На головну Новини Про виклики, інвесторів, енергетику і співпрацю

Про виклики, інвесторів, енергетику і співпрацю

25

Минає рік, як на посаду нововолинського міського голови заступив Борис Карпус. Щоб підбити перші підсумки, він запросив журналістів району, у тому числі і нашу газету,  на пресконференцію. Зустріч розпочав із подяки виборцям, які висловили йому довіру, та платникам податків у місцевий бюджет, завдяки яким влада може втілювати важливі речі. Далі тезово розповів про основні проекти, які вдалося реалізувати повністю чи частково.

Головне за рік

- реклама -

Після спілкування з мешканцями визначили два стратегічні напрямки, які охоплюють найгостріші проблеми – безпека і благоустрій. Першим кроком для поліпшення рівня безпеки стало створення муніципальної варти, що допомагає комунальним підприємствам у контролі за дотриманням правил благоустрою, паркування, спалювання сміття тощо.

За рік вдалося освітити всі провулки, які ведуть до потужних підприємств, освітлено п’ять великих кварталів. Зроблено перші кроки для створення ситуаційного центру: у приміщенні міськради триває ремонт, де він розміститься, 150 тисяч гривень виділено на камери. Процес буде тривалим, бо хочемо їх об’єднати і дати доступ і МНСникам, і поліції, і СБУ, щоб оперативно реагувати на різні ситуації.

Минулого тижня взялися до виконання обов’язків поліцейські офіцери громади Благодатному і Грядівському старостинських округах, чекаємо для них автомобілі. Була домовленість і про квартирування тут батальйону патрульної поліції, на жаль, відбулися зміни в міністерстві, і переговори треба відновлювати. Хоча є позитивний сигнал  щодо створення батальйону тероборони – сподіваюся, він буде розміщений в Нововолинську, а це 50 військовослужбовців, які нестимуть службу за місцем дислокації.

Реформуємо сферу житлово-комунального господарства. Об’єднуємо два УЖК в один, триває процес створення ОСББ: за останні чотири місяці їх  додалося більше 30. Ще 240 будинків лишаються без такої форми правління. Моя мрія: щоб на ринок надання послуг з утриманні будинків зайшли приватні компанії, буде конкуренція і  підвищиться якість послуг. Цього року на підтримку ОСББ виділено 2,3 мільйона. В наступному хочемо активізувати процес з благоустрою, щоб зайти в кожен двір із якимось проектом, хоча б невеличким – лавочки, дошки оголошень, майданчики тощо. Але на засадах співфінансування.

Щодо «Теплокомуненерго» є концепція – невеличкі модульні котельні в мікрорайонах, цього року одну побудували на 6-му, обійшлася у 8 мільйонів гривень. На черзі 5-й і 15-й мікрорайони. Залучатимемо і позабюджетні кошти.

Облаштовуємо великий спортивкомплекс у ліцеї №8. Кошти вдалося «завести» завдяки нардепам Ігорю Гузю та Андрію Герусу. Триває будівництв камерного відпочинкового простору – Форест-парку. Плануємо такі роботи у сквериках перед «Вопаком», біля четвертого ліцею. Думаємо розпочинати великий проект – реконструкцію паркової зони біля озера та створення дизайн-макету і концепції щодо міського парку.

У Благодатному відкрилися відділення ЦНАПу, амбулаторія закінчили облаштування футбольного поля із штучним покриттям.

Не можу не згадати про недобудову на 5-му мікрорайоні: чотириповерховий будинок стояв пусткою 30 років, зараз знайшовся інвестор, який має досвід реновації таких будинків. Обіцяють завершити за два роки.

