На головну Інтерв'ю Реформи, зміна повноважень та профілактичні наголоси місцевої прокуратури

Реформи, зміна повноважень та профілактичні наголоси місцевої прокуратури

196

З 19 грудня 2019 року Володимир-Волинську місцеву прокуратуру очолив Олександр Бабенков. У сьогоднішній розмові – знайомство з ним, оцінка криміногенної ситуації у місті й районі, конкретні поради у зв’язку з цим та роз’яснення повноважень прокуратури, які в останні роки зазнали відчутних змін.

   – Олександре Юрійовичу, оскільки для Володимирщини ви нова людина, то читачам буде цікаво, якщо розкажете трохи про себе. 

- реклама -

– Народився 1979 року у селі Гальчин Андрушівського району Житомирської області. Після закінчення школи навчався у Харкові в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого. Потім, працював слідчим в органах внутрішніх справ, слідчим та слідчим у особливо важливих справах у прокуратурі на Житомирщині, був призначений на посаду прокурора району. Опісля у Генеральній прокуратурі здійснював процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими управління спеціальних розслідувань центрального апарату. І вже звідти в грудні 2015 року переїхав на Волинь, пройшов конкурс у місцеву прокуратуру, за рейтингами був перший, тож мене призначили керівником місцевої Ковельської прокуратури, де пропрацював більше 4 років.

Проживаю і досі у Ковелі. Сім’я там. Маю двох синів шкільного віку.

   – Територія Вашої діяльності нині охоплює кілька нових для вас районів. Як вдається координувати роботу відділень?

– Прокурор області Тарас Безрукий довірив цю посаду. Оскільки я не місцевий, мені цікаво було тут працювати. Це нові враження, виклики, цю сторону Волині я фактично не знав. На даний час територія нашого обслуговування – Горохівський, Локачинський, Іваничівський, Володимир-Волинський і Турійський райони, два міста обласного значення – Володимир-Волинський та Нововолинськ.

Подібна практика у мене вже є. Важко було у 2015 році, коли нікого на Волині не знав. Там, у Ковелі, теж було 5 районів, але роботу вже налагоджено. Сьогодні на території області діють чотири місцевих прокуратури: Луцька, Маневицька, Ковельська і Володимир-Волинська. У кожному районі є свої відділення.

   – Специфіка нашого регіону яка?

– Основне питання, яке ставилось переді мною, в тому числі при переході сюди, – вирішення ситуації зі злочинністю. У Ковелі ми гарно спрацювали у боротьбі з наркоманією. Якраз на території обслуговування тут основним проблемним містом є Нововолинськ, де великий рівень злочинності, а також один з найвищих у області показників з наркоманії. Також впливає на збільшення кількості злочинів і недостатній рівень соціальної адаптації. Найбільше роботи саме у цьому напрямку. А загалом усе, як і скрізь. Головне наше завдання – дотримання законності і правопорядку. Щоб наші люди могли спокійно ходити по вулицях, не боялися за своє життя.

   – Днями прокурор області звітував, що на Волині стабільна криміногенна ситуація. Водночас наголосив, що найбільше зростання злочинності зафіксовано саме у Володимир-Волинському районі, назвав і наше місто у цьому контексті. З чим, на вашу думку, це пов’язано?

– Причина у недостатній ефективності роботи правоохоронних органів, в тому числі, можливо, недопрацьовувала і наша місцева прокуратура в частині  процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Десять днів тому ми проводили координаційну нараду на базі Нововолинського відділу місцевої прокуратури. Там більше приміщення, є зал, де зібрались усі правоохоронні органи: поліція, СБУ, оперативний підрозділ прикордонної і служби пробації, де ми озвучили статистичні дані про загальну злочинність, розглянули, які були проблемні питання у попередньому році, і вирішили, як працюватимемо у наступному півріччі, у нас складено план роботи. Якщо до його виконання  належним чином поставляться усі, то зможемо кількість проблем зменшити.

   – Яких злочинів найбільше на Володимирщині? І хто їх вчиняє: місцеві чи заїжджі?

– У Володимирі і районі спостерігається ріст майнових злочинів. В основному це крадіжки. Переважно їх вчиняють місцеві. Тому більше питань до тих же органів поліції, превенції, чому профілактика здійснюється неналежним чином. «Гастролерів», як їх називають, з інших областей багато немає, ідеться про один-два злочини. Нещодавно затримано групу осіб, які вчиняли злочини у  містах Нововолинську, Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському і Іваничівському районах, в радіусі 20 км. Суд обрав їм запобіжний захід – один тепер арештований, другий під домашнім арештом. Рівень крадіжок по місту з того часу зменшився. Але вони такі не одні.

   – Поясніть, будь ласка, яка нині ваша ділянка роботи, а яка поліції, щоб звичайна людина могла розуміти, куди їй іти зі своїми питаннями.

– Уже тривалий час прокуратура не здійснює нагляд за додержанням та застосуванням законів. Однак, багато людей ще досі не розуміють цього. Приходять, є образи, мовляв, ми не хочемо допомогти. Хоча пояснюємо, що у нас зменшились повноваження і навіть інтереси громадян вже прокуратура не представляє. Лишилось тільки представництво інтересів держави і, у виключних випадках, робота представницького характеру, спрямування позовних заяв до суду. Функцій, які ми мали раніше і здійснювали щодо  представлення інтересів неповнолітніх, недієздатних, пенсіонерів, інвалідів, тепер не маємо. Є вторинна правова допомога, яку надають безкоштовно певним категоріям громадян – по суті, там виконують нині роботу, раніше покладену на нас.

