Дві зустрічі з відомими українськими письменниками відбулися минулого тижня у книгарні «Є».
В суботу свій дебютний роман, який побачив світ у «Видавництві Старого Лева», презентувала Анастасія Левкова. А в неділю Артем Полежака читав вірші зі збірок «Стіхи о жизні» і «Навісні пісні», які вийшли друком у видавництві «Люта справа».
Анастасія Левкова – «фея-хрещена» книгарні «Є» у нашому місті, саме вона майже 10 років тому представляла менеджмент книгарні на відкритті. Фахова літературознавчиня, випускниця Києво-Могилянської академії, Анастасія багато років пропрацювала в мережі «Є» культурною менеджеркою й організаторкою подій. Вторік вона приєдналася до молодої команди новоствореного Українського інституту книги і стала заступницею директора з розвитку цієї установи.
Наше місто Анастасія Левкова відвідувала не раз, але минулої суботи вперше завітала в ролі письменниці. Свій перший роман «Старшокласниця. Першокурсниця» написала для і про підлітків. І водночас – для дорослих, адже головна героїня Ліля – ровесниця авторки, а події роману – навчання у старших класах, олімпіади, вступ до вищу – відбуваються на початку 2000-х.
На презентації Анастасія розповіла, чому обрала для тексту формат щоденника, яку музику слухала і що читала, щоб відтворити атмосферу своєї юності, для чого використовувала словники сленгу і фразеологізмів і чому на неї образилися земляки з рідного Староконстянтинова. Дівчата-старшокласниці з міських шкіл, які прийшли на зустріч із письменницею, запитували поради – що читати, на кого з українських авторів звернути увагу, як порозумітися з батьками і переконати, щоб вони прийняли твій вибір майбутнього фаху. «Не пригадую настільки теплої і щирої презентації, як у вас», – зізналася згодом гостя.
А в неділю книгарня «Є» приймала поета-бунтівника, переможця багатьох поетичних слемів, яскравого автора скандальних текстів Артема Полежаку. Для володимирчан він привіз дві свої збірки – найсвіжішу, «Навісні пісні» і минулорічну «Стіхи о жизні». Обидві вийшли друком у молодому видавництві «Люта справа», яке народилося у революційному Києві на барикадах Революції Гідності. Його засновники прагнули підтримати літературний і мистецький «неформат» – нетипову, незвичну, прогресивну літературу, якої страхаються інші українські видавництва Свою місію команда бачить у популяризації актуальних і співзвучних сьогоденню культурних феноменів, про що розповів представник видавництва Віталій Селик.
Перед презентацією Артем і Віталій встигли відвідати історичний музей імені Омеляна Дверницького, де для них провів екскурсію Богдан Янович, оглянули найцікавіші куточки міста і поділилися своїми враженнями про Володимир – місто, в якому є особлива краса і помітний потенціал.
На зустріч із поетом, зважаючи на вікове обмеження 18+, зібралася доросла аудиторія. Гості книгарні жваво реагували як на скандально-іронічні, так і на ліричні вірші Полежаки, аплодували і сміялися, не жахалися нецензурної лексики і довго не хотіли відпускати автора.
А нам вдалося поспілкуватися з обома гостями поза презентаціями. Інтерв’ю з ними читайте у найближчих номерах газети.
Віталіна МАКАРИК.