Новини

Сезон пожеж: рятувальники закликають не спалювати суху траву

Новини
104 переглядів

Сотні пожеж палають по всіх Україні. І йдеться не про займання через приліт російських ракет чи обстріли на фронті. Горить в українських містах і селах, де весняне прибирання на присадибних ділянках часто призводить до трагічних наслідків. Пожежі, які виникають через недбалість, загрожують і людям, і тваринам. А для самих паліїв можуть закінчитися величезними штрафами або навіть тюремним ув’язненням.

Горить по всій країні

Від початку року Дніпропетровські рятувальники вже погасили понад 800 пожеж в екосистемах. Вогонь знищив більш ніж 670 гектарів, а головною причиною займань стало випалювання мешканцями сухої трави та сміття. До адміністративної відповідальності притягнули вже 106 жителів регіону.

На Львівщині за цей же час вже виникло 188 пожеж сухої трави. Згарищем стало понад 30 гектарів, на “гарячому” ж спіймали 83 порушники. Закарпатські рятувальники від 1 січня зафіксували 100 пожеж в екосистемах. У області паліїв шукають навіть із допомогою дронів. Почастішали пожежі й на Київщині, лиш за добу – 5 березня – рятувальники 17 разів виїздили на гасіння сухої трави. Займання в екосистемах зафіксували того дня у 5 районах області, загалом вигоріли близько 10 гектарів.

Небезпека для людей і тварин

При згорянні сухої трави у повітря потрапляють оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів. У тліючому без доступу повітря листі утворюється бензопірен – речовина, яка може викликати ракові захворювання. Більше того, із сухою травою та опалим листям, як правило горить і безліч різноманітного сміття, а пластик та поліетилен при горінні виділяє до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.

Але шкода для здоров’я – не єдина небезпека від спалювання сухостою. Адже те, що починається, як невелике полум’я на власній ділянці, може швидко перерости у масштабну пожежу. Так, у вітряну погоду вогонь здатен миттєво перекинутися на будівлі. А іноді стати причиною загибелі людей.

Не можна забувати і про шкоду для довкілля. Адже під час пожеж в екосистемах гине безліч тварин, птахів та комах. Звірі, які не можуть врятуватися, або згорають заживо, або помирають від задухи.

Великі штрафи та тюремні ув’язнення

Окрім шкоди для здоров’я, випалювання сухої трави може бути небезпечним і для гаманця. Та навіть здатне привести паліїв за грати. Три роки тому Верховна Рада суттєво посилила відповідальність за забруднення повітря:  штраф становить від 30  тисяч 600  до 61  тисячі 200 гривень. Також порушника можуть покарати позбавленням волі терміном до троьх років.

Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні або її залишків на землях сільськогосподарського призначення карається штрафом від 91,8 до 153 тисяч гривень.

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах може коштувати до 4590 гривень для простих громадян та до 15 тисяч  300  – для посадовців. Якщо ж це призвело до виникнення лісової пожежі  ще й на значній площі, штраф може сягнути 15 тисяч 300 або ж 18 тисяч 360 гривень для посадовців. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю  карається штрафом до 6120  або до 21 420 гривень для посадових осіб. Якщо ті самі дії вчиняли на території заповідників –  відповідно до 12  тисяч 240 та  30  тисяч 600 гривень.

Якщо ж дії палія призвели до смерті людей, масової загибелі тварин або інших тяжких наслідків, йому може загрожувати від п’яти до десяти років позбавлення волі.

Коментарі
Теги: небезпека, пожежі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up