Новини

Повернути гроші за утеплення житла. Як працюють «теплі кредити»?

Архів
9 переглядів

З початком опалювального сезону питання енергоефективності в оселі стає все більш актуальним. Одним із методів, як утеплити житло, не витративши багато коштів, є програма «теплих кредитів». Вона дає можливість українцям зекономити на придбанні енергозберігаючого устаткування, отримавши компенсацію від держави від 20 до 40 відсотків. Як утеплитися із розумом, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Скільки компенсує держава?

Програма «Теплі кредити» працює в Україні з 2014 року. Її розпочинали як пілотний проект, у рамках якого держава частково компенсувала вартість заміни газових котлів на твердопаливні. Згодом програма поширилася на придбання іншого устаткування, а також енергоощадних матеріалів. Нині «теплі кредити» видають на заміну вікон, утеплення стін чи оновлення даху в будинках. Загалом у затвердженому урядом переліку понад 20 пунктів, на які можна оформити позику, зокрема, теплоізоляційні матеріали, твердопаливні котли, економні лампи, сонячні панелі.  Оформити «теплий кредит» можуть власники приватних будинків, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків і житлово-будівельні кооперативи.

Видають кредити у чотирьох державних банках: Ощадбанку, ПриватБанку, Укргазбанку і Укрексімбанку. Строк позики – три роки, мінімальний розмір – 10 тисяч гривень, максимальний – 50 тисячВід суми обраного кредиту власникам приватних будинків держава відшкодовує до 20 відсотків  вартості негазових і неелектричних котлів та 35 – енергоефективного обладнання і матеріалів. ОСББ і ЖБК можуть отримати 40 відсотків  від вартості утеплення будинку загалом. Якщо в складі ОСББ є родини – отримувачі субсидії, то держава може компенсувати до 70 відсотків. Водночас сума такого відшкодування не може перевищувати 14 тисяч гривень у розрахунку на одну квартиру.

Як оформити«теплий кредит»?

Щоб оформити кредит, потрібно знайти необхідний товар і взяти у продавця рахунок-фактуру, який містить кількість, опис товару та ціну. Далі з рахунком потрібно звернутися в банк і подати відповідну заявку.

Власнику приватного будинку з документів знадобляться: паспорт, ідентифікаційний код, довідка про доходи за останні шість місяців, чек-фактура з магазину, накладна на отримання товару, акт виконаних робіт (якщо проводилося встановлення металопластикових вікон або дверей, утеплення фасаду). Банк перевірить благонадійність позичальника і постачальника, а також товар на відповідність вимогам державної програми.

Важливо знати, що для оформлення позики для ОСББ потрібна згода 2/3 мешканців. Оформленням кредиту повинен займатись голова правління, маючи із собою протокол загальних зборів співвласників будинку.

Якщо кредит схвалено, то позичальник має сплатити банку перший внесок обсягом 10 відсотків від суми кредиту. Далі банк перераховує всю суму вартості товару на рахунок магазину і звертається за компенсацією до Держагентства з питань енергоефективності. У підсумку сума кредиту зменшується на відсоток, який відшкодувала держава.

Теплі міста

За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 року до серпня 2018 року українці оформили понад 296 тисяч «теплих кредитів» на суму понад шіссть мільярдів гривень. Причому їхня популярність щороку зростає. Тільки з початку  цього року за «теплими кредитами» з держ бюджету відшкодовано 270 мільйонів гривень, а 19 жовтня  уряд виділив ще 100 мільйонів гривень на реалізацію державної програми.

У зв’язку з високим попитом на позики постійно зростає і кількість місцевих програм з енергоощадного відшкодування. Зараз в Україні діє 163 регіональні програми відшкодування за кредитами на утеплення, сума фінансування за якими близько 150 мільйонів гривень. Держагентство з питань енергоефективності навіть запустило інтерактивну карту, на якій можна подивитись міста і обсяги фінансування (http://saee.gov.ua/uk/programs/map).

Економія у дії

Держенергоефективності постійно відстежує результати енергоощадних програм. Так, на місцях вже є свої історії успіху. Одна з найцікавіших– це утеплення Луцького ОСББ «Явір – 2011», яке облаштувало індивідуальний тепловий пункт та провело комплексну термомодернізацію будинку, залучивши два мільйони  грн. З них 40 відсотків відшкодувало Держенергоефективності, а відсотки за кредитом – міська рада. У результаті модернізації витрати на опалення для мешканців зменшилися у 2,2 раза.

Іншим цікавим прикладом є ОСББ «Берегиня» у Львові, яке вирішило взяти вже другий «теплий кредит» на комплексну термомодернізацію будинку. За рахунок державної програми мешканці встановили прилади обліку тепла та електроенергії, нові вікна, а також модернізували освітлення. У результаті витрати будинку на електроенергію скоротилися у 3-4 рази, а з вкладених 143 тисяч гривень держава компенсувала 105 тисяч.

За словами експертів, енергоефективність стає помітною як на окремих прикладах, так і у масштабах держави. Адже за останні 5 років споживання газу в Україні скоротилось майже на третину.

Фахівці погоджуються, що енергоефективність кожної оселі – це інвестиція у енергонезалежність всієї держави. Тож, утеплюючи своє житло,українці можуть не тільки істотно економити на комунальних рахунках, а й убезпечити себе від майбутніх подорожчань енергоресурсів. Холодна пора вже розпочалась, тому саме час подбати про тепло і комфорт вдома.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up