На головну Досліджуємо проблему Пошта  реформується, а  газетам  болить

Пошта  реформується, а  газетам  болить

98

   Заледве не щодня у редакції газети лунають дзвінки чи приходять зі скаргами читачі, обурені тим, що газету їм або не принесли зовсім, або із затримкою на кілька днів. Якщо раніше це бувало вряди-годи, то з вересня стало масовим явищем. Пошта реформується! Листонош поменшало, їх переводять на чотириденний робочий тиждень, центру поштового зв’язку у місті вже не буде… «А що ж буде, – питають люди. – Чи передплачувати газету на наступний рік, якщо її не приноситимуть?».

Газетярі з поштовиками завжди були в одній упряжці, не раз мали претензії одні до одних, але старалися ладнати. Теперішні проблеми наших постійних партнерів дошкуляють і нам. Отож у пошуку відповіді на всі ці болючі запитання ми з кількома  редакторами районних газет напросилися на зустріч з начальником Волинської дирекції ПАТ «Укрпошта» Іваном Шевчуком, на що він одразу погодився.

- реклама -

І хоч ми ще перед поїздкою до Луцька «запаслися» скаргами і наріканнями на роботу пошти, керівник цієї галузі області майже відразу відкинув їх. Як і при кожному реформуванні, за його словами, є популярні і протилежні їм речі, але якщо останні бачать всі, то перших чомусь ніхто не помічає. І більшість ЗМІ нині, якщо і пишуть про пошту, то тільки з негативним підтекстом. А без збалансування цих двох сторін реформ важко здійснити той ривок уперед, який зобов’язана зробити «Укрпошта». Зобов’язана, бо при тій збитковості, що нині має, їй просто не вижити.

Іван Шевчук коротко «прозвітував» і про те, що зроблено у Волинській дирекції, відколи він її очолив: запустили бонусну систему мотивації працівників, що дає можливість людям отримувати більше, ніж «голу» ставку, зокрема, і за збільшення кількості передплачених видань. Також оновили програмне забезпечення, споживачі мають можливість користуватися мобільним додатком «Укрпошти». А ще створили особистий кабінет і відправники посилок можуть у ньому зареєструвати відправлення, викликати кур’єра, який доставить посилку в сортувальний цех. Підвищили швидкість доставки посилок і зараз вона така ж, як і в конкурентів. Графіки роботи відділень зрівняли з графіками конкурентів, щоб люди могли користуватися послугами, тоді, коли їм зручно.

На всі міські відділення завели швидкісний Інтернет, не вдалося цього зробити лише у Володимирі-Волинському через непорозуміння з керівництвом відділення «Укртелекому». Цього року комп’ютеризовують 57 сільських відділень з населенням понад дві тисячі з підключенням до Інтернету. На складі вже лежить 91 потстермінал, встановлення яких у поштових відділеннях дозволить розраховуватися картками. Адже у перспективі «Укрпошта» хоче стати банком, як багато пошт у світі, законопроект про це вже зареєстрований у парламенті.

З 1 вересня позакривалися центри, скорочують листонош? Це, запевняє керівник поштовиків, це вимушена оптимізація, яка на доставці пошти аж ніяк не позначиться. Так,  погоджується,  бувають прорахунки, але скарги на доставку газет не такі вже й масові, більша проблема у тому, що люди стали значно менше їх передплачувати.

Але це ж взаємопов’язані речі: люди не будуть передплачувати періодику, якщо вчасно її не отримують. При значному зростанні тарифів на доставку і поштовики мали б бути зацікавлені у розширенні таких послуг, належній якості їх надання?

– Листонош переважно не скорочуватимемо, замість центрів будуть центральні поштові відділення, не закриватимуться і ті відділення, де листоноша і його начальник в одній особі, доставка буде, як і була, тільки з іншого населеного пункту, люди без поштового обслуговування у селах не залишаться, – запевняв Іван Шевчук у відповідь на наші нарікання. – Хоч половина сільських відділень є збитковими і того соціального навантаження, яке бере на себе пошта, держава не покриває їй за всі роки незалежності.  І навіть не хоче повернути той мільярд збитків, яких зазнали поштовики  через низькі тарифи Пенсійного фонду на доставку пенсій, які переглядалися ще 1994 року і на підвищенні яких наполягають поштовики.

– З Пенсійним фондом у нас непрості стосунки, і дуже хотілося б, щоб там пішли назустріч, розуміючи те, що в село, крім нас, не доставить пенсій ніхто. Банки «вийшли» з сіл. Наприклад, «Ощадбанк» закрив величезну кількість відділень, ПриватБанк в села і не йшов, наші конкуренти –  логістичні оператори йдуть в села, де більше 3-4 тисяч людей. «Укрпошта» – єдина можливість людям в селах спілкуватися з державою, а державі з людьми, – ділився своїми проблемами начальник Волинської дирекції.

А як же в інших країнах виживає пошта? Всі пошти Європи дотаційні і там немає державного регулювання, вони не обтяжені тендерними процедурами.

Недавно на Чернігівщині на правах пілотного проекту запрацювали пересувні поштові відділення, що викликало відкриті протести сільського населення. Чи не прийде такий експеримент невдовзі на Волинь? Іван Олександрович запевнив, що такого наразі не передбачається. А стосовно того, чи не оновлюватиметься автопарк для доставки пошти, розповів, що кілька нових авто вже придбали, зокрема, і автомобіль МАЗ для Володимир-Волинського поштового центру.

А ще начальник поштової дирекції Волині запевнив, що завжди відкритий до спілкування і готовий особисто вислухати всі претензії і скарги. Ми зійшлися на  спільній зацікавленості у розвитку і поліпшенні поштових послуг, зокрема, і передплати та доставки місцевих газет, навіть домовилися укласти про це спільний меморандум.

Втім, реакція на поштові реформи неоднозначна практично по всій Україні, про це сигналізують уряду, вже навіть збирають підписи про відкликання з посади головного директора «Укрпошти». Нам же дуже хотілося повірити її волинському очільнику, що варто трохи перетерпіти, і з поштою у нас проблем не буде. Однак, чи захочуть терпіти  ті наші передплатники, яким газета не приходить вчасно…

Та, щоб не завершувати на розпачливій ноті, побажаємо нашим одвічним партнерам мужньо здолати реформи, досягти економічного благополуччя і  мати всі підстави пишатися престижністю своєї професії. Тим паче, що й привід до вітань і щирих побажань є – 9 жовтня Всесвітній день пошти. Зі святом вам, поштовики!

Антоніна МИХАЛЬЧУК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

1 × один =