Про інвестиційний паспорт та індустріальний парк

Інвестиційний паспорт готовий на відсотків 80, маємо багато інформації, матеріалів. Але уряд тримає курс на створення індустріальних парків. У міністерстві громадам сказали: підводьте комунікації, інфраструктуру, робіть ПКД – і держава буде допомагати. Для цього є різні програми. Поки чекаємо, щоб законодавчо затвердили право місцевих органів самоврядування надавати пільги інвесторам в інвестиційних парках. Бо наразі різниці між тим, зайде він в індустріальний парк чи купить ділянку з аукціону, немає. Але  бачу намір міністерства давати під ці цілі великі кошти – скажімо, у Дніпрі це 100 мільйонів. Вишукуватимемо інструментарій, щоб розробити ПКД, детальний план території. Має прийти фахова організація, зробити дослідження, і сказати, що в цьому парку потрібно, актуально для регіону впродовж 10-15 років.

Про поліцію в Нововолинську

Так склалося історично, що райвідділок у Володимирі. Вважаю, це не до кінця прорахована ситуація, оскільки в нас місто 60 тисяч населення, а центр району в місті із 40-тисячним. Зважаючи на нашу ситуацію з криміналітетом, відділок поліції мав би базуватися у Нововолинську. Це дало би можливість швидше реагувати, більшим був би штат. Але поліція – структура ієрархічна,  тут не можуть сперечатися з наказами згори. Думаю, до цієї теми повернемося, коли підназбираємо аргументів.

Про індивідуальне опалення і термомодернізацію

У перспективному плані розвитку «Теплокомуненерго» є перелік 65 будинків, які підприємство готове від’єднати від централізованого опалення хоч завтра. Я йшов на вибори з гаслом про індивідуальне опалення, і нам вдалося 13-м будинкам дати дозволи на від’єднання. Прийняли програму підтримки переходу на автономне опалення, яка передбачає, що найбідніші верстви населення зможуть отримати допомогу на співфінансування до 10 тисяч гривень. Один з моїх пріоритетних напрямків на наступний рік: оптимізація енерговитрат у всіх бюджетних установах і теплогенеруючих підприємствах, щоб коливання ціни на газ некритично впливало на них.

Ситуація з ковідом та вакцинацією

У нас створений ситуативний штаб, куди входить керівництво лікарні, ПМСД, санепідемстанції, мої заступники,  щодня отримуємо інформацію щодо захворюваності, вакцинації, завантаженості персоналу тощо. Це дозволяє оперативно реагувати на потреби: так відкривали додаткові центри вакцинації в «Епіцентрі», в Благодатному. Вакцини зараз є вдосталь. Кількість вакцинованих сягнула  79 відсотків дорослого населення. Можливо, цифри не повністю релевантні, адже влітку вакцинуватися приїздили родичі ново волинців, які живуть в інших містах. Але загалом динаміка мене влаштовує. Захворюваність зараз теж іде спад.

Про співпрацю з міським головою і громадою Володимира-Волинського

Була ідея спільно створити стерилізаційний центр для тварин з можливістю нетривалої перетримки. Але стикнулися з проблемою, що де б він не знаходився, люди сприйматимуть його як притулок і привозитимуть туди новонароджених котиків і собачок, і не будемо знати, що з тим робити. Поки що відповіді на це питання не знайшли, тому проект поставили на паузу. Хоча маємо  приміщення і готові відкрити ставку для працівників, знайти місце на території громади. Найближчий спільний проект, який плануємо реалізувати, – проведення футбольного чемпіонату.

Загалом, коли веду комунікацію з різними інвесторами, зокрема щодо переробки сміття, озвучую, що у нас є потенціал двох міст, де проживає загалом сто тисяч населення. Із владою Володимира у нас тісна співпраця, але пов’язана більше з навчанням, спільними зустрічами в міністерстві.

Про монумент Героям Майдану, учасникам АТО та захисникам України за 2,3 мільйона гривень

Це історія про співпрацю з громадської організацією батьків загиблих учасників АТО. В нас із ними нормальний діалог. Оголошений на початку цього року конкурс проектів монумента виграли київські архітектори, і  початковий бюджет їхнього проекту становив 3,4 мільйона. Я сказав, що це надто великі кошти, зменшили до двох мільйонів, експертиза повернула з кінцевою сумою 2,4, зараз – 2,3, але це вартість усього проекту. Зараз у нас є орієнтовно 1,8-1,9 мільйона  – це кошти з держбюджету, отримані за сприяння нардепа. Роботи от-от розпочнуться. І зауважу, що в жодному спілкуванні не почув несхвалення ідеї проекту чи його вартості.

