости, Ягідне.

Півтора мільйона спрямовано і на підтримку органів місцевого самоврядування. Так, ведеться реконструкція приміщення, придбаного для створення ЦНАПу, облаштовано кабінети дільничного інспектора, обладнано санітарно-побутову кімнату у сільській раді. Крім того, кошти вкладено в оновлення меблів, оргобладнання.

Значна увага приділялась благоустрою територій. Прибирались і автобусні зупинки, парки, стадіони, майданчики, а також кладовища. Для цього сільрада постійно поповнює запас мото- та бензоінструментів.

У планах – ще багато різноманітних завдань із ремонту закладів соціальної сфери та благоустрою навколишніх територій. Скажімо, потребує ремонту покрівля Оваднівських ЗОШ, ДНЗ та амбулаторії, школи у Гайках, яка, як і Свійчівський дитсадок, має іще й розширятись і добудовуватись, необхідно завершити ремонт у ЦНАПі, відремонтувати садочок у Гайках, придбати теплогенератор у БК села Білин та котел у Білинський НВК. Гостро стоїть питання проведення водогону у Свійчеві та ремонту водопроводів у Охнівці, Білині, Овадному. Є потреба в ремонті актового залу й харчоблоку у Вербській гімназії, на часі й придбання шкільного автобуса. Звичайно, заплановані й ремонти доріг, зокрема, на напрямками  Людмильпіль – Свійчів та Верба – Білин, вулиці Молодіжної у селі Сусваль. Також вуличне освітлення мають у першу чергу отримати села Охнівка, Гайки, Ягідне, також слід завершити встановлення мережі світлоточок у всіх селах ОТГ.

Ігор Пальонка, Зарічанський сільський голова: 

З часу утворення об’єднаної громади вдалося реалізувати ряд проектів, а найголовніше – ми  згуртували громаду, навчилися працювати у команді, набули досвіду реалізації масштабних інфраструктурних проектів. За  ці роки вдалося поєднати інтереси всіх адміністративно-територіальних одиниць, що увійшли до ОТГ, та досягти чималих успіхів. Визначили першочергове завдання ‒ стерти відмінність між містом і селом. Для цього більшість коштів  спрямовуємо на розвиток сіл. У кожному населеному пункті громади  здійснюємо благоустрій території – встановлюємо ігрові  та спортивні майданчики, ремонтуємо дитсадки та школи.  Результат уже можна побачити, і цьому сприяло наше об’єднання.

Основною перевагою  створення об’єднаної громади є збільшення надходжень до бюджету, зокрема власних доходів,  які зросли більше як у п’ять  разів, та можливість самостійно  розпоряджатися коштами. За результатами моніторингу окремих показників виконання місцевих бюджетів 2018-2019 років серед ОТГ області Зарічанська ОТГ була у першій десятці за рядом показників. А за результатами моніторингу окремих фінансових показників  ОТГ України за  перше півріччя цього  року серед  громад з кількістю населення до п’яти тисяч осіб,  наша громада посідає четверте місце. Перевагою об’єднання також є передача більшої частини земель за межами населених пунктів у комунальну власність.

Основними здобутками громади з часу створення є реалізація ряду проектів, щодо  розвитку інфраструктури,  зокрема оновлення доріг (черга дійшла навіть до тих, які не бачили ремонту понад 20 років), розширено мережу зовнішнього освітлення, яке є в кожному населеному пункті, збудовано водопроводи та  реалізовано ряд інших проектів.

Житлово-комунальне господарство. У селі Заріччя  розв’язано проблему забезпечення населення якісною питною водою  шляхом будівництва зовнішнього водопроводу (вул. Озерна, Набережна, Стемковського, Шевченка, Героїв Майдану) з Володимира-Волинського вартістю  понад 2,4 мільйона гривень.

Проведено капітальний ремонт водопроводу у селі Дігтів (вул. Шкільна, Центральна)  протяжністю 1700 метрів.  Замінено всі глибинні насоси  на артезіанських свердловинах, що забезпечило безперебійну подачу води.

Окрім цього, організовано централізоване вивезення ТПВ у всіх селах громади – для цього придбали новий трактор з причепом. Проводиться благоустрій територій (придбано роторну косарку). Освітлено всі населені пункти громади.

