Інтернет дає великі можливості для спілкування. Однак, навіть у віртуальному світі варто бути обережним, адже тут теж є небезпеки. Однією з них є кіберсталкінг. Розповідаємо, що це таке і як захиститися.
Кіберсталкінг – переслідування онлайн, зокрема в соціальних мережах. Він може сильно вплинути на психологічний стан і навіть становити реальну загрозу.
Як зрозуміти, що вас «сталкерять»? Усе може починатися досить просто: наприклад з декількох неприємних повідомлень чи коментарів. Це ще не кіберсталкінг, однак, якщо такі речі стають систематичними, це вже привід насторожитися.
Імовірно, це кіберсталкінг, якщо: за вами хтось нав’язливо стежить, постійно моніторить ваші дії в мережі, залишає небажані для вас коментарі до кожного допису, реакції на сторіз тощо; постійно намагається зв’язатися з вами, хоч ви дали зрозуміти, що не бажаєте продовжувати спілкування, зокрема через ваших близьких – пише чи телефонує їм; намагається вас залякати, погрожує, це можуть бути як прямі, так і завуальовані погрози особисто вам чи вашим близьким; поширює вашу персональну інформацію, інформацію про рідних та друзів, щоб завдати дискомфорту чи шкоди.
Дотримання певних заходів може значно знизити ризики і зробити ваше перебування в інтернеті більш комфортним і безпечним. Ось кілька порад, які допоможуть вам убезпечити себе.
Подбайте про захист персональних даних у профілі. А для цього обмежте видимість профілів у соцімережах, налаштуйте приватність так, щоб тільки друзі могли бачити описи та фотографії, уникайте розкриття чутливої інформації, зокрема точного місцеперебування, використовуйте складні паролі та двофакторну аутентифікацію для облікових записів.
Заблокуйте користувачів, які вас переслідують. Не відповідайте переслідувачу – це може тільки погіршити ситуацію. Також варто повідомити про кіберсталкінг адміністраторам платформи, де це відбувається, або службі підтримки.
Зберігайте докази. Це можуть бути скріншоти повідомлень, електронні листи тощо.
Якщо переслідувач оприлюднює про вас образливі матеріали в інтернеті, скористайтеся чат-ботом «Кіберпес» у Telegram, який може допомогти видалити образливі матеріали з соціальних мереж.
Якщо відчуваєте реальну загрозу життю чи здоров’ю – негайно зверніться до найближчого відділку поліції, зателефонуйте «102» або подайте звернення на сайті кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua, надавши всі зібрані докази.
Якщо ви маєте сумніви чи ваші права порушені або потребуєте допомоги у зверненні до поліції – зверніться до юристів системи безоплатної правничої допомоги – https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/