На головну Новини ПРАВОВА ДОПОМОГА: Мародерство і посилення відповідальності за такі дії

ПРАВОВА ДОПОМОГА: Мародерство і посилення відповідальності за такі дії

14

Тема мародерства нині є актуальною як ніколи, оскільки українці зіштовхнулися з проблемою збереження свого майна під час військових дій. Зараз наша держава потерпає від російської збройної агресії, страждає цивільне населення, при чому не тільки від військових, а ще й від своїх земляків. Ці особи здійснюють розкрадання майна жителів міст, які покинули місце проживання, рятуючись від обстрілів та бомбардувань. Жахливим є те, що крадії «працюють» в оселях навіть під час обстрілів, будучи в епіцентрі бойових дій, в той час, коли власники майна перебувають в бомбосховищах.

Часто в ЗМІ чи соцмережах мародерством називають будь-яку скоєну в цей період крадіжку – чи то товару в магазинах, чи майна з домівок мирних жителів. Проте, такий термін у цих випадках вживається помилково. То що ж таке мародерство та які ще є злочини щодо заволодіння чужим майном.

- реклама -

У межах українського кримінального законодавства мародерство є військовим правопорушенням, суть якого полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих. За такі злочинні дії раніше було передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 10 років. Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство», який набрав чинності 7 березня 2022 року, мінімальний термін позбавлення волі за такий злочин збільшено до 5 років.

Є різниця між мародерством, крадіжкою та іншими кримінальними  правопорушеннями проти власності, яка полягає в місці викрадення та у тому, в кого саме щось вкрали.

Згаданим законом посилено покарання не тільки за привласнення на полі бою майна поранених та вбитих (мародерство), а ще й за використання трагічних обставин, бойових дій для власної наживи, адже зміни до Кримінального кодексу торкнулися й складу злочинів, передбачених у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем). Ці злочини доповнилися кваліфікуючою ознакою – скоєння в умовах воєнного стану.

Тому відтепер за вчинення злочинів в умовах воєнного або надзвичайного стану відповідальність стала більш жорсткою. Зокрема за крадіжку (таємне викрадення чужого майна) порушнику загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 8 років; за грабіж (відкрите  викрадення)  – від 7 до 10 років; за розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою його застосування)  передбачено не лише  позбавлення волі на строк від 8 до 15 років, а ще й конфіскація майна. За вимагання (вимогу передачі чужого майна чи права на нього або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна) покарання визначене у  позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна. За привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем каратимуть не тільки позбавлення волі від 5 до 8 років, а ще й  позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Зараз поширені факти, коли жителі міст України самотужки борються з мародерами та іншими крадіями, піддаючи їх самосуду, прив’язуючи їх до електричних опор та дерев на загальний огляд. Проте, варто пам’ятати, що кожен злочинець мусить понести передбачену законом відповідальність, тому таких осіб слід максимально оперативно передати до правоохоронних органів, щоб жоден з них не уник покарання.

Мародерством та іншими злочинами на території України займаються військові російської федерації, грабуючи магазини та домівки населення з метою наживи та задоволення своїх потреб. Відповідно до нашого законодавства, за злочини, вчинені на території України, іноземні громадяни несуть кримінальну відповідальність в Україні.

За правовою допомогою  можна  звертатись до Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД (вул. Генерала Шухевича, 78, м. Володимир) з 9:00 до 18:00, телефон 380633249398.

Олексій КІРНОСОВ,

начальник відділу БПД Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 + сімнадцять =