Новини

«Польська полиця» у Володимирській бібліотеці

Культура
264 переглядів
«Польська полиця» у Володимирській бібліотеці

Бібліотека-філія №2 комунального закладу «Володимирської публічної бібліотеки» взяла участь у  проєкті «Польська полиця в Україні» та безплатноно отримала книги польських авторів у кількості 20 примірників. Усі  вони надруковані українською мовою.  Видані нашими видавцями на кошти гранту, наданого їм Інститутом книги в Польщі. Це твори класиків та сучасних письменників для дорослих та молодших читачів.

На польській полиці представлені книги:

«Вогнем і мечем» – цей роман польського письменника Генріка Сенкевича (1846 – 1916) відтворює події середини ХVII століття.  Вираз «вогнем і мечем» походить від часів лікаря Гіппократа : “Чого не лікують ліки, те виліковує залізо, чого не лікує залізо, те виліковує вогонь”. Пізніше у  І століття до н. е. вислів набув іншого значення: «знищувати ворога зброєю і пожежами». Ці слова були гаслом польської шляхти.

Долі героїв роману пов’язані з війною. Так, вона звела і розлучила двох закоханих – польського шляхтича Яна Скшетуського і молоду князівну Олену. Щоб відстояти своє кохання, вони долають безліч перешкод.

Привертає увагу постать Богдана Хмельницького, гетьмана козачого, що втілив у собі «народну геніальність у всьому: в розумі, обдарованості, буйнощах, нестриманості натури, у великій мрії про волю для рідної країни».

У другій частині трилогії «Потоп» зображені події визвольної війни поляків проти шведської навали в 1655–1656 роках. «Хто не вміє від щирого серця віддячити своєму благодійнику, старанно шукає в ньому пороків, щоб виправдати свою невдячність».

У завершальній трилогії «Пан Володийовський» показано боротьбу Речі Посполитої з турками і татарами 1672–1673 років після того, як король Ян Казимир зрікся престолу. «Що за часи! Хами такий мед п’ють! Господи, Ти це бачиш і не гримиш?»

«Воєнні спогади»ь – книжка  Кароліни Лянцкоронської (1898 – 2002)  є  свідченням подій часів Другої світової війни. Вона працювала медсестрою у шпиталях Червоного Хреста у Кракові для польських військовополонених.  Авторка  заповідала: «Ці мемуари можна буде оприлюднити після моєї смерті. Я їх написала в 1945-1946  роках  після звільнення німецької неволі». Вона описала прихід перших совітів до Львова 1939 року, допити НКВС, втечу до окупованого нацистами Кракова, діяльність у польському русі опору, перебування у станиславівській в’язниці та зіткнення з начальником гестапо Крюґером, вирок смерті, ув’язнення у львівській та берлінській в’язницях, а також понад два жахливі роки у концтаборі Равенсбрюк. Книгу читати без заспокійливого просто неможливо.

 “Діалоги з совєтами”. Їх Автор Станіслав Вінцез(1888 – 1971) мріяв усе життя провести в горах у селі Бистрець серед любих його серцю гуцулів, яких вивчав і описував. Проте в 1939 році совєтська окупація перекреслила ці плани: Вінцез потрапив до енкаведистської в’язниці. Письменник  дивом врятувався із полону, нелегально через гори перебрався до Угорщини, де став біженцем. Тут його знову наздогнала сталінська навала і йому довелося втікати далі на Захід. Письменник постійно стикався із совєтськими прикордонниками, чекістами, вояками  і, розмовляючи з ними, не оминав нагоди дослідити, чому вони нищать його рідну землю?  Вперше книга опублікована у 1966 році.

Нині, коли навала «русского міра» знову нищить Україну і загрожує Європі, спогади Станіслава Вінцеза  залишаються цікавими і актуальними. Терористи, нащадки совєтського варварства, знищують усіх  цивільних громадян та дітей в українських містах і селах, руйнуючи ракетами, снарядами і бомбами їхні домівки. «Русскій мір»  є  найбільшою небезпекою для європейських країн, зокрема і Польщі.

«На нелюдській землі»  –  видатний польський художник і письменник Юзеф Чапський (1896 – 1993) у спогадах описує один із найдраматичніших своїх періодів – від 1939 до 1945 року, коли митцеві довелося зазнати совєтського полону й таборів, а відтак брати участь в організації Польської армії генерала Андерса, її евакуації на Близький Схід і битві при Монте-Кассіно. Важливим завданням Чапського в Польській армії був пошук пропалих безвісти більш як 10 тисяч  польських офіцерів, як потім з’ясувалося, розстріляних без суду і слідства “совєтами” в Катині. Книга про совєтську росію і росію. Спочатку, за словами автора, книга була опублікована в підпільних виданнях Польщі і залишається «фактом те, що після стількох років ще є люди, які хочуть їх читати».

Ці книги стануть  важливими  для українців, які бажають зрозуміти історичні події  та долю людей у  складні часи.

Проєкт «Польська полиця в Україні» –  добра  нагода для наших читачів дізнатися більше про історію, культуру та літературу Польщі та України.

Тетяна ГІЛЕВИЧ,  бібліотекарка  бібліотеки філії №2

На фото:  активний читач бібліотеки  Назар Вишневський (ліцей №5), майбутній історик. Може розказати напам’ять всі події, які описав Генрік Сенкевич у трилогії. Цитує Шекспіра, Ілліаду, Оддісею. Розумник!

Коментарі
Теги: бібліотека
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up