Пункції або так звані проколи гайморових пазух тривалий час були одним із найпоширеніших методів лікування гаймориту. Їх раніше робили заледве не кожному хворому. Зараз цю процедуру виконують вкрай рідко. Натомість застосовують інші підходи, зокрема здійснюють промивання носа методом Проеца. Отож розглянемо детальніше, якими бувають симптоми та патології гострих риносинуситів та методи їх лікування, а також я розповім, на що особливо важливо звернути увагу.
Гострий риносинусит – одна з найпоширеніших патологій у практиці лікаря-отоларинголога. Хворі з цією недугою складають близько 30-40 відсотків від загальної кількості пацієнтів. За даними наукової медичної літератури, їхня кількість постійно зростає, що пов’язано з послабленням місцевого, загального імунітету людини, алергізацією населення, розвитком глобальної антибіотикорезистентності.
Гострий риносинусит – це запалення слизової оболонки носа і навколоносових пазух: гайморових, лобних, етмоїдальних і сфероїдальних. Як правило, хвороба розвивається на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції, коли порушені вентиляція і дренажна функція пазух носа. Найчастіше – на 5-6 день ГРВІ, коли знижується імунітет, слизова носа набрякла, носове дихання ускладнене приєднується патогенна мікрофлора і бактерії активно розмножуються у порожнині носа й через природне сполучення потрапляють у придаткові пазухи, де розвивається гнійний процес, який призводить знову до підвищення температури тіла, закладеності носа, з’являються гнійні (жовті, зелені, коричневі) виділення із носа і (або) затікання по задній стінці глотки, що викликає додатковий симптом – кашель. Може відчуватися також біль в проекції придаткових пазух носа, тиск чи розпирання, а також спостерігатися зниження або втрата нюху.
Розглянемо детальніше, які існують патології цього захворювання.
Вірусний риносинусит – зазвичай триває до 10 днів, характеризується полегшенням симптомів після п’ятого дня хвороби.
Гострий післявірусний риносинусит характеризується погіршенням симптомів після п’ятого дня захворювання – з’являються гнійні виділення із носа, ускладнюється носове дихання та погіршується загальний стан.
Гострий бактеріальний синусит виникає незалежно від того, чи хворіла людина ГРВІ. Його симптоми: виділення із порожнини носа, переважно з одного боку, значний локальний біль (у лівій, правій чи лобній гайморовій пазусі), гарячка.
Одонтогенний гайморит – запалення верхньощелепної пазухи у зв’язку з поширенням інфекції від пошкоджених зубів або внаслідок помилки під час їх лікування. Характеризується затяжним перебігом і відчуттям неприємного запаху в носі, а також гнійними (однобічними) виділеннями з носа.
Хочу звернути увагу на те, що пацієнти з гострим риносинуситом мають негайно звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу та призначення лікування. Не слід обирати медпрепарати самостійно, адже це може лише ускладнити ситуацію. Однак варто знати, що для ефективності лікування важливо також дотримувалися певної послідовності при виконанні деяких процедур, зокрема, варто правильно промивати ніс в домашніх умовах.
Для цього спершу закапати судинозвужувальні краплі (деконгестанти). Вони застосовуються як допоміжна терапія для зменшення вираженого набряку слизової носа, сприяють полегшенню носового дихання. Через десять хвилин промити ніс сольовими розчинами. А через 20 хвилин після процедури закапати препарати, які знімають запалення слизової оболонки носа (інтраназальні кортикостероїди).
Також для лікування гострих риносинуситів призначають фітопрепарати як засоби, що мають високий ступінь доказовості, антигістамінні препарати, які зменшують набряк слизової оболонки носа, нестероїдні протизапальні препарати, що усувають біль і запалення, антибіотики.
Ефективним є промивання носових ходів і пазух носа за допомогою спеціального апарату методом переміщення рідини по Проетцу або в народі «кукушка». Зупинюся на цій процедурі детальніше.
Вона безболісна й показана навіть дітям. Проводиться у положенні лежачи. Шприцом без голки у ніздрі по черзі поступово вливають фізрозчин або антисептичний розчин, який висмоктується з допомогою електричного вакуумного відсмоктувача з іншої ніздрі разом із слизом та гноєм. Саме завдяки швидкому переміщенню рідини під тиском патологічний вміст пазух виводиться назовні. Щоб рідина не потрапила до рота, пацієнту потрібно повторювати «куку» – звідси і народна назва процедури. Триває вона 1-2 хвилини. Перед початком потрібно закапати ніс судинозвужувальними краплями (орієнтовно за п’ять хвилин до прийому в лікаря). Необхідний курс – 5-10 процедур.
Промивання носа таким методом довело свою ефективність. Його застосовують при ринітах (інфекційних, неінфекційних, алергічних), синуситах у різних проявах, фронтитах, аденоїдах. Бували випадки, коли на прийом зверталася мама зі скаргами, що дитина заледве не місяць має нежить попри те, що носика закапують краплями. Уже після застосування однієї-двох процедур маля почувалося краще, носове дихання відновлювалося, а сон покращувався. Та й для дорослих процес одужання після процедури настає швидше.
Будьте здорові!
Володимир СОТНІКОВ,
лікар-отоларинголог вищої категорії Володимирського ТМО