Освіта. З бюджету громади  фінансується утримання трьох  шкіл, з яких одна має статус опорного закладу з двома філіями та  два дошкільні навчальні заклади.  У пріоритеті розвиток освіти, забезпечення дітей належними, доступними послугами на рівні міських шкіл та садочків.  У цьому напрямку реалізовано ряд заходів з енергозбереження (реконструйовано тепломережу, замінено газові котли на твердопаливні, всі вікна та двері та  утеплено фасад школи в с. Суходоли, утеплено горище та замінено покрівлю в ЗДО с. Суходоли, замінено прилади освітлення).

В опорному навчальному закладі відбулось поліпшення та оновлення матеріально-технічної бази (придбано шкільний автобус, комп’ютерне  та мультимедійне обладнання, сучасні меблі та засоби навчання, встановлено пожежну сигналізацію), всі навчальні заклади забезпечені швидкісним Інтернетом, учні 1-4 класів та діти пільгових категорій забезпечуються безоплатним гарячим харчуванням, всі діти пільгових категорій  щорічно оздоровлюються.

У результаті проведеного капітального ремонту у Суходільському дитсадку відкрито третю групу, яка дуже довгоочікувана і необхідна для громади. Також у тут проведено поточний ремонт коридору, кухні та облаштовано сучасний  ігровий майданчик для третьої групи.

Охорона здоров’я. Збережено існуючу мережу ФАПів на території громади шляхом спрямування коштів на співфінансування видатків на зарплату працівникам. ФАП у  селі Ласків переведено в приміщення сільради, в якому спільно з німецькими партнерами зроблено ремонт, облаштовано  водопостачання та каналізацію, що значно поліпшило роботу закладу та якість надання медичних послуг. Розроблено детальний план території для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини у Заріччі.

Спорт. У Суходолах облаштоване сучасне футбольне поле зі штучним покриттям.У кожному населеному пункті громади встановлені дитячі спортивно-ігрові майданчики.

Культура.   До мережі культурних закладів громади входять два сільських будинки культури, три клуби, одна публічна бібліотека та її  філія в с. Ласків. Задля  поліпшення стану приміщень закладів культури проведено капітальні ремонти даху  та перекриття залу  БК с. Суходоли, який не оновлювався 30 років,   даху клубу с. Новосілки та  капітальний ремонт приміщення та даху клубу с. Федорівка, відкриття якого планується у  вересні.

У парку «Княжий» с. Заріччя, де проводиться однойменний фестиваль, встановлено дитячий майданчик, облаштовано вуличне освітлення,  вимощено доріжки  бруківкою та проведено зрізування (коронування)  дерев.

Транспортна інфраструктура. Проведено капітальні ремонти доріг Вощатин-Ласків-Суходоли протяжністю 2,5 км.; Федорівка-Заріччя протяжністю  1,5 км (асфальтобетон) та поточний ремонт дороги Новосілки-Орані – 1,5 км (білощебеневе покриття), загалом заасфальтовано комунальних доріг протяжністю 9,72 км.

У громаді 71 учасник бойових дій забезпечений земельними ділянками для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Виготовлено проект на підведення електромереж до масиву в с. Заріччя (ділянки учасників АТО). Для 90 учасників виділено ділянки для ведення особистого селянського господарства, 19 учасникам надано їх під садівництво.

Для наближення послуг до жителів у громаді створено структурний підрозділ Центру надання адмінпослуг з віддаленим робочим місцем.

Маємо також невеличкі досягнення нашої молодої сучасної громади у  запровадженні конкурсу місцевих ініціатив, до якого активно долучаються жителі і вже і реалізовано шість проектів. Завдяки тісній співпраці з громадською організацією «Ініціатива»  реалізовується проект «Спорт – це запорука здоров’я молоді», що отримав перемогу у конкурсі грантів за проектом «Участь в дії: практики взаємодії влади  та громади»

Звичайно не всі задуми ще вдалося втілити у життя,  ряд проектів заплановано реалізувати у майбутньому. Зокрема: збудувати амбулаторію у селі Заріччя, завершити ремонт доріг Вощатин-Ласків-Суходоли, Новосілки-Орані та Дігтів,   збудувати стадіон у Заріччі, очистити русло річки Луга,  замінити міст через річку біля міського парку «Словянський»,  збудувати центр безпеки у Суходолах, на базі БК села Суходоли відкрити центр дозвілля,   влаштувати відпочинкову зону (пляж) біля парку «Княжий» та ряд інших проектів.

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up