На головну Новини СІМ ВЕЧОРІВ З ІСТОРІЯМИ ДАВНЬОГО РОДУ

СІМ ВЕЧОРІВ З ІСТОРІЯМИ ДАВНЬОГО РОДУ

78

Зворушливою мандрівкою у минуле стала презентація книжки “Сім вечорів з Наталією Грабарчук-Цинкаловською”, яка відбулася минулого тижня у культурно-мистецькому центрі. Актори театру “Різнобарв’я” оживили сторінки спогадів відомої містянки, відтворили атмосферу різних часів, а головне – зуміли показати всі ті життєві перипетії та випробування, які випали на долю Талі, Наталки, Наталії Назарівни.

П’ять Наталь, одна з них реальна

- реклама -

Гості, які завітали на презентацію, зручно вмостилися за довгим столом із чаєм і смаколиками. І милувалися дівчинкою в рожевій сукенці, Талочкою, яка декламувала вірші, хвалилася обновками і пригощала усіх тістечками з кав’ярні Ройтера. А потім слухали, як піонерка Наталка декламує “Пісню про Сталіна”  – чітко, напружено, щоб не розплакатися. Бо ж після уроків, на яких оспівують “батька народів”, бігтиме до свого тата, якого ув’язнили як буцімто “ворога народу”.

А потім юна Наталя танцюватиме танго і вальс із вродливими кавалерами. І розповість, як вигнали її медінституту, а згодом не давали спокою в педінституті, де вчилася на філології. Усе через “буржуазні замашки”. Нелегко довелося і Наталі Назарівні, молодій  вчительці, на уроки до якої водили інспекторів аж із Москви – але ні подяки, ні нагороди за свою роботу годі було чекати…

А в завершальному епізоді історії з’явиться вона – справжня Наталія Назарівна Грабарчук, з роду Цинкаловських. І поділиться ще низкою спогадів, яскравих, світлих і трагічних. Адже у її житті було чимало і радостей, і печалей. Та не лише про те, що пережила сама, розповідає у книжці. Тут, під синьою палітуркою, – життєпис цілого її роду, від баронеси фон Вольф до Олександра Цинкаловського, а ще – постаті відомих містян – Березовських, Герштанських, Шуровських…

Розмови за вкритим мереживом столом і пошуки в архівах

   Зафіксувати спогади і розповіді Наталі Назарівни про минуле міста і її родини взялися співробітниці ДІКЗ “Стародавній Володимир” Світлана Федосєєва та Орися Вознюк у рамках проекту “Володимир, яким ми його пам’ятаємо”, який у заповіднику ведуть уже шостий рік. У візитах до берегині роду Цинкаловських, затишних розмовах за круглим столом, застеленим мереживною скатертиною, переглядом пожовклих від часу фотографій, з яких дивилися вродливі чоловіки та жінки, та пошуком додаткових відомостей авторки книжки провели майже рік.

Їхні наукові і творчі дослідження продовжувалися в архівах, послужних списках, пам’ятних книгах, на інтернет-форумах, де обговорюють генеалогію й історію. Разом з Наталією Назарівною дослідниці “помандрували” усіма гілками її розгалуженого і надзвичайно цікавого родоводу – від Ходоровичів і Філончикових до Невкритих, Цинкаловських, Нітецьких. Серед чоловіків роду було чимало тих, які мали офіцерські, військові звання. Дослідити їхні чини, ідентифікувати на фотографіях Світлані та Орисі допоміг володимирчанин Володимир Рейтерович. Чимало про свою родину розповіла і надіслала світлини з сімейних альбомів представниця “київської” гілки родини Цинкаловських Галина Євтєєва.

Співробітниці заповідника провели надзвичайно грунтовне, кропітке дослідження. Його результати органічно доповнюють оповіді-спогади Наталі Назарівни, створюючи об’ємне і деталізоване тло, допомагаючи встановити історичну основу цих подій, підтвердити або уточнити збережені у пам’яті факти. Текст книжки щедро проілюстрований старовинними світлинами, що допомагають краще уявити, якими ж були ці чоловіки та жінки, про яких оповідає Наталя Назарівна.

«Сім вечорів з Наталією Грабарчук-Цинкаловського» – книжка, цікава тим, що є не лише життєписом роду, але і яскравою, живою і правдивою картиною з життя тієї епохи, відчути яку ми можемо лише з оповідей старожилів.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

двадцять − 3 =