Новини

Саджанці корінням з Хобултови

Архів
101 переглядів

Ось уже років 10, як рідним селом для Андрія Вієру та його сім’ї стала Хобултова. Як стверджує чоловік, визначальним фактором у його житті часто ставало саме коріння. Приміром, приїхавши з Буковини до родини на Володимирщину, тут і залишився. А ще не шукав для себе іншого заняття, окрім того, любов до якого з дитинства виховали батьки, – садівництва. Освіту Андрій здобув відповідну – без роздумів став агрономом. А от його дружина Інга спочатку обрала юридичний фах, але на практиці вже багато років присвячує себе справі виведення нових сортів дерев, кущів та квітів. І в них разом усе виходить дуже добре, адже садівниче хобі поступово перетворилось у невеликий бізнес, в якому хобултівська родина уже здобула неабиякий авторитет.

На 25 сотках землі вони умудряються утримувати власний розсадник, у якому шість десятків дерев вирощують для підщепи, а тоді вже висаджують підвій, проводять щеплення, дають йому рік витримки та лиш наступної весни обрізають. Усе без винятку роблять власноруч. Процес виходить тривалий, затратний у часі та роботі, але результат того вартий. Експериментальні зразки з часом стають найбільш затребуваними сортами, які знаходять своє місце у садках сотень домогосподарств на території нашого й сусідніх районів.

Пізньої осені зустріти Андрія можна на майданчику біля парку «Словянський», він тут продає саджанці. «Хоч роботи й на присадибній ділянці у цей час вистачає, не можу ризикувати, доручивши продаж посадкового матеріалу найманим працівникам, адже, купуючи деревце чи кущик, покупець хоче знати про них усе, а хто ж може краще розповісти, як не той, хто цей сорт вивів та протестував?», – пояснює чоловік. Він зауважує, що зараз найбільш вдалий період для висаджування багаторічних рослин – і вологи в грунті вдосталь, і деревця та кущі саме готуються до сплячки, скидаючи останні свої листочки. А вже весною, розповідає він, дерева слід обрізати, формуючи крону, а також обприскати.

«Зараз без обприскування не обійтися: протягом літа потрібно здійснити до п’яти таких процедур, аби дерево було здоровим та плодоносило. Бо заважають йому і шкідники, які можуть ховатись під корою, й різноманітні хвороби. Зазвичай захворювання розрізняють за зовнішнім виглядом листя. Але раджу починати обробку з ранньої весни, ще до розпускання бруньок, скажімо, карбамід та мідний купорос – чудові профілактичні препарати, що необхідні у сучасному садівництві», – ділиться досвідом Андрій Вієру. Та загалом він надає своїм покупцям детальні інформації щодо захисту кожної окремої рослини, адже до їх різновидів та навіть сортів існують різні агрономічні підходи.

Садівник розповідає, що існують певні тенденції у формуванні попиту на саджанці. Наприклад, люди розуміють, що найкраще та найзручніше вирощувати невисокі плодові дерева, з яких легко збирати врожай, тож господарство Вієру пропонує покупцям переважно саджанці, що ростуть не більше двох з половиною метрів угору. А невеликі зазвичай території, які люди можуть виділити під домашній садок, спонукають їх купувати колоновидні дерева, які можна садити у ряд за півтора метра одне від одного, на міжряддя виділяючи три метри. До речі, колоновидними можуть бути не лише яблуні й груші, а також абрикоси, сливи, персики. Часто покупців цікавить, як розрахувати густоту насаджень на кількох квадратних метрах. Садівник відповідає: на гектарі поля дозволено висаджувати не більше 700 дерев, тож із цих даних кожен може вирахувати  максимальну кількість дерев, що можуть вільно розташуватись на конкретній ділянці, не заважаючи росту інших.

Що ж до сортів, то тут можна придбати саджанці як давно перевірених, так і нових різновидів. Серед стандартних попитом користуються яблуні «антонівка», «Сніжний кальвін», «Малинівка» та «Циганка». Виростити самотужки сорти яблук, які найчастіше бачимо на прилавках магазинів, – «Ред Чіф», «Джонаголд» – теж виявляється можливо, адже такі саджанці також можна купити. Тим, хто не прихильник частого обприскування, підійде сорт «Флоріна», який, до речі, ще й добре підходить для запилення. А для любителів чогось незвичного Андрій пропонує гібридний сорт «Муцу», який виник після схрещування ряду індо-японських сортів із грушею-яблуком «Голден Делішес». Ну а і користь, і неймовірну красу обійстю подарують «Райські яблука» – дерева з зеленим або червоним листям, що квітнуть так, що й очей не відвести, а потім дарують маленькі яблучка для смачного варення або  оригінального декору.

Окрім традиційних для наших країв яблунь, груш, слив та вишень, у садівника можна придбати персик або нектарин, айву та шовковицю. Є чудові сорти смородини й порічок, а також ремонтантної малини, яка плодоносить до заморозків. Поруч із волоським горіхом – саджанці популярного нині фундука та мигдалю. Поціновувачі східної краси купують для декору подвір’я японську сакуру, а любителі європейської вуличної їжі з задоволенням вирощують каштани, призначені для смаження. Можна придбати й кущик калини або лікувальної чорноплідної горобини, білого чи червоного винограду. Декоративні рослини, пропоновані господарством Вієру, теж вражають розмаїттям: юка, гібіскуси, ялівець, туї, гліцинія та самшит, деревовидні кущі півонії та пахуча лаванда.

«Найприємніше, коли до нас повертаються клієнти, які кілька років тому купували саджанці, а тепер тішаться гарними плодами. У такі моменти розумієш, що твоя праця недаремна. Але зупинятись на досягнутому ми не збираємось. Хочеться окрім розсадника мати й повноцінний садок, у якому можна було б збирати врожаї для демонстрації різноманітних сортів ягід та фруктів покупцям, а також і на продаж», – ділиться планами на майбутнє Андрій та повертається до роботи продавця – покупець саме зацікавився яблунями «Слава переможцям», а ще одна перехожа попросила швидко відібрати дрібніші кущики лаванди.

Якщо ж і у вас виникнуть питання стосовна тонкощів садівництва або потреба у саджанцях, обов’язково  зверніться до родини Вієру, і ви точно знайдете найкращі варіанти насаджень для свого саду чи обійстя.

Юлія ПАШКОВА

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up