Про інвесторів

80 відсотків тих, хто приходив з ідеями, – це були такі мертвонароджені проекти, які було б злочинно заводити в Нововолинськ. Найбільша проблема – питання робочої сили. Інвестори кажуть: «Ми готові створити виробництво, а 500 робочих місць зможете забезпечити?». Розуміємо, що не зможемо, навіть силами двох міст. Забезпечити  і 50-80 непросто. За цих людей змушені конкурувати з Польщею,  іншими країнами, де зарплати набагато вищі. Чекаю прийняття законопроекту 5600, де є норма, що міста Нововолинськ і Червоноград в рамках трансформації вугільних регіонів мають отримати пільги для інвесторів після 1 січня 2022 року. Зобов’язаннями інвестора буде рівень дохідності не більше 40 мільйонів на рік, мінімум 10 робочих місць, а також перелік кодів КВЕД, за якими можуть працювати. Натомість він отримає пільги на землю,  ПДВ, прибуток, сподіваюся, це дасть поштовх у розвитку міста. Бо в Нововолинська є досвід території пріоритетного розвитку, яка діяла з 2001- по 2005 рік, тоді зайшло 25 інвестиційних проектів, 12 з них досі успішно працюють. Розраховуємо  і на внутрішнього інвестора. Підприємці готові вкладати гроші в місто.

Про підтримку медицини

Нещодавно виділили кошти на придбання рентгенапарату, який дозволяє зробити знімки просто під час операції. Наша лікарня – номер один в області за кількістю хірургічний втручань, їх відбулося більше 800 за рік. Цей напрямок треба розвивати. Тож закуплений апарат дасть можливість проводити оперативні втручання ще якісніше та ефективніші. На останній сесії виділені кошти на придбання ШВЛ-апарату. І в нас дуже щільний діалог з керівництвом лікарні.

Про «роздутість» штатів і високу зарплату

Децентралізацію в Нововолинську попередні керівники провалили, бо ні Грядівська, ні Грабовицька сільради не були готові приєднатися до міста. А там живе мінімум 3,5 тисячі людей, які повинні отримати якісні освітні, медичні й адмінпослуги, дороги й умови проживання. Ці витрати і зобов’язання лягли на наш апарат, тому було б дивно думати, що він зможе в тому ж розмірі забезпечити функціонування громади. Природно, що додали фахівців – працівників ЦНАПу, старост.

Щодо зарплати – звичайно, хочеться всім, щоб у владі працювали безгрішні люди на волонтерських засадах. Але от знайти керівника управління інфраструктури, людину, яка відповідатиме за роботу комунальних підприємств, на 30 тисяч гривень зарплати в Нововолинську нереально. Всі фахівці з досвідом, з якими ведемо перемовити, мають очікування по зарплаті, що стартують від двох тисяч доларів. Щодо мене – до того, як стати міським головою, довгий час був підприємцем. Після вступу на посаду дохід моєї сім’ї скоротився у півтора раза.

Про плани на наступний рік

Найперше – написати стратегію міста. В нас була концепція шахтарського, міста, яке має скинути із себе імідж мертвого, треба сформувати нову ідентичність. Ковель – місто залізничників і центр Волині, Луцьк – приємне відкриття, Володимир-Волинський – княже місто, туристичний магніт. Який Нововолинськ, до чого маємо рухатися?

Серед пріоритетів – безпека і ЖКГ, програма демографії, програма ліквідації стихійних сміттєзвалищ і наведення порядку, питання енергозбереження, розвиток паркових зон, створення ОСББ, дороги.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

17 − 1 =