119 питань попередньо виносилися на розгляд чергової сесії міської ради. А при затвердженні порядку денного до цього переліку додали ще кілька.
Високий «градус» депутатських запитів
Спочатку традиційно відводився час для депутатських запитів. Першим його озвучив Андрій Гнатюк, звернувши увагу першого заступника міського голови на потребу додаткових дорожніх знаків на основних перехрестях через перебої у роботі світлофорів. Але перш ніж цей запит підтримали, розгорілася емоційна дискусія щодо реалізації розробленої у місті схеми дорожнього руху, зокрема облаштування кільця на перетині вулиць Ковельської та Луцької. «То буде воно чии ні?» – цікавився депутат Олег Свідерський. Його підтримав Олексій Панасюк, зазначивши, що вже вісім років ведуться розмови, а конкретних дій немає. Міський голова Ігор Пальонка пояснив, що проєктну документацію на цей об’єкт передали в обласну службу доріг, бо йдеться про дороги державного значення, якби вони були комунальними, проєкт вже б реалізували, готові долучитися до його співфінансування. Микола Юнак додав, що то не справа депутатів – вказувати, де ставити дорожні знаки, для цього є схема дорожнього руху і відповідні служби.
Другий запит Андрія Гнатюка стосувався потреби влаштування пандуса у будинку на вул. Луцькій, 103, на що теж мав свої зауваження Олег Свідерський, зазначивши, що потребу встановлення пандусів слід вивчити комплексно по всьому місту. Наталія Василець пропонувала, аби освітили доріжку до ЦПО, звертала увагу на незакінчений благоустрій тротуарів на Зимнівській, на смітник на вулиці Старицького на території дитячого майданчика, недостатню наповнюваність ТІЦом інформації для туристів на сайті.
Олег Свідерський обурювався, що отримав фактично відписку «питання вивчається» на свій попередній запит щодо скорочення штату міськвиконкому, на що на сесії керуюча справами Ірина Лошенюк зазначила, що структура не роздута, що підтвердила аудитслужба, є навіть кілька вакансій. Аналогічна ситуація із запитом щодо небезпечного паркування автомобілів біля магазину «Маяк». А з нових запитів цей депутат просив прояснити ситуацію щодо скасування тендеру на будівництво реабілітаційного центру і загалом поінформувати про кримінальні справи щодо ТМО та результати перевірки аудиторською службою «Володимиртепла», але цей його запит більшість не підтримала. А ще він пропонував повернутися до питання добудови гуртожитків на вул. Поліської Січі, що вже знайшло підтримку при голосуванні.
Програми і зміни на мільйони для підтримки військових
Перші сім питань порядку денного стосувалися прийняття місцевих програм і внесення змін до них. Ті, що передбачали сприяння ОСББ, безпеці та профілактиці правопорушень, протидії тероризму, прийняті без обговорення. А для того, щоб внести запропоновані безпосередньо на сесії зміни до програми підтримки військових частин, депутатам знадобилася коротка перерва для обговорення. Врешті вони погодили пропозицію про надання п’яти мільйонів гривень бюджетних коштів для потреб 100-ї ОМБр.
Зміни до програми підтримки і розвитку територіального медичного об’єднання передбачали виділення 2,3 мільйона гривень на реконструкцію зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення корпусу № 1 інфекційного відділення для створення реабілітаційного центру для військовослужбовців. Тут знову спалахнула дискусія щодо згаданого тендеру і визначених строків будівництва. Олег Свідерський навіть пропонував вивчити можливість влаштування такого центру у приміщенні станції переливання крові, яке цього ж дня рішенням обласної ради передано у комунальну власність. Міський голова Ігор Пальонка йому відразу заперечив: центр буде там, де передбачили, на це вже є проєкт, та й не рекомендують розміщувати такі заклади на території лікарні. Пропозицію про виділення коштів підтримали, аби не затягувати з перспективою будівництва цього центру.
