22 червня 1941 року увійшло в історію нашого краю нападом гітлерівської Німеччини на сталінський Радянський Союз. Після цього стрімкого наступу німців почався масовий розстріл в’язнів, заарештованих за політичними статтями, в усіх в’язницях Західної України. Не оминули звірства і криваві розправи жодного міста, де на той час розміщувалась в’язниці НКВС: Львів, Луцьк, Золочів, Дубно, Бережани, Івано-Франківськ, Тернопіль.. У цей список потрапив і Володимир-Волинський.
В’язниця, яка була споруджена у 1891 році, стала місцем утримання українських патріотів – людей, котрі хотіли жити у власній державі. У горнило чекістів потрапили представники української інтелігенції, польські офіцери та їхні сім’ї. Лише останніми роками на території городища ексгумувано останки 2736 людей і перепоховано на місцевому кладовищі.
Та і досі про цю в’язницю відомо дуже мало. Ми по крихтах збираємо відомості про неї, аби усе зібране згодом систематизувати та видати книгу.
Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» звертається до мешканців міста та району: якщо вам відомі будь-які факти пов’язані з Володимир-Волинською в’язницею, у ній перебували ви чи ваші рідні, ви носили туди передачі, просимо поділитися цими спогадами.
Звертайтеся за адресою: вул. Ковельська, 29, телефон 3-89-89.
Орися ВОЗНЮК,
науковий співробітник заповідника «Стародавній Володимир».