Засідання громадської ради при РДА, яке відбулось минулого тижня, було присвячене питанню перспектив розвитку культури у районі та роботі РБК. Окрім членів дорадчого органу на засідання прибули і запрошені гості – провідний спеціаліст відділу культури та туризму РДА Галина Руденчук, провідний бібліотекар ЦРБ Тетяна Гричук та голова Устилузької ОТГ Віктор Поліщук. Не було лише запрошених представників Зимнівської громади.
Про те, чим живе нині культура у районі, в яких умовах працює та з якими проблемами стикається, розповіла Галина Руденчук, яка на той час, поки відділ культури не має очільника, фактично виконує його функції. Окрім проведення різноманітних заходів та свят, закладам культури району вдається також заробляти сякі-такі кошти – за вісім місяців цього року надходження спецкоштів від надання платних послуг населенню становлять 182,6 тисячі гривень, що на 64,5 тисячі більше, аніж у відповідний період минулого року. І це, як зазначила Галина Сергіївна, далеко не остаточна сума, адже не всі заклади культури об’єднаних громад надають відповідні фінансові звіти. Левову частку зароблених районною культурою коштів вносить районний будинок , якому вдалось заробити понад 144 тисячі гривень.
Утримання споруд закладів культури наразі одне з найболючіших питань у районі. Клуби, бібліотеки та будинки культури, що роками не бачили ремонту, продовжують руйнуватись та перестають виконувати свої безпосередні функції. Із 66 закладів галузі 32 потребують невідкладних ремонтних робіт. Капітальний ремонт головної будівлі культури району – РБК, де є величезна проблема із дахом, востаннє здійснювався ще за радянських часів до святкування 1000-ліття Володимира-Волинського. Відділ культури вже виготовив проектно-кошторисну документацію на два мільйони 119 тисяч гривень, яка, на жаль, не пройшла у Державному фонді регіонального розвитку, але знову подаватиметься у наступному році. Окрім реконструкції даху, районний будинок культури потребує заміни вікон та дверей, а також ремонту санітарних кімнат. Не ліпша ситуація і з приміщенням центральної районної бібліотеки.
Не розуміє Галина Руденчук, чому об’єднані громади відмовляються від послуг районного будинку культури – Зимнівська ОТГ цього року взагалі не виділяла кошти на утримання закладу, а Устилузька проплатила лише за півроку. Провідний спеціаліст відділу культури зазначила, що в РБК, який є спільною комунальною власністю усіх громад, працюють справжні фахівці своєї справи, котрі готові допомагати із написанням сценаріїв та в організації тематичних заходів і свят. Пані Галину також турбує збереження спільного культурного надбання району.
– Присутність на цьому засіданні уже свідчить про те, що мені не байдужа культура, – з таких слів розпочав свій виступ голова Устилузької громади Віктор Поліщук. Він пояснив, що очолювана ним об’єднана громада займає наразі вичікувальну позицію, адже наразі невідомо, яке рішення щодо районних будинку культури та бібліотеки приймуть новостворені Оваднівська та Зарічанська ОТГ. Крім цього, очільник міської об’єднаної громади зазначив, що вони мають власне бачення розвитку культури згідно зі стратегією розвитку – планують створювати власний культурний простір, вкладаючи кошти у заклади культури своєї громади і вже мають першу публічну бібліотеку. На базі єдиної міської об’єднаної громади області у жовтні заплановано ряд тренінгів та семінарів, на яких устилужани ділитимуться власним досвідом у цьому напрямку.
– Бібліотека – це не лише, коли ти приходиш та береш книгу, – зазначила провідний бібліотекар ЦРБ Тетяна Гричук, розповідаючи про роботу районної книгозбірні. – У нас ще є внутрісистемна бібліотека, яку може зробити лише спеціаліст високого рівня. Ми надаємо практичну допомогу всім бібліотекам району – за кожним нашим бібліотекарем закріплені певні села. Проводимо різні тематичні свята та ювілеї і пам’ятні дати письменників, допомагаючи також сільським бібліотекам.
Вислухавши усі сторони, члени громадської ради дійшли спільного рішення і проголосували за рекомендацію зустрітись майбутнім головам новостворених ОТГ із зимнівським та устилузьким очільникам, аби вирішити долю районної культури з метою збереження спільного надбання та майна.
Тетяна ІЗОТОВА.