На головну Новини ПОРАДИ ПСИХОЛОГА: Як знову навчитися...

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА: Як знову навчитися бути щасливими

9

Усі разом зараз ми стаємо стійкішими ніж будь-коли. Фізично та психологічно. І нашим обов’язком є зберегти своє психічне здоров’я. Це необхідно не лише для того, щоб дати раду в час війни, пережи ти її жахіття, але щоб разом і здобути перемогу. Як  з цим справитися? У пошуку відповіді на це запитання ми звернулися до практичного психолога Володимир-Волинського педагогічного фахового коледжу імені А. Ю. Кримського Ігоря Поліщука.

Читач має врахувати, що в тій чи іншій ситуації, з урахуванням статі, віку, індивідуальних особливостей  поради можуть змінюватись і навіть переходити у діаметрально протилежну площину. На зразок того, що правдива інформація одну людину мотивує до раціональних дій, а іншу – демотивує та деморалізує тощо.  Значна кількість корисних порад не мають миттєвого ефекту, а потребують постійної роботи над собою та виходу із зони комфорту.  І це має бути індивідуальна робота. Але все ж є і загальні  поради психологів,  які можуть  стати у пригоді і хоч якось допоможуть ослабити  вплив стресових  ситуацій.

- реклама -

Перший блок порад  стосується  того, щоб по можливості контролювати  свій стан.

А для  цього обмежте час перегляду новин (скажімо по 15-30 хвилин зранку, в обід, ввечері, враховуючи ваш рівень емоційної стійкості); конкретизуйте канали отримання інформації, яким довіряєте; відсікайте емоційний фон інформації, акцентуючи увагу лише на факти (бажано фільтрувати оціночні судження коментатора від фактів); залишайте право на помилку ЗМІ, особливо, коли ця інформація стосується близьких (переконуйте себе, що в усіх війнах було багато фактів, коли і після трагічних повідомлень люди поверталися живими, після масової руйнації населених пунктів окремі оселі залишалися неушкодженими); займіть себе суспільно-корисними (на ваш погляд) справами від плетіння сіток, збору продуктів харчування, одягу допомоги людям чи живій природі до приготування Бандерівського узвару (гумор здатен зцілювати! Погодьтесь, що приготувати Бандерівський узвар набагато приємніша процедура, чим готувати коктейлі Молотова. Від вміння змінювати кут зору на ті ж  речі залежить ваш емоційний стан); сплануйте день так, щоб був час для роботи, відпочинку, перебування на свіжому повітрі та для сну. Якщо ви переконали себе, що в час війни ми не маємо права на відпочинок, то варто відшукати аргументи (перепрограмувати себе) на зразок того, що виснажена людина довго не протримається і користі принесе менше,  її продуктивність праці погіршується.

Другий блок порад  – це вміння керувати своїми емоціями.

Якщо рекомендовані психологами поради щодо саморегуляції, починаючи від різноманітних технік дихання, релаксації, візуалізації позитивних образів тощо – це не ваше, то просто спробуйте відшукати людину, яка переживає більше за вас, і спробуйте підтримати її. Шукаючи потрібні слова, дії, через деякий час усвідомите, що самі заспокоїлись. Треба розрізняти проблеми, які можна вирішити діями і ті, які лише шляхом зміни ставлення  до  них. Спробуйте до проблем ставитися з гумором з вірою у їх розв’язання, з усвідомленням того, що світ і ми у ньому не досконалі.  Кожна проблема – це не кара, а можливість вирости над собою через успіх чи невдачу, які дають нам досвід.  Не забуваємо про силу молитви, яка здатна оберігати, зцілювати нас тілесно та духовно. Сьогодні сотні тисяч людей  вимолюють мир в Україні.

Третій блок порад – вчимося конструктивно комунікувати.

Коли мова іде про дітей, то маємо пам’ятати, що вони сприймають не те що ми їм рекомендуємо чи вказуємо зробити, а те як ми діємо. Якщо дорослі заспокоюють дитину, перебуваючи в тривозі, паніці, злобі, то зрозуміло, що ефект буде зворотнім. Спочатку заспокойте себе, вибачтесь перед дитиною, пояснюючи причину своєї слабкості і домовтесь спільно підтримувати один одного. У такий спосіб дитина відчує свою значимість, відповідальність.

Спільне проводження часу, обговорення своїх переживань, проблем, пошук і обговорення варіантів виходу з конкретної ситуації, напрацювання моделей поведінки с взаємодії, компромісу – все це  зніматиме рівень напруги. Як і спільні прогулянки на свіжому повітрі і не просто так, а з метою годівлі птахів, безпритульних тварин, збору сміття чи сировини для вторинної переробки, участь у інших волонтерських заходах. Ми не повинні уникати обговорення ситуації в країні, на передовій, проблем побутових.  Коли  при цьому фіксуємо різне бачення ситуації, то важливо контролювати рівень емоційного забарвлення, пам’ятати про особисті кордони, право на власну думку.

А ще варто акцентувати увагу на самообладанні, самоконтролі, усвідомленні того, що неконтрольована агресія, озлобленість на зовнішнього ворога не повинна спрямовуватися на довколишніх, отруювати нас з середини. Адже сьогодні ми воюємо з імперією зла путіна, а завтра – маємо працювати над знищенням путіна в собі як моделі поведінки, що не враховує інтересів ближнього, його право бути іншим, веде підлу, цинічну, маніпулятивну війну з опонентом.

Тому культивуймо в собі здатність відстоювати свою думку і чути інших, вести конструктивний діалог не лише у формі конкуренції, а й співпраці, компромісу. В оціночних судженнях варто приділяти увагу фактам та мотивам поведінки. Культивуймо в собі здатність до співчуття, великодушності, контролю рівня толерування, звільнення від негативу. Практикуємося у вмінні наводити лад не лише у своїй оселі, громаді, країні, а й в душі, наповнюючи її світлом, любов’ю.

Ви запитаєте, а як же пробачити те зло, втрату близьких, страждання, як відпустити, залишити це все в минулому і знову вчитися бути щасливими? Щоб отримати відповідь, дайте собі відповідь на питання: заради чого жертовно гинуть солдати, покидають цей світ батьки?

Моє бачення: вони ідуть у засвіти з думкою про нас, щоб ми жили щасливо, раділи життю і згадували їх незлим тихим словом… Тому найкраще, що можемо зробити у пам’ять про загиблих, це молитовно дякувати їм за можливість будувати мир, злагоду на рідній землі, у своєму серці. Все буде Україна!

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

3 × пять =