На головну Інтерв'ю Прийом по телефону та інші новації “первинки”

Прийом по телефону та інші новації “первинки”

1524

Триває медична реформа, деякі нововведення в медицині відверто насторожують, як-от закриття сільських ФАПів. Але є і зміни, покликані спростити візит до лікаря, позбавивши необхідності простоювати у довжелезних чергах. Про можливість попереднього електронного запису, а також про новий порядок стосунків із лікарями, телефонні розмови та обмеження викликів додому говоримо із сімейним лікарем Центру первинної медичної допомоги Іриною КЛАЧУК та її колегою, педіатром Наталією НАУМИК, а також із програмістом центру Романом МЕЛЬНИЧУКОМ.

Телефонні консультації

- реклама -

   І справді спілкування з лікарями переходить у незвичний для нас телефонний формат. Мобільний номер сімейного лікаря, із яким уклали декларацію, має бути у ній записаний, у іншому разі можете взяти його безпосередньо у лікаря.

Важливо знати, що через підвищення температури, як це було прийнято, тепер додому лікаря не викликають. Саме по телефону ваш лікар розповість, що можна прийняти у тому чи іншому випадку. І якщо це не дасть результату – запросить на прийом і направить на аналізи, рентгенологічне дослідження чи, в разі потреби, до вузького спеціаліста.

– Наскільки безпечним є прийом по телефону? – запитую у педіатра Наталії Наумик.

– Це ж як консультація. Ми не розписуємо лікування, залежно від скарг мами, можемо в певній мірі оцінити стан дитини. Якщо нежить і кашель, кажемо, що зробити, а завтра послухаємо. Ну а якщо температура висока уже кілька днів чи висипання, дитина сонлива, в’яла, тобто скарги загрозливі, рекомендуємо приїхати до лікарні терміново.

Ірина Клачук розповідає, що у її функції як сімейного лікаря, крім профілактики захворювань, неважких випадків ускладнень і видачі лікарняних листків, входить і виписка всіх рецептів, в тому числі від вузьких спеціалістів. Тобто якщо невропатолог щось призначить, рецепт все одно виписує сімейний лікар. У вашій карті зазначено, які препарати призначали, тож за поновленням рецепту, якщо лікування не потребуватиме корекції, також слід звернутись саме до сімейного лікаря. А в майбутньому тільки через нього і можна буде потрапити до вузького спеціаліста.

– Але ж це незручно – ходити туди-сюди із тими рецептами, до вузького спеціаліста – тільки через вас…

– У всьому світі це так, і в нас так буде. Поки що не синхронізовано роботу між первинною і вторинною ланками, – каже Ірина Клачук. –  Бачу це так: мені дзвонять, я, минаючи реєстратуру, зможу записати пацієнта на прийом до вузького спеціаліста. Єдине, що то буде черга на два-три тижні вперед.

Ургентні (гострі) випадки завжди будуть, на які у лікаря є запланований запас часу. Тож з травмою очей не чекатимете тижнями. А для планового прийому у окуліста – з катарактою чи глаукомою – тиждень чи два ролі не зіграють.

Поновлення рецептів, якщо ідеться про гіпертонію, бронхіальну астму чи цукровий діабет, також можливе тепер у телефонному режимі. Після дзвінка до сімейного лікаря протягом години скинуть на ваш номер телефону інформацію про електронний рецепт із кодом підтвердження. І, минаючи лікарню, із ним ідете відразу в аптеку. «У випадку хронічних хвороб, – каже Ірина Григорівна, – стараємось виписувати рецепти на два-три місяці, щоб пацієнту не довелось щомісячно у лікарню ходити. Але коли мова про інші захворювання, наприклад, коли звертаються за рецептом від невропатолога при хворобі Паркінсона чи епілепсії, тоді рецепти виписуються тільки на бланках».

Ірина Клачук розповідає, що боротись із викликами додому непросто, люди скаржаться, що лікар не приходить. Але насправді 90% викликів до старших людей можна обслужити по телефону, оскільки вони звикли викликати лікаря і для того, щоб поскаржитись на побутові негаразди чи самотність.

