Чотирнадцять старих надгробків-мацев було виявлено у полі, що між селами Селець, Горичів та Зимне. Кам’яні плити з колишнього єврейського кладовища, яке колись було на місці парку Гагаріна, належать до різних часів – найстаріша датується 1861 роком , а найновіша 1939-м.
Про те, що мацеви у полі віднайшов агроном сільськогосподарського підприємства, працівників історичного музею повідомила племінниця знаменитого краєзнавця Наталія Грабарчук-Цинкаловська, котра дізналась про це від місцевих жителів.
«Жителів Сельця насторожило те, що поруч цих надгробків знаходився килимок та залишки багаття, тому виникла необхідність у детальному фаховому огляді знахідок і самого місця їхньої локації. Адже, не знаючи в деталях предмету вивчення, можна будувати чимало різних версій, зокрема здійснення невідомих обрядів, мародерство на могилах, виявлений старий цвинтар тощо», – зазначив директор музею Володимир Стемковський.
Того ж дня, коли надійшло повідомлення про знахідку, директор історичного музею разом із представниками правоохоронних органів виїхав до Сельця. За півтора- два кілометра від села у неглибокому рові поруч із ґрунтовою дорогою знаходились акуратно викладені надгробки з написами єврейською мовою. Біля них лежав шматок килимка та мішок з двома парами робочих рукавиць – килимок, вірогідно, слугував як пакувальний матеріал, аби плити не терли багажник авто, припускає Володимир Стемковський.
Всього разом з фрагментами виявлено чотирнадцять надгробних плит. Хто і з якою метою вивіз нагробки зі старого єврейського кладовища та поскладав їх стосом у полі, наразі невідомо. Керівник місцевої єврейської громади Володимир Музиченко припускає, що частина цих мацев використовувалась у викладенні тротуарів на вулиці Василівській, адже традиційні єврейські надгробки мають напівкруглу форму, а ці майже всі прямокутні. А на думку Володимира Стемковського, невідомий власник розпочав будівництво на котрійсь із ділянок у місті і, аби не наражатися на осуд сусідів чи знайомих, вивіз віднайдені старі надгробки подалі від людського ока.
Наразі мацеви знаходяться на зберіганні у приміщенні огеля цадика Шломо Карлінера. Сюди їх перевіз Володимир Музиченко за сприяння голови Зимнівської ОТГ В’ячеслава Католика. Чоловік, який опікується єврейською спадщиною у нашому місті, зазначає, що буде вдячний за будь-яку інформацію стосовно того, як ці плити опинились у полі, а також просить відгукнутись тих, хто зберігає у себе вдома подібні речі.
Тетяна ІЗОТОВА.