Із 15 березня вступили  в силу так звані “поправки Лозового” до кримінально-процесуального кодексу. Окрім зміни термінів розслідування справ,  запроваджуються і нові правила поховання померлих громадян. Щодо цього ЗМІ оприлюднюють критичні коментарі як юристів так і надавачів ритуальних послуг, передрікають хаос у судах.

Отже, поховати покійного через ці новації  не можна тепер без експертизи, яку має призначити суд. А його рішення доведеться чекати не менше трьох діб. Чи зможе людина у стані стресу від горя три дні бігати до суду по дозвіл на експертизу? Чи морально це? Та й фізично не кожен таке витримає…

- реклама -

Де протягом цього часу зберігати тіло, якщо без документа його не прийматиме морг?

То як же тепер діяти у разі непоправної втрати, куди звертатися? На запитання читачів газети «Слово правди»  відповідають:

    Начальник відділу поліції, полковник Михайло Бобик відразу  заспокоїв:

-Наразі, якщо померла людина старшого віку, все відбуватиметься, як і раніше. Якщо це трапилося вдома, то рідні мають викликати  «швидку», аби медики разом із поліцейським зафіксували факт смерті. Постанова суду необхідна лише при ознаках кримінального злочину. Жодних інших вказівок чи роз’яснень поліція поки що не одержувала.

   Головний лікар ТМО Олександр Клачук:

– Якщо покійник лікувався, спостерігався у лікарні  і про це є відповідна медична документація – то лікарня видасть довідку про його смерть. Престарілих у більшості випадків до моргу не везуть. Так поки що і діятимемо.

Щодо нововведення, то поки не відомо, як чинити, якщо людина була здоровою і померла раптово. Досі у такому випадку на місце виїжджала швидка медична допомога і слідчо-оперативна група. Лікар констатував смерть, а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг з постановою на проведення судово-медичної експертизи. За поправками до законодавства, із 15 березня слідчому заборонять призначати експертизу, натомість зобов’яжуть звертатися за дозволом на її проведення до суду. Без постанови суду морг не може прийняти тіло. Зрозуміло, що з ним відбуватиметься…

Щодо місткості моргу ТМО, то у холодильній камері вміщається не більше трьох каталок, отже саме стільки й тіл. До речі, морг зараз ремонтуємо, за день-два робітники завершать заміну даху, тривають внутрішні роботи.

Завідуюча міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Алла Войтюк:

– Одержавши лікарське свідоцтво про смерть, рідні покійного протягом трьох днів з дня настання смерті звертаються до нашої установи. Зазвичай люди приходять до нас відразу після лікарні, щоб із одержаним у нас документом звертатися до ритуальної служби. Коли ж  порушена кримінальна справа,  то лікарське свідоцтво про смерть видає судмедексперт, а зареєструвати смерть у відділі ДРАЦС слід не пізніше п’яти днів з часу настання. Інші вказівки не надходили.

Директор КП «Ритуальна служба» Анна Кушнерук,  зізнавшись, що останніми вислухала чимало тривожних запитань володимир-волинців,   запевнила, що підприємство надає усі свої послуги у тому ж порядку, як і раніше. Місце для поховання визначається після пред’явлення довідки про  реєстрацію смерті.

У міськрайонному суді на вчорашній день жодних інструкцій щодо механізму реалізації поправки до закону не одержували.

Автор новації, яка зчинила стільки суперечностей, народний депутат Андрій Лозовий на своїй сторінці у Фейсбуці написав, що пишається цією своєю пропозицією, мотивуючи надією на запобігання корупції. Хоча юристи-практики не вірять навіть у користь від зміни термінів розгляду кримінальних справ, пояснюючи свою думку конкретними особливостями кожної ситуації. Щодо нововведень із похованням, прикро, бідкаються фахівці, що народні обранці прийняли їх без необхідної експертизи. Мимохідь напрошується запитання про розширення ринку ритуальних послуг, у тім числі, приватних моргів із місткими холодильниками. Якщо ж поправку не відмінять, а це можливо лише після того, як вона увійде в дію, то цей бізнес стане актуальним у всіх містах і селах.

 


Ірина НАДЮКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

9 + 16 =