Податковим законодавством передбачено право платників податків на пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб.
Так, від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи;
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому звільнення від сплати такого податку поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених Податковим кодексом України: для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд: у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15, в містах – не більш як 0,1гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,1 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території (п. 284.3 ст. 284 ПКУ).
Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі ділянок та часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 ст. 281 ПКУ).
Якщо фізична особа, яка має право на пільгу, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то вона до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження ділянки про самостійне обрання/зміну її для застосування пільги.
Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за тим, у якому виникло це право.
Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів тощо, – звертають увагу у Володимир-Волинській державній податковій інспекції головного управління ДПС у Волинській області.