Новини

Щоб пам’ятали про «сірожупанників»

Архів
2 переглядів

Відбулось урочисте відкриття пам’ятної дошки Сірожупанній дивізії, сформованої у місті сто років тому. Символічно, що дошку розміщено на стінах військкомату – саме тут, а також у казармах теперішньої військової частини на вулиці Ковельській, й дислокувались вояки дивізії, яка отримала назву Першої стрілецько-козацької, за сірий колір однострою її стали називати також Сірожупанною.

Освячуючи дошку, отець Ігор Бігун подякував організаторам, що відкривають володимир-волинцям забуті, часто приховані, сторінки історії. «Коли знатимемо своє коріння, то ніколи не будемо рабами. Пам’ятаймо, що Господь дає нам усі можливості збудувати міцну незалежну Україну. А для цього, як-от сьогодні, гуртуймось і – разом до перемоги!»

Науковий співробітник музею Олександр Стемковський надав коротку історичну довідку та провів паралелі з бійцями нашої 51-ої бригади, які також одними з перших стали на захист держави уже в часи новітньої історії. Зі слів старожилів відомо, що навесні 1918 року «сірожупанники» разом із січовими стрільцями заклали у місті два парки: на території теперішнього військкомату та поблизу церкви Святого Юрія. На спомин нам лишились і їхні міцні чудові казарми. На липень 1918 року дивізія під командуванням підполковника Івана Перлика налічувала 140 старшин і шість тисяч козаків. У серпні того ж року вони були передислоковані до Києва і воювали проти більшовиків на Чернігівщині та Сумщині. У травні 1919 року дивізію було розбито поляками, її ж рештки, утворивши нову Четверту сіру стрілецьку дивізію на чолі з полковником Ганджею, у складі Волинської групи вели бої до листопада 1920 року.

Виготовлення меморіальної дошки «сірожупанникам» було здійснено за підтримки народного депутата Ігоря Гузя спільно з фондом Ігоря Палиці «Тільки разом», на це залучено десять тисяч гривень. Ігор Гузь особисто завітав на відкриття. «Живемо у карколомний час змін, час утвердження української державності, – підкреслив у короткому виступі нардеп. –  Триває створення Православної церкви України – нарешті за триста з гаком років ми добились свого. За останні чотири роки провели декомунізацію, прибрали більшовицькі пазурі, що ще тримали нас в пам’ятниках, вулицях, постаментах. Але натомість маємо й щось запропонувати для увіковічення пам’яті про українців. Мало хто навіть на Волині знає про Сірожупанну дивізію, а важливо згадувати цих хлопців, які в дуже складний період стали на захист держави, коли переважна більшість тоді розбрелася по своїх домівках».

Народний депутат висловив сподівання, що згодом буде і цікавий постамент на честь бійців дивізії, анонсував у цьому році відкриття пам’ятного знаку холмщакам (поблизу церкви у сквері, що в центрі міста), а також закликав містян пропонувати нові ідеї з відновлення у місті історичної справедливості.

На урочистості якраз і були присутні не байдужі до історії міста і краю володимир-волинці. Зокрема, Руслан Пилип’юк розповів газеті, що ідея відкриття дошки зародилась уже давно і неодноразово озвучувалась у пресі, зокрема й у вже далекому 1995 році, де у «словоправдівській» статті член Спілки офіцерів України підполковник М. Куцань висловлював побажання, аби міська влада розглянула питання встановлення пам’ятного знаку або дошки Першій українській дивізії УНР на казармах вулиці Устилузької.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up