На головну Війна Писанкові обереги для захисників і захисниць

Писанкові обереги для захисників і захисниць

124

Напередодні світлого свята Великодня у приміщенні недільної школи, що діє при соборі Різдва Христового у Володимирі, відбулась благодійна акція «Подаруй захиснику писанку» за сприянням міської організації ВГО «Союз українок». Діти і дорослі із особливим щемом у серці переносили на великодні яйця найщиріші та найтепліші побажання українським військовим.

    «У нигішній непростий час писанка – це дуже трепетно і актуально. Хочеться нашим хлопцям привезти щось українське, подарувати захисникові, щоб він у душі мав пасочку, писанку саме із українським орнаментом», – заявляє голова міської філії «Союзу українок» Лариса Лучинець і додає, що така ініціатива покликана підтримати українських військових та трішки «розфарбувати» життя цивільних людей у воєнні часи і посіяти добро, бо «коли твориш добро, то хочеться робити ще більше всього».Відтак, яйцями для реалізації акції забезпечила заступниця ВГО «Союзу українок» Віра Чайковська-Тарликова.

- реклама -

На організованому майстер-класі за головну писанкарка Валентина Залуніна. За її словами, просто б не змогла оминути такої ініціативи, бо дуже сильно любить усе українське, а ще свято вірить, що розпис великодніх яєць технікою із понад 200-річною історією хоча б трошки допоможе переселенцям, дітям та навіть містянам позбутися стресу, викликаного останніми подіями в любій ненці-Україні.«Хочеться допомогти людям зараз пережити цей важкий час, щоб їх «переключити», щоб вони не думали про погане. Бо ж негативне притягує негативне, а треба тягнутися до позитиву. Це можна зробити і завдяки добрій справі для наших воїнів, для яких, власне, і виготовляємо писанки», – переконана мисткиня.

Учасники акції мали змогу на вибір опанувати метод травлення оцтом або традиційний. Наприклад, процес написання писанки патичком дуже захопливий та водночас непростий. Однак, для того, аби великоднє яйце мало особливу силу та точно стало оберегом у Великдень для воїнів, слід звернутися до Бога та всіх святих.

«Перш, ніж розпочати писати писанку, треба взяти яйце в руки, сісти і тихенько промовити молитву. Тому що, коли читається «Отче наш» чи яку знаєте молитву, то людина зосереджується і заспокоюється», – ділиться невеличким секретом Валентина Залуніна.

Розпис писанки патичком або ж створення так званої «лемківської писанки» – давня традиція, що зародилась на теренах Західної України декілька століть тому. «Такі писанки виготовляли переважно біблійні родини. Бо колись метал був дуже дорогий, а дозволити собі виготовити писанку і зробити металевийписачок могли далеко не всі. Отож використовували патички – різні види паличок. Жінки ставили біля печі, де варився борщ і пікся хліб, горнятка з воском і починали свою роботу», – пояснює майстриня. Вона зауважує, що головний інструмент, завдяки якому і створюються шедеври на звичайному яйці, – писак. Він змінювався і вдосконалювався упродовж різних часів. Нині ж його можна змайструвати і в домашніх умовах, використовуючи ручки та маленькі гвіздочки.

Спершу відварене яйце потрібно розграфити і нанести перші ескізи. «На писанці можна малювати лише добро. Кожен елемент тут щось означає», – запевняє Валентина і радить вкладати в свої творіння якомога більше позитиву та віри у захисників та перемогу.

Наприклад, хлопці Влад та Сергій, що охоче долучилися до акції, зізнаються, що обирали візерунки із вже запропонованих: «У нас на писанках квіточки і пелюстки за методикою малювання. Наші хлопці та дівчата на війні відчуватимуть радість, вдячність, любов і точно знатимуть, за кого вони воюють!»

Потім найважливіша і найскладніша місія – обведення візерунків розтопленим воском. До цієї роботи слід поставитися відповідально та мати особливу витримку. «Головне – писак треба добре нагріти і робити все під кутом. Якщо будете вертикально писати, то у вас вийде крапочка. А якщо триматимете як ручку, то вийде витягнута кома», – радить майстриня, що охоче ділиться знання із усіма, хто вирішив торкнутися мистецтва писанкарства.

Наступний етап – занурення писанок у фарбу, спершу у жовту. Далі на писанку можна знову наносити візерунки і так само по черзі забарвлювати у червоний та зелений кольори. Потім слід обережно розтопити віск біля свічки і серветкою зняти його залишки з яєчка.

«Я дивлюся на зразок і потім ще щось додаю своє. Думаю, що в такий спосіб хлопці і дівчата будуть відчувати підтримку від нас!» – промовляє Оксана, що вперше спробувала таку техніку оздоблення великодніх яєць, однак цілковито захопилася процесом.

Валентина Залуніна розповідає, що писанка має енергію від сонця та Бога, тому у всі часи наділена сильною енергетикою, а подекуди навіть і цілющою. «Коли дарували писанку заміжній жінці, яка прожила з чоловіком і не мала дітей, але дуже хотіла, то промовляли: «Дарую тобі писаночку, на якій написані квіточки, щоб ти мала стільки діточок, як на писанці квіточок. І щоб в тебе діточки були такі гарні, як на писанці квіточки».

Усі учасники благодійної акції «Подаруй захиснику писанку» переконані, що своїми світлими помислами та не менш щирими бажаннями зможуть передати ЗСУ таку важливу підтримку і що все буде добре, все буде Україна. «Розписуючи писанку для військових, ми вкладаємо в них віру, надію на перемогу! І віримо, що наша вкладена любов зігріє захисників та захисниць!», – із материнською ніжністю розповідає Ірина під час майстер-класу.

«Ми вдома, у недільній школі, як тільки десь якась є вільна хвилинка, година чи дві, то сідаємо і робимо ті візеруночки. Воно дуже-дуже цікаво. І так надихає!» – додає Лариса Лучинець.

Усі 220задекорованих писанок капелан Ігор Бігун разом із гостинцями у вигляді смачних пасок від господинь передасть 14-й окремій механізованій бригаді імені князя Романа Великого. Учасники та організатори ініціативи щиро вірять, що таким чином зуміють підняти бойовий дух нашим захисникам і подарують їм домашнє тепло та затишок у світле свято Великодня.

«Писанка – це SMSка, яка дійшла до нас крізь віки, де є інформація, побажання, які кожен з нас залишає», – запевняє Валентина Залуніна.

Дарина ХАМІНА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

пять × чотири =