На головну Історія Польське повстання проти російського гніту

Польське повстання проти російського гніту

21

У Володимирі триває  голосування за  присвоєння його вулицям нових назв  на заміну  проросійських і прорадянських.  Вулиці Олексієвського пропонують  повернути її  колишню назву  Млинна, або ж назвати її Повстанською – на честь листопадового повстання проти російської імперії 1830 – 1831 років,  якому взяли участь близько 150 володимирчан. Вони були розстріляні орієнтовно на тому місці, де пролягає  вулиця. Що ж то було за повстання і чому варто вшанувати  його учасників? Деталізувати це редакція попросила наукового співробітника історичного музею Богдана Яновича.                              .

Однією з маловідомих тем в історії  нашого краю є польське повстання 1830 -1831 років. У 1795 році відбувся третій поділ Польщі  – внаслідок цього ця держава втратила незалежність і потрапила під владу Російської імперії. Зрештою, як і Україна, Литва, і Білорусія.

- реклама -

Як зазначає історик Леонід Зашкільняк, повстання  розпочалось 29 листопада 1830  року у Варшаві, охопило землі Королівства Польського і поширилось на Правобережну Україну та Білорусь. Вибухнуло  воно на хвилі європейських революційних і національних рухів, спрямованих проти домінування трьох абсолютистських імперій на континенті – Росії, Австрії та Пруссії.    

Безпосередніми причинами повстання стали порушення дарованої російським  імператором Олександром Першим  Конституції Королівства Польського (1815), придушення ліберальної польської опозиції і патріотичних організацій, запровадження цензури й репресивно-поліційних порядків. Приводом до початку  стало поширення чутки про відправку польського війська на придушення Лютневої революції 1830 у Франції. 

Відгомін повстання дійшов і до міста Володимира на Волині, адже  воно знаходиться на кордоні з Польщею і в 19 столітті тут проживала польська діаспора.

Ось як писав про ці події уу Володимирі наш земляк історик Олександр Цинкаловський: «У 1830-1831 роках польські повстанці під командуванням Дверницького перейшли австрійську границю під Дружкополем і з’явилися у Володимирському повіті. Повстанчий рух підтримали місцеві дідичі-поляки, між іншим ТадеушЧацький і Єжи Стецький. Стецький із невеликим загоном повстанців 6 квітня 1831 року  зайняв був навіть Володимир. Але мусів відступати під напором російського  полковника Дениса Давидова. Жінка Стецького – Амелія, будучи вагітною,  забарикадувалася у своєму домі у Володимирі, дуже енергійно відстрілювалася від російських військ і мусила відступати лише тоді, коли її будинок підпалили росіяни». Амелія Стецька потрапила у полон до росіян, але до неї ставилися добре і невдовзі вона була в безпеці у своєму маєтку в Павловичах.

У 1831 році російський царський уряд у Володимирі збудував в’язницю для польських повстанців, одним з її в’язнів був Лев Мошинський, якому вдалося утекти до Франції. Російські солдати знущалися над Едельманом Чоронлуським, вбили його, як і багатьох інших повстанців, а їхнє майно царський уряд конфіскував. Будинок згаданої в’язниці зберігся донині за валами у Володимирі.  За словами Олександра Цинкаловського, до 1831 року в урядах і школах Володимира панувала польська мова. Та після польського повстання все міняється. Наказом від 1 червня 1832 року в усіх урядах заведено російську мову і російські закони.

Відбувалося значне переслідування греко-католицької і католицької церков, зокрема було закрито монастир капуцинів у Володимирі, від якого нині залишилася лише стіна неподалік костелу Якима і Ганни. Греко-католицьку каплицю Святого Йосафата переосвятили у церкву святого Миколи.

 У ці неспокійні часи польський народ відчував неабияке національно-патріотичне піднесення. Зокрема поет Юзеф Вибіцкі, написав вірш « Ще Польща не загинула», який став державним гімном Польщі.  Трохи пізніше, у 1862 році, Павло Чубинський написав національний гімн України «Ще не вмерла Україна».

Таким чином, польське повстання на Правобережній Україні в 1830-1831 роках дало натхнення і українцям боротися в майбутньому за незалежність і свободу рідної України.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

тринадцять − три =