На головну Досліджуємо проблему Про пенсії, їх перерахунки та умови призначення

Про пенсії, їх перерахунки та умови призначення

315

   Розпочався у понеділок  і триватиме до завтра Всеукраїнський тиждень права. Урядовим  розпорядженням затверджено  план  заходів з його проведення, спрямованих  на  підвищення обізнаності громадян щодо міжнародних стандартів прав людини та  механізмів їх реалізації та  захисту.  Активно включилося у проведення тижня і управління Пенсійного  фонду, завданням якого є контроль щодо повного та своєчасного пенсійного забезпечення громадян, захист та реалізація їхніх пенсійних прав. Адже у статті  46 Конституції України  закріплене право на соціальний захист, а також передбачено, що пенсії, інші види соцвиплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижче прожиткового мінімуму, визначеного  законом. Як  реалізується пенсійне право, зокрема у  нашому місті і районі? Про  це розповіла заступниця начальника управління – начальник відділу з питань перерахунків пенсій  № 1 управління  ПФУ в області  Лариса  Величко,  спираючись на найбільш  поширені запитання,  з якими  до  них звертаються  жителі  міста і району.

Як і кому перераховувалися пенсії цього року?
Із 1 січня 2019 року проведено перерахунок пенсій у зв’язку із підвищенням мінімальної зарплати (4173 гривні). Адже законодавчо передбачено, що розмір пенсії особам, які досягли 65-річного віку, не може бути менше 40 відсотків мінімальної зарплати. Ще однією умовою є наявність у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу. Перерахунку підлягали справи пенсіонерів, які не працювали на цю дату. Тоді перераховано пенсії 3711 жителям міста та району, що становить майже 25 відсотків від їх чисельності Середній розмір підвищення 153,61 гривні.
При перерахунку пенсій із 1 березня враховано, що на 17 відсотків підвищується середня зарплата. Тоді ж автоматично забезпечено одноразову виплату індексації за 2015-2016 рік тим, хто отримує пенсію, призначену відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, розмір якої не перевищує мінімальної за віком, та хто має необхідний страховий стаж. Було перераховано пенсії 13 тисячам 844 жителям міста та району, а середній розмір такого підвищення становив 491,79 гривні.
Із 1 квітня перераховано пенсії 491 жителю міста та району, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та набули страховий стаж.
Липневий перерахунок пенсій зумовлений зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлено на рівні 1564 гривні. Йому підлягали мінімальні розміри пенсій, перераховано доплату за понаднормативний стаж (за кожний повний рік понад 25 (35) років для чоловіків та понад 20 (30) років для жінок), яка визначається у відсотках від мінімального розміру пенсії, а також пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій, інвалідам-чорнобильцям. Усього проведено 13 тисяч 307 таких перерахунків з середнім розміром підвищення у 25,88 гривні. Також встановлено доплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає 2000 гривень, у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Їх отримали 4652 жителі міста та району, у середньому по 263,93 гривні.
Цьогорічний грудневий перерахунок пенсій теж пов’язаний зі збільшенням прожиткового мінімуму до 1638 гривень. Насамперед йому підлягали мінімальні виплати. А тим пенсіонерам, які отримують більші від них виплати, проведено доплату за понаднормативний стаж, яка визначається у відсотках від прожиткового мінімуму, крім пенсіонерів, які працюють. Окрім того, проведено перерахунок пенсій за особливі заслуги перед Україною, мінімальних виплат шахтарям, особам з інвалідністю внаслідок війни і учасникам бойових дій та деяким іншим. Для 13 тисяч 367 пенсіонерів міста і району середній розмір підвищення становив 23,23 гривні.
Скільки земляків користується правом на пенсійне забезпечення?
На 1 грудня на обліку у пенсійному управлінні ПФУ перебувало 14 тисяч 844 жителі міста та району, з них 11 тисяч 271 отримують пенсію за віком, 2201 – за інвалідністю, 908 – за втратою годувальника, 371 – за вислугою років, 90 – соціальні пенсії та 3 – довічне грошове утримання суддів у відставці. У зв’язку зі збільшенням пенсійного віку та з інших причин у останні роки спостерігається тенденція до зменшення кількості пенсіонерів. Цього року призначено 539 нових пенсій та проведено 1160 перерахунків за заявами.
Про пенсіі за віком у 2019 та 2020 році та умови їх призначення
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком мають право особи після досягнення пенсійного віку – 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року, для призначення пенсії за віком у 60 років необхідна наявність страхового стажу: 2018 року – не менше 25 років; 2019 –го – не менше 26 і так поступово додаватиметься по року такого стажу, якого з 1 січня 2028 року треба буде мати не менше 35 років. Жінки будуть виходити на пенсію в 60 років тільки в 2021 році. Нині для них пенсійний вік визначається залежно від дати народження. У 59 років i 6 місяців підуть на пенсію жінки, які народилися з 1 жовтня 1960-го по 31 березня 1961-го.
У разі відсутності на 1 січня 2018 року необхідного страхового стажу, передбаченого для призначення пенсії після досягнення 60 років, для виходу на пенсію у 63 роки потрібен стаж: з 2019-го – від 16 до 26 років; з 2020-го – від 17 до 27; з 2021-го – від 18 до 28 і так з відповідним додаванням по року до 1 січня 2028 –го, коли такого стажу буде треба від 25 до 35 років. У 65 років для призначення пенсії потрібно мати страхового стажу: з 2019 року – від 15 до 16; 2020-го – від 15 до 17 і так з поступовим його збільшенням до 1 січня 2028 року, коли вже треба буде мати такого стажу від 15 до 25 років.
Незалежно від віку можна йти не пенсію у разі наявності 40 i більше календарних років страхового стажу, починаючи з 1 січня 2028 року.
В період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли пенсійного віку та не набули передбаченого страхового стажу, за умови наявності у них його не менше 15 років, встановлюється тимчасова державна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Вона призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.
Коли на пенсію йдуть жінки?
Пенсійний вік і жінок, і чоловіків визначено в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а точніше у статті 26 Закону. Згідно з цим документом жінки, які народилися після 1 квітня 1961 року, ідуть на пенсію після досягнення 60 років. Заяви про те, що вік виходу на пенсію жінок може бути знижено, залишилися тільки гаслами. Останнє рішення Конституційного суду щодо скасування віку виходу на пенсію стосувалося пенсії за вислугу років.
Право на пенсію за вислугу років освітянам та медикам
Згідно із законодавством, збережено право на пенсію за вислугу років медичних та працівників освіти за умови, що вони на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року, тобто на його 11 жовтня, мають вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії. ни «Про пенсійне забезпечення». Право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку надається особам, вислуга років на відповідних посадах яких становить не менше: на 1 квітня 2015 року – 25 років; на 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців. Важливо, що особа після виходу на пенсію за вислугу років повинна звільнитися з роботи за спеціальністю, яка дає їй право на таку пенсію.
Щодо пенсій держслужбовців
Згідно із законодавством, пенсії держслужбовцям виплачують без індексації та перерахунку аж до того часу, доки людині буде вигідно перейти на пенсію за віком за загальним законом. Нині багато людей звертається і в Пенсійний фонд, і до уряду, і у парламент із проханням урегулювати цю проблему. Варто подіватися, що питання буде вирішено.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × пять =