Новини

Сотня спогадів старожилів у чотирьох книгах заповідника

Архів
4 переглядів

  Четверту книгу в рамках проекту «Володимир, яким ми його пам’ятаємо», ініційованого адміністрацією історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир», презентували під час  «кругового столу» у КМЦ напередодні Дня міста. На заході були заступник міського голови Лариса Кулікова, співробітники заповідника та поважні мешканці міста, з чиїх слів і були записані ці спогади для прийдешніх поколінь.

Якщо у 2014 році ДІКЗ «Стародавній Володимир» розпочав збір спогадів місцевих старожилів задля збереження пам’яті про маловідомі сторінки історії міста 20-го століття і видав невелику збірку, то згодом назву проекту «Володимир, яким ми його пам’ятаємо» розширили, додавши «Людські долі». Адже кожен із героїв книги – це, як зазначає директор заповідника Володимир Пикалюк, унікальний літопис подій. І у кожного, хто народився у першій половині минулого століття, непростий і часто трагічний життєвий шлях на тлі тих історичних подій, котрі розгортались у нашій країні.

За чотири роки реалізації проекту опитано близько сотні місцевих старожилів, чиї розповіді умістились на п’ятиста друкованих сторінках. До четвертого видання «Володимир, яким ми його пам’ятаємо. Людські долі» увійшло три десятки розповідей старожилів, чиє дитинство та молодість нерозривно пов’язані з містом та районом. Тут і унікальні документальні світлини, котрі зберігаються у цих родинах як сімейна реліквія, і невигадані історії людей, які попри усі негаразди та труднощі раділи кожному дню і вірили у краще життя.

Заглянути за «лаштунки» роботи над проектом, яку здійснювали всі працівники адміністрації заповідника, була можливість на «круглому столі» під час перегляду фільму студії АТМ «Володимир». Телевізійники разом із науковими співробітниками відвідали кількох старожилів та записали їхні спогади, а також відзняли процес роботи над перетворенням оповіді зі звукової у письмову.

Після перегляду фільму  учасники «круглого столу» ділились своїми враженнями, висловлювали думки щодо того, як змінилось місто за десятки років і що ще варто зробити у Володимирі, аби він був гарним та квітучим. Зайшла мова і про пам’ятник борцям за Україну, який планує встановити місцева влада. У тому, що не потрібен іще один трагічний пам’ятний знак у центрі міста, переконана Галина Микита. На її думку, варто було б створити єдиний комплекс біля меморіалу жертвам фашизму. Ще одну пропозицію озвучив Володимир Шостакевич – організуватись місцевим старожилам у раду старійшин, аби разом якось впливати на ситуацію в місті.

На завершення Володимир Пикалюк запевнив, що на цьому проект не завершується і працівники заповідника надалі працюватимуть над збором матеріалів і запрошують усіх охочих поділитись спогадами, звертатись до «Стародавнього Володимира».

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Теги: "Володимир, історико-культурний заповідник, Володимир Пикалюк, книга, спогади, Тетяна Ізотова, яким ми його пам'ятаємо"
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up