Спільна вечеря зближує не тільки людей, а і їхні мікробіоми. Вчені виявили, що соціальні контакти впливають на те, які мікроорганізми “мешкають” у кишківнику.
Таких висновків дійшли американські вчені у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Nature.
Почалося все з роботи майже 20-річної давнини. Тоді вчені вивчали, як поширюється ожиріння в соціальних групах. Соціолог Ніколас Крістакіс намагався з’ясувати, чи передають друзі один одному мікроби, які впливають на ризик зайвої ваги.
Після цього вчені висловили припущення, що соціальні взаємодії все-таки формують мікробіом кишківника.
Щоб з’ясувати це остаточно, під час нещодавнього дослідження Крістакіс і його колеги вирушили до джунглів Гондурасу. Там вони склали карту соціальних відносин і проаналізували мікробіоми людей, які живуть у 18 ізольованих селах. Одне з одним вони взаємодіють переважно віч-на-віч, а з обробленими продуктами й антибіотиками контактують мінімально.
У тих, хто не мешкає під одним дахом, але часто проводить разом час, знайшли 10% збігів у мікробіомі.
Односельці, які не контактують між собою активно, мають лише 4% спільних штамів.
Вчені також виявили докази, що друзі друзів також мають однакові мікроорганізми у кишківниках.
За словами біолога Ніколи Сегати, який брав участь у схожих експериментах, ця інформація “повністю змінює наше мислення”.
Він зазначає, що деякі хвороби, як-от гіпертонія і депресія, можуть поширюватися від людини до людини через мікробіом. А лікування, яке враховуватиме мікроорганізми у кишківнику, має бути ефективнішим.
Нагадаємо, дослідження показало, що віруси, які живуть у кишківнику, можуть допомогти врегулювати стрес.