На головну Досліджуємо проблему Про паломництво хасидів, помилки в організації і як їх виправити

Про паломництво хасидів, помилки в організації і як їх виправити

165

Традиційний паломницький приїзд хасидів на початку липня у місто цього року зненацька став приводом для скандалів в інтернеті і поза ним. Містяни нарікали, що шум від перебування приїжджих на території приватної садиби на вулиці Драгоманова, заважав спати у ночі, тривожилися через сміття, яке спостерігали на подвір’ї будівлі, і лякали одне одного, що буцімто через такі візити Володимир перетвориться на «маленьку Умань», чому сприятиме і будівництво готелю,  заплановане на тій ділянці. Зважаючи на таку неоднозначну і різку реакцію інтернет-громадськості, громадське обговорення щодо будівництва готелю перенесли на 4 серпня.

А ми тим часом скористалися нагодою, щоб розпитати у Володимира Музиченка, який багато років опікується інтересами єврейської громади у місті, про цьогорічний паломницький візит, і розпитати про перспективи стосовно готелю. Подаємо його розповідь прямою мовою.

- реклама -

Хасиди-паломники регулярно приїжджають до міста з часу відновлення огеля у 1999 році. Багато людей сюди не їде, максимально, наскільки мені відомо, було до 200 осіб. Цього року, очевидно, їх приїхало дещо більше, але точну цифру не можу сказати, оскільки  не я займався організацією цього процесу. Безумовно, дотичний до нього, оскільки до мене звертаються з різними організаційними питанням уже багато років.

Зрозуміло, я не міг не допомогти людям, які приїхали сюди молитися на річницю смерті свого праведника. Наголошую: вони приїздять сюди не для п’янки-гулянки, а для молитви. Оскільки цей день завжди припадає на четвер, наступного дня  ввечері настає Шаббат (субота), тому вони мусять лишитися і відсвяткувати, оскільки для євреїв це завжди свято, а вирушати в дорогу заборонено.

Карлін-столінських хасидів не так і багато. Якщо в Умань, до якої постійно апелюють і якою лякають деякі володимирці, дійсно їдуть масово, бо до неї мають стосунок абсолютно усі представники хасидизму, то до нас лише представники карлін-столінської його гілки, не дуже чисельної. 

Цього разу організатори припустилися деяких помилок, яких можна було б уникнути. Але не помиляється той, хто нічого не робить. Хиби бувають у всіх, і мішки зі сміттям іноді довго стоять біля будь-якого будинку, чекаючи на комунальників. І ніхто не робить з цього катастрофу. Висновки з помилок зроблені.

Але мешканці сусіднього будинку дійсно мали незручності вночі, я це розумію і щиро співчуваю їм. На подвір’ї садиби два генератора, які досить сильно шуміли. І я на їхньому місці також не був би від цього у захваті. Це не був якийсь зумисний злий намір. Так трапилося. Коли стало зрозуміло, що людей, які приїжджають, не буде чим нагодувати, бо електропроводка у старенькій хаті не витримає навантаження, довелося терміново привозити генератори. Рефрижератор з привезеними продуктами також спричиняв шум, але виключити його означало зіпсувати продукти.. Також доєдналися гучні молитви паломників – а в них прийнято гучно молитися, і все це дало такий результат. Якби тут уже був збудований готель, то не було би потреби ні в генераторах, ні в зовнішніх охолоджувальних пристроях, а паломники могли б молитися всередині. І цих незручностей просто не виникло би. Досі ж таких проблем не траплялося. Минулого разу там також стояла палатка і все було гаразд.

Але неприємно, коли ці організаційні промахи люди розкручують і роблять із них вселенську трагедію, провокують суспільну істерику і використовують у своїх цілях – хтось політику робить, хтось відстоює якісь бізнесові інтереси, для яких готель становитиме конкуренцію. Це маніпуляція. Такі люди просто голосно кричать і хочуть переконати, буцімто вони люблять місто більше, ніж, наприклад, я.

Звучали зауваження щодо санітарних умов. Звичайно, не завадило б, якби на території садиби був туалет. Але вбиральні були передбачені – і в готелі, і в будинку культури, і в басейні. У ньому фактично не було потреби. А про те, що прилеглу територію як вбиральню просто неба використовують любителі спиртного, які відпочивають у тутешній «наливайці», чомусь ніхто не говорить. І відбувається це круглий рік. Тому не треба перекладати все на паломників.

