29 вересня відзначався Всесвітній день серця. Серцево-судинні захворювання – основна причина смертності в Україні. І у нашому районі цього року показник смертності від від серцево-судинних захворювань становить близько 70 відсотків від загального показника. На жаль, така цифра росте з кожним роком. Тому для запобігання виникненню таких проблем та задля вчасного початку лікування хочемо спростувати найпоширеніші міфи про проблеми серця.
«Я занадто молодий, щоб турбуватися про серцево-судинні захворювання». Однак, наш спосіб життя у молодому віці безпосередньо впливає на наш ризик серцево-судинних захворювань у майбутньому Такі фактори ризику як ожиріння, цукровий діабет другого типу, малорухомий спосіб життя, паління та інші шкідливі звички можуть розвинути серцеві проблеми у досить молодих людей.
«Якщо в мене буде високий кров`яний тиск, я це обов`язково відчую». Гіпертонію називають “тихим убивцею”, оскільки ми, як правило, не помічаємо, що це є. Тому не треба чекати, поки організм попередить про проблеми. Просто час від часу вимірюйте артеріальний тиск за допомого тонометра і пам’ятайте, що чим раніше ви виявите, що у вас є гіпертонія і розпочнете лікування, тим менша вірогідність розвитку ускладнень: інфаркту, інсульту, пошкодження нирок, очей та інших серйозних захворювань.
«Я відразу зрозумію. Що у мене серцевий напад (інфаркт), тому що у мене буде сильний біль у грудях». Незважаючи на те, що біль або дискомфорт у грудях є найчастішим проявом інфаркту, він може супроводжуватися і іншими, менш специфічними симптоми. До них належать задишка, нудота, відчуття нестачі повітря, дуже різка слабість та біль або дискомфорт в одній або обох руках, щелепі, шиї або спині. Навіть якщо ви не впевнені, що це серцевий напад, негайно зверніться за медичною допомогою у медичний заклад або зателефонуйте за номером 103.
«Діабет не загрожує моєму серцю, поки я приймаю ліки». Звичайно, контроль цукру допоможе зменшити ризик або затримати розвиток серцево-судинних захворювань. Але навіть коли рівень цукру в крові знаходиться під контролем, у вас все ще залишається підвищений ризик серцевих захворювань та інсульту.
«У моїй родині у всіх були проблеми з серцем, тому я нічого не зможу з цим вдіяти». Щоб зберегти ваше серце здоровим, незважаючи на сімейну історію, достатньо дотримуватись певних рекомендацій: щодня мінімум 25-40 хвилин в день присвячувати таким видам фізичної активності, як ходьба, легкий біг, плавання, їзда на велосипеді; їсти здорову їжу, контролювати рівень «шкідливого» холестерину, рівень цукру в крові та артеріальний тиск; підтримувати здорову вагу і кинути палити.
«Мені не потрібно контролювати рівень холестерину, бо я молодий».
Кардіологи рекомендують перевіряти рівень холестерину у крові кожні п’ять років, починаючи з 20-тиі навіть раніше, якщо у родині були випадки серцево-судинних захворювань. Знизити високий рівень «поганого» холестерину допоможе здорове харчування та фізична активність.
«Моє серце б’ється дуже швидко. Напевно, у мене буде серцевий напад». Частота серцевих скорочень прискорюється під час тренування, емоційних навантажень, підйомі температури і сповільнюєтеся, коли ви спите. У більшості випадків прискореного серцебиття не вартонепокоїтися. Але іноді це може бути ознакою аритмії – ненормального або нерегулярного серцебиття. І хоча більшість аритмій є нешкідливими, деякі є небезпечними, тому потребують лікування. Для того, щоб виявити небезпечні аритмії, треба зробити добове моніторування електрокардіограми.
«Після інфаркту я повинен уникати фізичних навантажень». Потрібно якнайшвидше почати процес фізичної реабілітації. Дослідження показують, що люди, які пережили інфаркт і регулярно займаються фізичними вправами (ходьба, легкий біг та ін.) та міняють стиль життя на здоровий (правильне харчування, відмова від тютюну), живуть довше, ніж ті, хто цього не робить.
Не забувайте, що самолікування шкідливе для вашого здоров’я. І краще вчасно звернутися за допомогою до лікаря. В Україні досі триває програма «Доступні ліки», згідно з якою хворі на серцево-судинні захворювання, а також на цукровий діабет другого типу та бронхіальну астму, мають можливість отримати певні ліки безплатно або за мінімальну оплату. Для цього потрібно взяти свій паспорт та мобільний телефон і звернутися до свого сімейного лікаря.
Ольга ШПАК,
лікар загальної практики – сімейний лікар ТМО.