Новини

Психологічні «З’єднувальні мости» від «Рокади»

Лайфстайл, Разом до перемоги
541 переглядів

Люди, які через війну змушені покинути свій рідний дім й усе попереднє життя та шукати прихистку у часто абсолютно незнайомих громадах, потребують не лише допомоги матеріальними речами, а й психологічної підтримки. І одне, й інше надає благодійний фонд «Рокада», який опікується вимушено переміщеними людьми з 2022 року. Рокадівці зустрічають пасажирів евакуаційних потягів, які приїздять на Волинь з постраждалої від бойових дій Донеччини. Кваліфіковані фахівці знають, як надати першу психологічну допомогу відразу на вокзалі й таким чином підтримати тих, у кого земля пішла з-під ніг. Працює психологічна служба й з людьми, які вже адаптувалися на новому місці та розпочали життя з чистого аркуша, та все ж не можуть знайти ресурсу, щоб рухатися далі, чи відшукати у собі сили відпустити ситуацію, яку неможна змінити. Про напрямки роботи служби з ВПО й дієві методики пошуку ресурсу, якими можуть скористатися наші читачі, спілкуємося з психологинею «Рокади» Світланою Береговою. 

Допомагаючи знайти свій ресурс і перспективу

Як повідомила пані Світлана, на початку діяльності благодійного фонду, коли у нашу область масово приїздили жителі з постраждалих від російських атак міст і сіл й потребували сторонньої помочі, найзатребуванішими напрямками діяльності команди психологів були кризове консультування, робота з втратою і страхом, надання першої психологічної допомоги. Зараз цей напрям  активізувався, адже знову прибувають зі сходу країни евакуаційними потягами наші співвітчизники. Їх у співпраці з іншими службами зустрічають також і рокадівці, які вбрані у примітні сині жилети з логотипами благодійного фонду. З дорослими та дітьми спілкуються відразу на вокзалі. Ненав’язливо і щиро пропонують допомогу усім охочим виговоритися, запитати пораду чи отримати підтримку.

Співпрацюють психологині «Рокади» із усіма територіальними громадами області, де проживають люди зі статусом вимушено переміщених, тож реагують на їхні запити й приїздять, щоб провести на місцях індивідуальні консультації та групові заходи. Представники психологічної служби часто навідуються також у прихистки-гуртожитки, так звані місця компактного проживання ВПО, де готові спілкуватися з тими, хто має таку потребу, а ще – здійснюють прийом в офісі організації за попереднім записом – по телефону та онлайн. Паралельно ведуть роботу фахівчині з приймаючими ТГ, спільнотами та організаціями, які надають послуги цій категорії громадян. У Володимирі, наприклад, провели тренінги для працівників філії центру зайнятості та центру надання адміністративних послуг. «Нині актуальною стала тема профілактики емоційного вигорання та вікарної травматизації для фахівців/фахівчинь-надавачів соціальних послуг. На тренінгах учасники та учасниці отримують знання та навички, необхідні для збереження їхньої професійної стійкості для довгої і плідної роботи з людьми та для людей», – зазначає Світлана.

Групові заходи, а це – тренінги, терапевтичні заняття, просвітницькі лекції та зустрічі, проводять для ВПО з конкретних громад, відгукуючись саме на їхні запити. У місяць лише у Світлани заплановано шість таких заходів. Фахівчині «Рокади» працюють ще й у інших напрямках психологічної підтримки, а також проводять заходи з арттерапії.

Нещодавно з вимушеними переселенцями, які мешкають у Володимирі і стоять на обліку в центрі зайнятості, Світлана Берегова спілкувалася на тему «Віднайди свій ресурс». Психологиня каже, що усі учасники заходу зіткнулися у своєму житті з стресовою ситуацією, приїхали з місць, де було дуже небезпечно, тож перед спеціалістами постало завдання надати максимально широко інформацію, щоб люди знайшли сили рухатися далі, відкрили щось, що їх наповнює. А Турійська громада, наприклад, дала запит провести захід для ВПО щодо пошуку перспективи у житті.

«Частина людей, які переїхали у цю громаду, перебувають у фрустрації, такій-собі мильній бульбашці, й не можуть з неї вийти, адже не бачать перспектив. Їм потрібно шукати житло, роботу, а вони не можуть цього зробити. Тож тренінг, який називався «Рецепти життєвого успіху», був для них дуже корисний, я отримала багато позитивних відгуків, бо багато хто побачив світло у кінці тунелю. Ми разом шукали способи, як рухатися далі. Я продемонструвала сходинкову модель, де якраз оця фрустрація є однією зі сходинок до майбутнього і якщо її переступити, тоді настане інсайт, коли людина побачить вихід і прийде до бажаного результату. Ми навчалися розширювати горизонти свідомості, а вкінці ми спільно розробили рецепт успіху. Зараз у громади інший запит – комунікативний, тож розробляємо для них тренінг на цю тему, що дозволить знаходити порозуміння, налагоджувати зв’язки, зменшити конфліктність. Ми відгукуємося на запити, які є у певних спільнотах, і готові приїхати та провести тренінги на теми, що актуальні саме для них», – розповідає психологиня.

