На головну Інтерв'ю Про послугу доставки газу та порядок її оплати

Про послугу доставки газу та порядок її оплати

357

Актуально та доступно про нові зміни на газовому ринку щодо розділення платежів в інтерв’ю розповів нам начальник Володимир-Волинського відділення АТ «Волиньгаз»  Олег Бомазюк.

– Олеже Петровичу, з цього року споживачі газу отримують два рахунки – один за газ, другий – за його доставку. Чому розділили рахунки?

- реклама -

 – Це завершальний крок реформи ринку газу, який обмежує вплив природних монополій. За європейським законодавством продавати газ і транспортувати його мають різні компанії. Відповідно, споживачі отримують різні рахунки за ці послуги – окремий від продавця газу, окремий – від оператора ГРМ, що  його доставив.

-Що це дає споживачам?

-По-перше, наші клієнти, що використовують газ для опалення, помітили, що плата за доставку газу у січні у два рази менша, ніж в грудні, до цього розділу. А по-друге, завдяки змінам споживачі зможуть легко вибирати компанію-постачальника газу, дивитися, в кого вигідніше купувати. І плата за доставку від цього ніяк не зміниться. Ось тому – дві платіжки.

– У чому полягає послуга доставки (розподілу) газу? Що робите для того, щоб газ дійшов до кожного споживача – і в далеке село, і на найвищий поверх багатоповерхівки.

–  Поглянемо, що таке газорозподільні мережі? До них приєднано мережі населених пунктів Володимир-Волинського відділення: п’ять міст (Володимир-Волинський, Нововолинськ, Устилуг, Горохів, Берестечко), а з них два перших обласного підпорядкування,  три селища (Локачі, Іваничі, Жовтеневе, Мар’янівка,  Сенкевичівка) та майже 240 сіл.

Щоб потрапити в оселю споживача із загального газопроводу, газ проходить 20 – 30, а то й 100 кілометрів. Та частинка газопроводу, яку бачите на вулиці, – це дуже незначна частка мереж. Компанія «Волиньгаз» обслуговує близько 10 тисяч  кілометрів труб, більше 50 тисяч будинкових регуляторів тиску і дуже багато одиниць різного обладнання, яке забезпечує наявність потрібного обсягу газу у вашому помешканні 24 години на добу.

– Які витрати потрібні для того, щоб ця система функціонувала?

– Усі витрати на функціонування систем контролюються НКРЕКП. Але загалом їх можна поділити на чотири групи. Перша – це технологічний газ. Його закуповуємо, щоб компенсувати втрати при транспортуванні. Мережі зношуються, десь можливий витік газу, ми це компенсуємо. Друга – зарплата фахівцям. Тим людям, які прокладають і перевіряють труби та споруди на газопроводах, лагодять і замінюють обладнання, приїздять на виклики, опрацьовують звернення споживачів – у нашому регіоні це більше 250 працівників. Третя група витрат – це матеріали, потрібні для експлуатації мереж: запчастини, пальне для автомобілів аварійно-диспетчерської служби 104 тощо. І четверта – це капітальні ремонти і заміна різних елементів мереж, які затверджує НКРЕКП.

– Як розподіляються ці витрати впродовж року?

– Більшість наших витрат фіксовані. Вони виникають і в зимовий період пікового споживання газу, і влітку, коли це споживання різко знижується.

 

– Як, власне, визначається тариф? Чому саме 1,092 гривні за куб. метр?

– Державний регулятор щороку збирає інформацію: скільки потрібно витрат на рік, щоб система працювала надійно. Доставка газу має бути безпечною та безперебійною. НКРЕКП аналізує зібрану інформацію і визначає, скільки чого потрібно. Загальні витрати розподіляють відповідно до обсягу спожитого газу – так регулятор визначає тариф, який вимірюється в гривнях за кубометр.

– А як визначається платіж за доставку газу для кожного споживача?

– Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від того, скільки кубометрів  конкретний споживач використав упродовж попереднього “газового року”. Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Можете перевірити – отримаєте свою вартість доставки на місяць.

– Чому розрахунок плати за доставку залежить від минулорічних обсягів споживання, а не від поточних?

– Такий порядок розрахунку встановлений державним регулятором: іншого варіанту затвердити справедливий та фіксований тариф на рік наперед просто нема. А якщо споживач зменшить використання газу цього року, то  наступного у нього буде менша плата за доставку.

– А якщо споживач у попередній рік газ  зовсім не використовував?

– Тоді він отримає рахунок, виходячи з планових осягів  групи споживання, до якої належить. Це стосується і нових клієнтів, які раніше не користувалися газом узагалі. 11 лютого 2020 року держрегулятор схвалив проект рішення, яке передбачає зниження оплати для цих категорій. Після того, як новий закон вступить у дію, побачимо зміни у платіжках.

– Які строки сплати за доставку газу?

– Плата за доставку здійснюється щомісячно, однаковими платежами впродовж року – до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. У деяких споживачів розмір плати за доставку газу буде меншим за комісію банку, отож вигідніше сплатити одразу за кілька місяців.

– Як отримати рахунок за доставку?

– Рахунки для оплати послуг розподілу природного газу споживачі отримують поштою. Можна завантажити й оплатити рахунок онлайн – в особистому кабінеті на сайті 104.ua.

– Чи правда, що за доставку газу мають платити також споживачі, які тимчасово не споживають газ?

– Так. За доставку газу треба платити, навіть якщо не використовуєте газ у певний період. Тому що разом із вами його використовують тисячі інших людей. Щоб усі вони мали газ у домівках, він туди має дійти: по кілометрах труб, зі зниженням тиску спеціальним обладнанням,  із забезпечення обслуговування працівниками, які отримують зарплату. Із цього складається вартість послуги з розподілу газу. Доки діє ваш договір про її отримання – доти ви платите.

– Тобто, чим більше споживачів підключені до газової мережі, тим більші ваші доходи?

– Ні, чим більше споживачів у регіоні, тим рівномірніше розподіляються витрати на розподіл газу. Це фіксована сума, яка не залежить від обсягу споживання. Чим більше людей будуть разом її платити, тим менше заплатить кожен окремо. Якщо хтось має договір, наприклад, купив квартиру або збудував будинок, але не споживає газ і не хоче платити за доставку, то за нього фактично платять сусіди.

– Ще одне питання, яке турбує споживачів: чому потрібно платити рівними частинами щомісяця, а не залежно від спожитих кубометрів у місяць?

– Раніше так і було: більше спожив – більше заплатив за все разом: і за газ, і за доставку. Але влітку споживаємо газу значно менше, ніж узимку. На зиму припадає 80 – 90 відсотків річного споживання газу. А зарплати й пенсії – однакові цілий рік. Тому цей варіант вигідніший для споживача – не треба взимку віддавати 2/3 сімейного бюджету за опалення. Рівномірна оплата протягом року – нормальна практика, яка застосовується майже в усіх країнах Європи.

Наш кор.

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

11 + сім =