– На дому прийом є, але фізично до всіх тепер прийти не можемо, раніше була прив’язка до конкретної дільниці, тепер у лікаря підписані пацієнти з усіх кінців міста або з різних сіл. Більшість робочого часу, шість годин, ми на прийомі. Додому ходимо до дітей з інвалідністю, до дітей до року з високою температурою, буває різне, – розповідає і педіатр Наталія Наумик.

Згідно з 149-им наказом з догляду за новонародженими, наступного дня після виписки із пологового і в 14 днів лікар відвідує дитину, незалежно, далеко чи близько вона живе. Також двічі, протягом першого місяця життя, має прийти медсестра. А далі вже мамі пояснюють, що треба щомісяця старатись приходити у поліклініку.

Чи завжди лікарі беруть трубку, запитую у співрозмовниць. І як часто дзвінки від пацієнтів бувають у незручний для лікаря час?

Ірина КЛАЧУК:

– Вночі не телефонують, але в суботу-неділю – так. Я завжди на зв’язку, завжди беру трубку. Не дуже зручно, коли телефонують, а на прийомі якраз пацієнт, але більшість відвідувачів ставиться до цього з розумінням. Якщо бачу, що розмова може затягнутися, залежно від складності випадку, прошу пацієнта передзвонити після 12-ої, коли менший наплив хворих. Буває за день до 30 таких дзвінків.

Наталія НАУМИК:

– Дзвонять часто і в будь-яку пору доби. Незручно, коли телефонують під час прийому. Частина дзвінків абсолютно необґрунтовані, з якихось несуттєвих дрібниць. Звичайно, якщо я можу і якщо чую, беру трубку. Раніше передзвонювала. Зараз не вистачає оплаченого тарифу. Мамочки знають, якщо я не взяла трубку, передзвонюють через годину. Є у них і телефон медсестри. Та й у відпустці я все одно на телефоні.

Альтернатива – у пункті невідкладної допомоги

Звичайно, коли ваш лікар у відпустці, ви не залишитесь без медобслуговування. У реєстратурі направлять до іншого спеціаліста.

Крім того, у неробочий час, і у вихідні зокрема, усі можемо звернутись у пункт невідкладної допомоги, у так званий кабінет «Фільтр» лікарні: якщо лікар не бере трубку, а таке може бути з різних причин, або якщо допомога потрібна серед ночі. Після 18.00, коли припиняє роботу поліклініка, у пункті чергує фельдшер, який може надати першу допомогу, збити температуру, зробити ін’єкції, проконсультувати, а вранці уже можна звернутись до свого лікаря. У вихідні, в суботу (з 8.00 до 16.00) і в неділю (з 9.00 до 15.00) у пункті чергують ще й лікарі (сімейний лікар і педіатр). Є ще лікарі у приймальному відділенні, тобто звернутись по допомогу у лікарню можна цілодобово.

Номери телефонів пункту невідкладної допомоги, за якими можна проконсультуватись: 0637549207, 0960898122.

Електронний запис до лікаря

   – Є кілька варіантів запису до лікаря на прийом, – роз’яснює Роман Мельничук. – Можете прийти в реєстратуру або туди подзвонити за номером 3-51-56, чи безпосередньо до лікаря.

   А хто з технікою дружить, може записатись онлайн. Для цього потрібно в сімейного лікаря дізнатись особистий код пацієнта, який автоматично сформувався при створенні картки. Заходите на медпортал «Волинь», реєструєтесь. Там вказуєте прізвище, ім’я, по батькові, електронну адресу, номер телефону, придумуєте пароль, там же буде графа, де треба внести код пацієнта. Після створення облікового запису відобразиться, хто ваш сімейний лікар. Можете до нього записатися, а можете – через пошук по медустанові вашого населеного пункту – записатись до іншого терапевта.

– Ви знаєте, що люди звикли до живих черг, і як би ти не записався і не прийшов на свій час, коли треба, до лікаря не потрапиш.

– Стараємось казати лікарям, щоб приймали суто по талончиках. Потрохи, спочатку в тестовому режимі, систему вводимо. Кожному треба до цього звикнути. Бувають термінові, важкі стани, поза чергою, але решта черги зберігається.

