Нещодавно мені довелося ознайомитися з матеріалами розсекреченої кримінальної справи на Володимира Карповича Кінаха, 1906 року народження (ДАВО. Ф. 4666, Оп. 2, Спр. 5), якого у 1944 році радянським судом було несправедливо засуджено до страти за вбивство ним у його домі радянського партизана, який вломився в житло. Однак після двох апеляцій до Верховного суду СРСР і додаткового розслідування в 1947 році чоловіка остаточно і повністю виправдано.
Одним із головних доказів його невинуватості був і той факт, що в роки нацистської окупації в його будинку в селі Желінів (нині воно у складі села Рогожани Володимирського району) переховувалися євреї Мендель Губель та його син Мордко (Мордехай), 1925 року народження, жителі цього ж села. Володимир Кінах рятував їх, маючи п’ятеро дітей і ризикуючи ними, а також своїми батьками, які жили з ними разом. Про це говорять сторінки справи, у якій врятовані свідчили на захист Володимира Карповича. Ось декілька цитат із цього документу:
Володимир Кінах: «Так як у мене до цього переховувалися двоє євреїв, як Мендель Губель, зараз працює в Устилузі в заготзерно, і його син працює зараз у Володимирі в НКВС, тому я подумав, що прийшли за це вбити мене» – стор. 12.
Мордко Губель: «У момент єврейських погромів та бандитських проявів я переховувався у с. Желінів у різних жителів, у тому числі деякий час проживав у Кінаха Володимира. Це було при наближенні фронту Червоної армії. Крім цього, я також переховувався у Торчинова Олексія близько трьох місяців» – стор. 18.
Карпо Кінах, 1873 року народження: «Так, справді, у нашій квартирі протягом цілого року під час німецької окупації переховувався радянський громадянин єврейської національності Мендель Губель зі своїм сином – у 1942 та 1943 роках. Ховалися ці два євреї на горищі нашого будинку, незважаючи на те, що ми могли бути розстріляні німцями за укриття їх» – стор. 61.
З постанови УМГБ Волинської області: «Зважаючи на те, що обвинувачений Кінах протягом тривалого часу в 1942-43 роках переховував від переслідування німцями та бандитами двох радянських громадян єврейської національності – Менделя Губеля та його сина, про що останні підтвердили на допиті, і знаючи факти, що бандити вбивають мирних жителів за переховування євреїв, Кінах в ім’я порятунку себе та своєї родини кількома пострілами з пістолета смертельно поранив партизана Дацюка Олександра» – стор. 73.
Вважаю, що саме втручання врятованих Володимиром Кінахом євреїв дозволило врятувати його самого. Не думаю, що малограмотний селянин міг організувати свій захист і довести справу до Верховного суду навіть на волі, а тим більше, у в’язниці. Саме страх бути вбитими бандитами з лісу за переховування євреїв примусив його захищати свою родину зі зброєю в руках.
Володимир МУЗИЧЕНКО