На головну Новини Руйнівники міфів. 5 медичних вигадок, які спростували у МОЗ

Руйнівники міфів. 5 медичних вигадок, які спростували у МОЗ

159

   В Україні набирає обертів медична реформа. Вже 15 мільйонів українців підписали декларації із сімейними лікарями, а більше половини медичних закладів первинної допомоги перейшли на нове фінансування. Паралельно зі змінами міністерство охорони здоров’я проводить інформаційні кампанії, розповідає про хід реформи і розвінчує популярні міфи. Зібрали п’ять найцікавіших із них.

Міф 1. Манту не можна мочити

- реклама -

Більшість українців пам’ятає з дитинства пробу Манту, яку використовують для діагностики туберкульозу, а також застереження, що її не можна мочити. Якщо це зробити, то місце ін’єкції збільшиться та результат буде неправильним. Проте, як стверджують у МОЗ, ця заборона є хибною.

Історія цього міфу йде з часів СРСР, коли робили нашкірну туберкулінову пробу. Тоді потрапляння води на місце ін’єкції призводило до змивання препарату, що могло вплинути на результати тестування. Тепер пробу роблять лише підшкірну.   В.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун пояснює: «Вода на шкірі ніяк не може вплинути на пробу Манту. Адже ін’єкція туберкуліну вводиться внутрішньошкірно, куди вода сама по собі не проникає». Це  підтверджують і рекомендації іноземних медичних організацій, наприклад, Центру з контролю і профілактики захворювань США.Західні експерти запевняють, що Манту не варто терти або дряпати, але мочити можна.

Міф 2. Щеплення потрібно робити тільки у дитячому віці

Існує міф, що щеплення зроблені в дитинстві створюють імунітет від хвороб на все життя. У МОЗ запевняють, що це не так і дорослі повинні періодично проходити через повторну вакцинацію. Особливо це стосується щеплень від дифтерії і правця, оскільки захист проти цих захворювань зберігається лише 10 років.

Імунітет на все життя дають лише вакцини від кору, краснухи і паротиту. Якщо такі щеплення були зроблені дитині у 1 і 6 років, ревакцинація у дорослому житті непотрібна. Якщо ж дитина отримала лише одну із двох необхідних доз вакцини, то пропущені щеплення варто надолужити у дорослому віці.

Вакцинація має відбуватись відповідно до медичної карти і після проведення лабораторних аналізів. Важливо мати щеплення проти гепатиту B, яке захистить від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки.    Більшість обов’язкових щеплень проводять безоплатно. Як  і деякі платні для окремих категорій громадян: медикам, педагогам, студентам, військовим та учасникам Операції об’єднаних сил на Донбасі.

Міф 3. Гомеопатія лікує

Такий альтернативний напрям медицини є досить популярним серед українців. За результатами дослідження фонду «Відродження», у 2017 році українці витратили на гомеопатичні засоби мільярд  гривень.  Однак користь такого лікування не підтверджена жодним науковим дослідженням. В МОЗ запевняють, що попри віру пацієнтів у «чарівну пігулку», гомеопатія не працює.

 Адже основа гомеопатичних препаратів – мінерали, речовини рослинного або тваринного походження, які сильно розводять із водою або спиртом. Зазвичай ступінь розчинення настільки великий, що складно встановити, яку речовину додавали. Тобто більшість гомеопатичних препаратів – це спирт, вода і цукор.

«Найчастіше лікують застуду, мігрень,  депресію. Та найстрашніше, що віра у гомеопатію спонукає людей з тяжкими хворобами використовувати її для лікування. Як у випадках із серйозними хронічними  недугами чи онкологією», – нарікає Уляна Супрун. У МОЗ закликають не ризикувати здоров’ям і обирати перевірені та сертифіковані ліки.

Міф 4. Остеохондроз це коли болить спина

За даними ВООЗ, біль у спині  – одна з найпоширеніших причин звернення пацієнтів за медичною допомогою. Українські лікарі, почувши таку скаргучасто ставлять діагноз остеохондроз, призначають МРТ, а також сильні та дорогі знеболюючі препарати.

У міністерстві охорони здоров’я кажуть, що така категоричність з боку лікарів є помилковою і остеохондроз часто неправильно трактують. Адже відповідно до міжнародної класифікації хвороб, остеохондроз – це група рідкісних захворювань, пов’язаних з порушенням нормального росту кісток.

Крім болю в спині, симптомами є порушення чутливості кінцівок, слабкість в м’язах, порушення функції органів тазу, поява болю вночі. Зазвичай такі ознаки свідчать про серйозну патологію хребта і виявляються лише у 1% випадків.Тобто все набагато складніше, аніж тільки біль у спині.

При болях у спині МОЗ рекомендує: більше рухатись і виконувати прості фізичні вправи. Якщо самопочуття не поліпшується протягом місяця, знову звернутись до лікаря.

Міф 5. Морква поліпшує зір

Морква містить багато вітамінів: В, РР, Е, К, також багато бета-каротину, який перетворюється на вітамін А. Але це не впливає на поліпшення зору.

«Вітамін А бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, щоб мати негативний вплив. Але у зворотній бік це не працює, лікування проблем із зором поїданням кілограмів моркви не принесе результату», – пояснюють у міністерстві.

Також не матимуть ефекту вживання чорниці і харчових біодобавок. Щоб зменшити ризики погіршення зору потрібно збалансовано харчуватись, не палити та більше ходити пішки. Дослідження свідчать, що порушення зору трапляються рідше у дітей, які частіше бувають на свіжому повітрі.

Також медики не рекомендують займатись самолікуванням, а з проблем із зором звертатись до спеціалістів. Найбільш дієвими методами поліпшення зору залишаються: окуляри, лінзи, фармакологічне лікування та лазерна корекція.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

тринадцять − 4 =