Фактично основні наші функції – підтримання державного обвинувачення в суді, здійснення нагляду за досудовим розслідуванням у формі процесуального керівництва. Це відбувається у зв’язці з поліцією: слідчі розслідують, прокурори здійснюють процесуальне керівництво, погоджують відповідні клопотання, ходять з ними до суду. Навіть нагляду за адмінпротоколами, які складає поліція, ми не ведемо. Ще наше завдання – дотримання прав громадян при попередньому ув’язненні, в місцях затримання, ІТТ, пробація.

Також у ході представницької діяльності дивимося за захистом інтересів прав громадян. Якщо витребовуємо якусь інформацію і бачимо, що вона містить ознаки складу злочину, можемо зареєструвати кримінальне провадження, однак досудового розслідування прокуратура вже не здійснює. Такі провадження скеровуємо за підслідністю у інші органи: в ДБР, поліцію тощо.

   – Зрозуміло, що не всі звертаються до вас за адресою. З якими питаннями найбільше приходять? Коли у вас особисто прийомні дні?

– Питань багато, та передусім вони стосуються стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Люди нарікають на органи поліції, що неналежним чином здійснюються такі розслідування. Ми витребовуємо ці провадження, вивчаємо стан розслідування, активізуємо його, заслуховуємо на нарадах.

   Якщо до нас прийшли не за адресою, завжди роз’яснюємо, куди людина може звернутись у її ситуації, хто їй зможе допомогти. Раніше до прокуратури приходили навіть із питаннями відключення світла, прокурор тоді мав право внести припис, оформити подання, були відповідні документи реагування. Нині такого немає, виконуємо закони, прийняті народними депутатами, яких і обирають самі громадяни. У рамках цих законів і діємо, перевищувати своїх повноважень не можемо.

Приймаю громадян щовівторка до обіду, крім того, у нас є графік виїзних прийомів по відділеннях.

   – Реформа прокуратури ще триває?

– Звичайно. Пройшли процеси люстрації, склад наших місцевих прокуратур формувався на конкурсній основі. З початком реформи  працівники пройшли через чотири етапи тестування: на знання, на загальні здібності, кожен отримав психологічну характеристику, потім була співбесіда, куди були залучені представники громадських організацій, депутати, науковці, кожного окремо заслуховували. Багато людей пішло. Більше того, відбулось скорочення на рівні місцевих прокуратур майже вдвічі. Тому і важко працювати. Нині на обслуговуванні території Володимира і району задіяні лише чотири оперативних працівники, це небагато.

   – З приходом команди нового президента чи змінились до вас вимоги, підходи у роботі?

– Вимоги одні, вони незмінні – дотримання законності. Інших вимог не може бути. Ніколи не влазимо в політику. Ми не маємо там бути.

   – Ви згадали про недавню координаційну нараду у Нововолинську . Що плануєте робити для поліпшення криміногенної ситуації?

– Основний напрямок – це профілактика злочинності. Поліція разом з органами влади на місцях мають вживати відповідних заходів. На сесіях я завжди звертаюсь до органів місцевого самоврядування з проханням  збільшити кількість тих же відеокамер, тому що  відеоспостереження – великий превентивний захід. Більшість крадіжок та інших злочинів розкриваються за їх допомогою. Це стосується й ОСББ – якщо вони на своїй території зможуть поставити камери і буде видно, хто заходить у двір, хто виходить, це відчутно спростить роботу поліції. Адже злочинці також не стоять на місці, а розвиваються, вивчають людей, де, коли і хто іде з роботи, коли залишається вільна квартира, виставляють, як вони називають, «фішкарів» (таких собі розвідників, які вивідують ситуацію – прим.ред.) та ін. Щоб з цим боротися, треба, щоб люди не були байдужими, щоб повідомляли, якщо бачать підозрілих чужих, телефонували в поліцію.

Мають відбуватись спільні рейди поліції по громадських місцях, парках, скверах. Велику роль відіграє вуличне освітлення. Якщо місто освітлене, напасти на перехожого злочинець може побоятись, тому що його впізнати можуть, добре роздивитись. Найбільш вразливі люди у неосвітлених провулках. У приватному секторі важливо також освітлювати своє подвір’я.

   – Може, у вас є конкретні поради громадянам?

– Багато залежить від майнового стану людей. Однак не думаю, що дорого буде оплачувати охоронну сигналізацію на квартиру, але це вже 90% гарантії, що туди ніхто не увійде. Сьогодні серед злочинців не так багато професіоналів можуть її зняти. Найчастіше, коли побачать мигаючу лампочку сигналізації, просто підуть у інше місце. У великих містах і консьєржки у під’їздах, і цілі двори обгороджують, куди можна заїхати тільки через шлагбаум. Це теж хороша профілактика. У менших містах до таких методів, мабуть, ще не готові. Та головне, щоб не було людської байдужості.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

 

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

тринадцять − дванадцять =