Справді, небажання старших людей міняти звички створює проблеми для багатьох пацієнтів, підтверджує Ірина Клачук. «Люди звикли до живої черги і приходять, коли їм зручно. Проте йдемо до того, що буде запис на прийом».

Інша ситуація у дитячій амбулаторії. Там більше батьки готові до  змін, можливо, в силу молодості. Із січня їх методично привчають до попереднього запису. Для електронного запису на прийом на кожну дитину педіатр дасть окремий код, її даних вводити не доведеться. Реєструється хтось із батьків. Потім вводить код дитини, з якою хоче записатись на прийом. Дві дитини – два облікових записи. На іншу дитину може знадобитися інший номер телефону.

– Черг, як раніше, тепер немає, – розповідає Наталія Наумик. – Стараємось все-таки вести прийом по годинах. Не кажемо, що не приймемо тих дітей, які не записані, просто спочатку ідуть по запису.  Буває, що приходять діти з високою температурою, висипкою, є діарея, блювота, тобто з невідкладними станами. Таких приймаємо позачергово, в реєстратурі їх направляють не до лікаря, а в 58 кабінет,щоб дитина не контактувала з іншими. Це наш фільтр. Медсестра  викликає лікаря, з яким укладено угоду, і він позачергово оглядає дитину там.

Дітей до року, якщо вони не записані, стараємось прийняти, але пояснюємо, що наступного разу треба записатись або через реєстратуру, або через медпортал, щоб потім не стояти в черзі і не створювати  конфліктних ситуацій. Дітки до року практично не стоять в черзі.

Від автора. Спробувала зареєструвати і  себе в системі, щоб перевірити, як вона працює. І справді, у щойно зареєстрованому акаунті на медпорталі відразу висвітились дані лікаря, із яким  підписувала декларацію. Лікар була у відпустці, тож відразу випливла інформація, що прийому не веде,  і запропоновано обрати з низки інших сімейних лікарів. Зазначено вільний час кожного, який я можу самостійно обрати. Спочатку позначається, первинне чи повторне це звернення до лікаря, потім обирається дата і зручний для вас час. В лічені секунди формується талончик із цими даними. Його, у разі потреби, можна скасувати.

   Які послуги платні? Як змінити лікаря?

Сімейна медицина, розповідає Ірина Клачук, дозволяє безплатно зробити загальний аналіз крові (включно із формулою) і сечі, аналіз крові на цукор і холестерин, кардіограму. Однак біохімічний аналіз крові робить уже вторинна ланка, такі аналізи платні. Призначає їх сімейний лікар, але беруть їх у кабінеті № 19 ТМО. Швидкі тести на гепатит, ВІЛ і СНІД – теж безплатні. УЗД платне.

Наталія Наумик додає, що у поліклініці є достатньо всіх вакцин, усі безплатні. «Навіть якщо дитина не підписана, все одно робимо їй щеплення. Але кажемо батькам, що слід укласти декларацію і бути зареєстрованим у цьому закладі. Літом багато до бабусь-дідусів дітей приїжджає, робимо щеплення і їм, якщо треба. Однак при наявності карти щеплень».

– Якщо є бажання змінити лікаря, чи є у цьому обмеження? – запитую.

– Обмежень немає. Ви просто приходите до лікаря, з яким хочете укласти угоду, і він переводить вас до себе, ви знову пройдете авторизацію.

– І хоч реформа ще не завершилась, чи бачите ви за нею майбутнє? Чи можливо, щоб нова влада її відмінила? – запитую у Ірини Клачук.

– Навряд чи реформу відмінять. Адже її починали готувати ще за Януковича. Мені здається, це краще в людей спитати, але первинка зараз більше прив’язана до пацієнтів. Вузькі спеціалісти, імовірно, перейдуть згодом на госпрозрахунок, – розмірковує Ірина Григорівна. – В майбутньому, років через 3-5, у нас можуть ввести і штрафні санкції до лікарів, які «пропускатимуть» якісь важкі хвороби, приміром, онкологію чи туберкульоз. Буде вестись облік того, чи направив лікар хворого на рентген, якщо це треба, чи якісь інші обстеження. Давно про це велась мова і, вважаю, до цього обов’язково прийдемо.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

18 + 8 =