У спілкуванні постійно чую викривлену інформацію. Наприклад про міфічні сотні тисяч заплачених грошей чи про тривалий час перебування хасидів у місті. Насправді вони були тут три дні, і за оренду басейну паломники офіційно заплатили 14,5 тисячі гривень. Треба спокійніше це сприймати і критично ставитися до фактів.

Усе робилося офіційно, прозоро і законно. Люди робили тут покупки, заплатили за оренду комунальних об’єктів, за весь готель, тобто за кілька днів лишили в місті немалі гроші. Для будинку культури отриманих 36 тисяч за два дні – це непоганий прибуток. Прибирання сміття також було закладене у послуги. За три дні вивозилося двічі лише зі згаданого подвір’я. У неділю зранку біля садиби було абсолютно чисто.

Ті, хто кричать, що нам достатньо своїх, щоб не смітили ще й інші – чого ви насправді добиваєтеся? Вважаєте, треба огородити наше місто колючим дротом? Щоб сюди ніхто не заходив і, боронь боже, не кинув папірця? Чи давайте зобов’яжемо при вході в місто, щоб платили гроші за прибирання за кожною людиною. Але хасиди зі своєї кишені якраз і заплатили за прибирання.

Якщо хасиди збудують готель, то згаданих проблем не буде. Вони приїдуть, переночують, помоляться, та й все. Якби я міг передбачити, що так станеться, запропонував би організувати все в будинку культури, заплативши трохи більше, як це було раніше. Хасиди не вперше приїжджають, і ніколи ніхто цього й не помічав.

Перш ніж порівнювати Володимир із Уманню, треба розібратися, а що ж там. По-перше, в Умані є певне місце, де паломники перебувають, і якшо смітять, то відповідні служби це прибирають. Саме місто отримує немалі кошти. Як там все відбувалося: приїхали люди, кажуть, що ми хочемо тут молитися, давайте створимо належну інфраструктуру. З них почали тягнути хабарі. Вони сказали: «Нам такого не треба». Просто скупили нерухомість – та й по всьому. Не можна заборонити людям продавати чи купувати нерухомість або приїжджати кудись, молитися… Ні з Умані, ні з Володимира не буде гетто. Хтось їде молитися в Зимнівський монастир, хтось до огеля, це нормально.

Звинувачувати у цій ситуацій владу – абсурдно. Влада не керує приїздом паломників і не може вказувати, приїжджати чи ні. Паломники організовували паломництво автономно. Коли організатори надіслали звернення стосовно басейну і будинку культури, влада пішла назустріч і в усьому допомогла. Я читав закиди і стосовно туристично-інформаційного центру. До них претензій жодних не може бути з тої простої причини, що вони жодним чином не впливають на цей процес. Хіба вони керують паломниками в інші місця? Це право кожного – помолитися на святому місці.

Звичайно, серед хасидів, як і серед представників будь-якої іншої релігійної спільноти, можуть знайтися люди неохайні, котрі лишають за собою сміття. Вони такі ж люди, як і всі. Але робити з цього проблему також не варто. Зрештою було прибрано. І якщо вони десь і насмітили, то заплатили, щоб після них прибрали.

На майбутнє радитиму організаторам, коли плануватиметься паломницький приїзд, офіційно інформувати владу. А не так, щоб я, як людина нейтральна, але місцева, доносив цю інформацію. Має бути з їхнього боку комунікація з місцевою владою, інформування про те, де, що, коли і скільки часу має відбуватися, які потреби виникають. Тоді можна буде спрогнозувати і попередити якісь ситуації чи проблеми, які можуть виникнути.

Люди, які з різних власних міркувань перешкоджають будівництву готелю, на мій погляд, роблять те саме, що хасиди, які приїжджають, не продумавши організацію. Простішими словами – роблять собі гірше, ускладнюють собі життя. Паломники все одно приїжджатимуть до своїх святих місць. Вони не просять створити належні умови, а хочуть ці умови створити самотужки, давши місту робочі місця і сучасний заклад туристичної інфраструктури. Якщо ви гадаєте, що буде краще, якщо вони не збудують готель, то, я вважаю, ми отримаємо зворотній результат.

Закиди про те, що готель суто для хасидів, абсурдні. Ніхто не вкладатиме такі гроші, щоб готель більшість часу стояв порожнім. Ціни й номери там можуть бути різними, дешевшими і дорожчими. Не варто зараз маніпулювати якимись конкретними цифрами, адже вартість проживання диктуватиме ринок.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

5 + вісімнадцять =