Новини

Школярі і педагоги під парасолькою освітнього омбудсмена

Архів
8 переглядів

   У листопаді в Україні повноцінно запрацює служба освітнього обмудсмена. На це в бюджеті закладено 2,3 мільйона гривень. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов піклуватиметься про дотримання прав учнів та вчителів у навчальному процесі. Які завдання виконуватиме освітній омбудсмен, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Медіатор між школами та міністерством

Постанову про появу освітнього омбудсмена уряд ухвалив минулого літа. Згідно з документом, Кабмін доручив йомузахист прав у сфері освіти.Раніше такої посади в Україні не існувало.

Серед завдань освітнього омбудсмена – забезпечення права людини на доброякісну та доступну освіту та сприяння впровадженню інклюзивної форми навчання. Освітній омбудсмен виступає посередником між навчальними закладами та Міністерством освіти, співпрацюючи із органами влади, зокрема правоохоронцями, із  громадськими та міжнародними організаціями.

За результатами відкритого відбору 14 серпня цю посаду обійняв Сергій Горбачов – педагог із 13-річним стажем, який раніше працював директором школи у столиці.

«Омбудсмен не є суб’єктом владних повноважень – він не може когось звільнити, призначити, оголосити догану. За чинним порядком, має право звертатися, отримувати інформацію, оприлюднювати, рекомендувати органам державної влади відновити порушені права. Це не міністерство, а суспільна інституція, яка стежить за дотриманням прав і допомагає їх відновити, – прокоментував своє призначення Сергій Горбачов.

Краще фінансування і боротьба з булінгом

До початку повноцінної роботи освітній омбудсмен повинен зробити ще багато кроків. Зокрема, сформувати власну службу із 15 осіб, у якій працюватиме кілька відділів: юридичний, сектор роботи зі зверненнями та відділ нормативно-правової роботи.

«Ми вже розпочали роботу над пропозиціями до проєкту Закону «Про повну загальну середню освіту». Там є моменти, які мене, як освітнього омбудсмена, дуже цікавлять. Є речі та проблеми, які можливо вирішити тільки встановивши нові правила взаємодії в системі освіти, саме тому внесення пропозицій до законів та нормативних документів розглядаємо як одне з дуже важливих для нас питань», –розповів Сергій Горбачов.

За його словами, головне завдання офісу освітнього омбудсмена на цей навчальний рік – продовжити реформу нової української школи (НУШ), підвищити зарплатню педагогам та розпочати успішну боротьбу з булінгом. Власне, на думку Горбачова, без кращого фінансування освітньої сферипроблем не подолати. Адже щоб побороти булінг, потрібні якісно підготовлені психологи. А такі фахівці коштують недешево.

Порушення прав і скарги

Одним із важливих аспектів діяльності освітнього омбудсмена є перевірка випадків порушення прав у сфері освіти. Зокрема, до освітнього омбудсмена можуть звертатися учні, їхні батьки чи законні представники, а також вчителі і наукові працівники. Для прикладу, учні можуть скаржитись на факти булінгу чи корупції у школі.

Відповідно до процедури, освітній омбудсмен повинен перевірити викладені факти. Якщо скарга обґрунтована, то він може надати рекомендації школам чи органам управління освітою або ж повідомити про порушення закону правоохоронців. Аби скарга не залишилась без відповіді, вона повинна бути обов’язково підписана і стосуватись випадку, що стався не пізніше, ніж рік тому. Міністерство освіти зі свого боку також готове реагувати на запити українців.

Задля кращого зв’язку із освітянами та учнями у регіонах планується створити громадські приймальні освітнього омбудсмена. Адже що більше люди знатимуть про свої права, то краще зможуть їх захищати. Чи вдасться освітньому омбудсмену втілити все задумане, дізнаємось уже зовсім скоро.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up