Попри складне становище, держава продовжує системно підтримувати тих, хто потребує допомоги, повідомляє управління соцзахисту.
Виплати на проживання для ВПО – це кризова виплата українцям, які – через війну – змушені були залишити свої домівки і найбільше потребують підтримки. опомога виплачується щомісяця, на кожного члена родини ВПО, з вразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи.
У серпні сплив термін виплати допомоги на проживання для значної кількості ВПО з найбільш вразливих категорій, які отримували виплату щонайменше з липня 2023 року, а більшість з них – вже півтора чи два роки.
Для продовження підтримки ВПО, які знаходяться у найбільш складних життєвих обставинах, уряд автоматично продовжить ці виплати ще на шість місяців – до лютого 2025 року. Щоб встановити, що ці родини і далі відповідають нормам діючої постанови (чи порядку отримання виплат), держава сама, через управління соцзахисту, протягом місяця перевірить, чи не змінився суттєво фінансово-майновий стан цих родин. Якщо зміни відбулись – із жовтня 2024 року виплата припиниться.
Самі критерії для отримання права на виплату не змінились: вони залишаються такими ж, якими були при перепризначенні допомог для родин, які звертались із заявами з березня 2024 року. Тому, за новою заявою, допомога продовжується родинам, у яких працездатні особи стали на облік в центр зайнятості як безробітні, або працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець, розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання.
Допомога на проживання ВПО не призначається, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання: членом сім’ї придбано транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менш як п’ять років; здійснено на суму, що перевищує 100 тисяч гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних, оплачено (одноразово) інші товари довгострокового вжитку або будь-які роботи чи послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг); на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, є на депозитному рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень; член сім’ї здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень; має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій; здійснено купівлю квартири (будинку) за рахунок коштів, виділених з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до постанов що стосуються забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях.
Допомога не призначається на отримувача, який: перебував і після переміщення перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому, будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті тощо; перебував і після переміщення перебуває на державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового спрямування; відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Окрім виплат на проживання, ВПО мають право отримувати всі інші виплати, які забезпечує держава для підтримки своїх громадян у складних життєвих обставинах. Стосовно допомоги малозабезпеченим сім’ям, ще в січні уряд прийняв постанову, яка розширила можливості її призначення для ВПО.
Зокрема, раніше допомога малозабезпеченим родинам не могла призначатися, якщо працездатні особи в сім’ї не працюють або за них не сплачувався ЄСВ протягом попередніх трьох місяців перед зверненням. Тепер допомога малозабезпеченим призначається на шість місяців: для родин, що повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо у них є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ; для родин внутрішньо переміщених осіб, які, внаслідок переміщення, не працювали або не сплачували ЄСВ.
Водночас, аби сприяти поверненню українців до економічно незалежного і самостійного життя, виплата допомоги для малозабезпечених поєднується з інструментами стимулювання до працевлаштування.
Послуга “муніципальна няня” – це можливість для батьків найняти няню для догляду за дитиною до трьох років (або у визначених випадках до 6-ти років) та отримати відшкодування за її послуги від держави. Послугою можуть скористатися ВПО, які працевлаштовані, стоять на обліку в Центрі зайнятості тощо. А також ВПО можуть працевлаштуватися завдяки цій програмі.
“Муніципальна няня” може отримати за кожну дитину по одній мінімальній зарплаті (7100 грн у 2024 році), за трьох дітей ця оплата стнаовитиме понад 20 тисяч грн.