Відповідні зміни були внесені до міського бюджету, де загалом до перепрозподілу передбачали понад 2,7 мільйона гривень. Крім вже згаданих 2,3 мільйона, майже пів мільйона гривень виділено на виготовлення технічних паспортів та належної облікової документації на чотири пам’ятки архітектури: костел Іоакима і Анни, могилу Січових Стрільців на Лодомирському кладовищі, Успенський собор та приміщення музичної школи, а також на грошові винагороди обдарованим учням/вихованцям та їхнім наставникам закладів освіти та на перевезення вихованців ДЮСШ на спортивні змагання.
Із зарезервованих вільних залишків, що передбачені на підтримку сил безпеки та оборони, відповідно до запитів, вирішено виділити, крім п’яти мільйонів для 100-ї ОМБр, мільйон гривень управлінню СБУ у області та мільйон 976 тисяч – військовій частині 3057.
Більше десятка планів територій, але не всі передбачають швидке будівництво
На сесії пропонувалося надати дозволи на розробку і затвердити 12 детальних планів окремих територій.
Серед підтриманих проєктів – рішення, що передбачає будівництво об’єктів дорожнього сервісу і АЗС у Заріччі, а на земельній ділянці, обмеженій вулицями Смотрицького – об’їзною Р-15 – Наталії Ужвій – Володимира Великого, де розміщені виробничі потужності птахофабрики, – зведення додаткових чотирьох пташників та теплиці для вирощування рослинної продукції, а забійний цех при цьому буде перенесено на територію Оваднівської ТГ.
Один з таких планів охоплює частини вулиць Привокзальної та Віленської, та передбачає в майбутньому розбудову стаціонарного відділення територіального центру соціального обслуговування населення. Планується, що тут збудують нове приміщення, суміщене зі старим, і воно буде розраховане на 50 місць за сучасними вимогами для таких закладів. Нині ж у тісних умовах у цьому відділенні терцентру проживає до півтора десятка людей похилого віку, а потреба є у більше 20. Орієнтовна вартість такого будівництва називалася у 34 мільйони гривень. Але, наголошували не сесії, дозвіл на розробку детального плану – це ще не будівництво, цього року його точно ніхто не починатиме, а далі все залежатиме від ситуації у державі і фінансової спроможності громади.
Не підтримали депутати проєкт рішення щодо такого детального плану на ділянку площею 30 квадратних метрів, розміщену біля будинку № 181 на вулиці Ковельській.
Виносився на розгляд депутатів і проєкт рішення про встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками у міській громаді. Начальниця управління фінансів Оксана Субицька наводила аргументи щодо потреби їх збільшення, адже витрати з бюджету на соціальні допомоги, на пільгові перевезення за кілька останніх років відчутно зросли, але, очевидь, переважив з аргументацією лист від спілки підприємців міста, зачитаний на сесії. Рішення не прийняли. Депутатка Наталія Василець при цьому зазначила, що таке збільшення не на часі, а для наповнення бюджету слід підвищувати не ставки, а розширювати саму базу оподаткування.
Рішення що стосувалося ставок і пільг зі сплати земельного податку депутати підтримали. Але не звільнили від сплати такого податку за ділянку для будівництва багатоквартирного будинку за зверненням поліцейських структур.
Ряд земельних ділянок було включено до переліку для продажу права оренди та у власність на земельних торгах у формі електронного аукціону.
***
На цій черговій сесії достроково припинено повноваження депутата міської ради Романа Савчука, який вчергове звернувся із відповідною заявою.
Отримав підтримку і проєкт рішення про ліквідацію філій ліцею села Суходоли – початкових шкіл сіл Дігтів та Новосілки, діяльність яких призупинено у попередні роки. Погоджено і внесення змін до проєкту рішення про визначення типів закладів загальної середньої освіти громади та затвердження їх перспективної мережі. Оскільки у новому навчальному році усі десятикласники громади навчатимуться у пілотному академічному ліцеї, який створено на базі ліцею імені Цинкаловського, решта освітніх закладів стануть гімназіями. Реорганізовано «Володимирліфт» і приєднано його до «Управляючої житлової компанії».
Насамкінець заслухано звіт про роботу постійної комісії з питань містобудування, архітектури, земельних відносин, лісових та водних ресурсів і агропромислового комплексу, з яким виступив її голова Микола Юнак. Прозвітував про роботу муніципальної варти міської ради за минулий рік її начальник Віктор Лавренюк.
Антоніна МИХАЛЬЧУК