Критерії для направлення на експертизу повинні бути чіткими й прозорими. Замість МСЕК буде новий процес – оцінювання повсякденного функціонування людини. Розроблений законопроєкт вносить зміни до 27 законів та кодексів України.
Паралельним є процес системних змін самого процесу медико-соціальної експертизи. Особливу увагу приділено цифровізації МСЕК.
Запропоновані такі зміни: проводити експертизу в кластерних та надкластерних лікарнях, де на місці є необхідні спеціалісти й можливість проводити додаткові обстеження; направлення на експертизу на підставі чітких критеріїв, з підтвердженням їх через електронну систему охорони здоров’я; передбачено електронне направлення для проходження експертизи; сімейний або лікуючий лікар зможуть направляти самостійно, без залучення лікарсько-консультативної комісії; при прийнятті рішення комісією та для визначення потреб людини будуть враховувати дані, внесені під час реабілітації, сама комісія може направляти людину й на дообстеження; буде створений окремий інструментарій оцінки потреб людини, який використовуватиметься і в інших сферах; пропонується змінити порядок фінансування експертизи – кошти з окремої бюджетної програми сплачувати НСЗУ за проведення кожного оцінювання.
Зміни не стосуватимуться статусу особи з інвалідністю з визначенням відповідної групи, соціальних гарантій для осіб з інвалідністю та процесу проведення медико-соціальної експертизи для дітей.
Упорядковано перелік документів, що подаються на МСЕК, у тому числі для військовослужбовців (прибрана довідка № 5, замість неї використовується висновок ВЛК).
Один із важливих антикорупційних кроків – запровадження обов’язкового декларування доходів для членів МСЕК. Таким чином НАЗК може моніторити їхні статки, виявляти невідповідності способу життя, проводити перевірки.
Якщо є запитання, пов’язані з проходженням МСЕК чи оскарженням прийнятих рішень, можна звертатися на «гарячу лінію» МОЗ за номером 0 800 60 20 19. Якщо ж вимагають хабар – слід повідомити Національну поліцію.