Окремим напрямком діяльності психологічної служби є робота з дітьми. Фахівчині проводять психоедукаційні зустрічі зі сталими групами у громадах області, тренінги на теми булінгу, насильства та інші за запитами батьків або адміністрації закладів освіти. Реалізовуючи міжнародні програми психологічної допомоги дітям, які постраждали внаслідок військових конфліктів, створені за співпрацею UNICEF та Save the children, проводяться тематичні зустрічі з підлітками.

Коли допомагають «Чотири стихії»

Нині, зазначає психологиня, актуальною проблемою і для ВПО, й для місцевих жителів є пошук ресурсу. Особливо гостро вона постала у непростий воєнний час, адже ми усі перебуваємо у стані тривалого стресу, тому так важливо вміти знаходити те, що нас відновлює. Отож Світлана Берегова поділилася напрацюваннями, які застосовує у роботі.

«Я використовую методику ізраїльських колег «З’єднуючий міст», що допомагає заповнити те провалля, яке утворила кризова ситуація. Її автори Олександр Гершанов і офіційна представниця ізраїльської коаліції травми в Україні, психологиня Наталія Макієнко. Модель передбачає звернення до шести ресурсних каналів, які здатні відновлювати особистість», – розповідає Світлана й пропонує мені обрати дві з шести картинок на екрані ноутбука й записати цифри, що їм відповідають.

А далі пояснює: оскільки я обрала зображення під номером три, відповідно, моє відновлення відбувається через почуття, тобто я слухаю музику, дивлюся фільми, так би мовити, перемикаю емоції на щось інше. Обрана мною картинка під номером п’ять, як зазначає Світлана, може означати, що у кризові періоди мені допомагає соціальна підтримка, тобто для мене важливо вийти в люди, з кимось зустрітися, поспілкуватися. Але я, як і більшість людей, застосовую для відновлення лише два канали з шести. А експерти – усі шість, тобто додаються такі: віра, тіло, уява, розум.

«Коли розповідаю про це своїм учасникам і учасницям, то таким чином знайомлю з усіма можливостями для відновлення, тобто показую, чим заповнити свою прірву. Для тих, хто у стресі обирає поїсти щось смачненьке, можлива альтернатива – зайнятися спортом, загорнутися у теплий плед, прийняти теплу ванну. Або не просто чимось поласувати, а приготувати щось особливе, тобто підключити уяву. І людина має робити це свідомо», – каже експертка.

У рамках цих тренінгів психологиня навчає, як відновлювати контроль над своїми почуттями та емоціями через тіло, потрапивши у стресову ситуацію. Тож пропонує методику «Чотири стихії» – це теж ізраїльський досвід.

Повітря. Щоб правильно дихати, потрібно взяти у руки смартфон. Його довга сторона це видих, а коротка – вдих. «Починаємо з видиху, бо коли людина перебуває в стані суцільного стресу у неї «запирає» дихання. Видихнули, невеличка затримка дихання і вдих носом, знову невеличка затримка – і видих. Спершу робимо з телефоном, а потім уже без нього, але за цим принципом, – у будь-якій із кризових ситуацій», – пояснює Світлана.

Вода. У стресових станах у людини пересихає у роті, тому потрібно зробити ковток води або просто рухати по колу зімкнутими губами – це спонукатиме слиновиділенню.

Земля. «Особисто мені ця техніка найбільше підходить. Тож, коли я в ситуації стресу, практикую напруження і розслаблення м’язів: плечі підтягую максимально до шиї, а потім різко опускаю вниз. Зробіть це кілька разів і відчуєте, як напруга відходить та настає розслаблення», – каже Світлана.

Вогонь. У стані сильного стресу в людини формується тунельний зір, тунельна свідомість, тож умовно вона бачить лише те, що перед нею. «Щоб розширити той звужений простір, – каже психологиня, – уже в безпечному середовищі потрібно роззирнутися і сфокусуватися на окремих предметах, назвавши їх: перед собою я бачу книгу, ліворуч – банер, праворуч – двері… Таким чином і наша свідомість починає розширюватися. Не обов’язково робити всі вправи чотирьох стихій, можливо, достатньо однієї. Оберіть ту, яка підійде вам найкраще».

Часто у складних для себе ситуаціях ми звертаємося до подруги чи друга, до когось рідного або близького, але ці люди не знають, як допомогти, не порадять дієвого способу впоратися з проблемою чи станом, тому не потрібно соромитися звертатися до психологів по допомогу, адже, як наголошує Світлана Берегова, вчасне звернення до фахівців є запорукою збереження ментального здоров’я та цілісності особистості.

Валентина ТИНЕНСЬКА

Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.

Коментарі
Теги: "Рокада", Берегова, психологічна допомога
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up