Новини

Станція переливання крові без керівника та примарними перспективами розвитку

Архів
32 переглядів

Володимир-Волинська станція переливання крові продовжує залишатись у хиткому становищі. Торік у грудні ми уже писали про можливе закриття потужного виробничого відділу станції, який без перебільшень можна назвати «заводом крові», оскільки його потужності дозволяють забезпечити препаратом «Альбумін» всю західну Україну. Ускладнює ситуацію те, що установа залишилась без фахового керівника. Ці та інші проблемні питання працівники станції озвучили під час зустрічі із депутатами облради Костянтином Зінкевичем та Олексієм Панасюком.

Задля підтримки працівників станції з часу останньої зустрічі Костянтин Зінкевич написав декілька депутатських запитів на ім’я начальника управління охорони здоров’я області та головних лікарів Володимир-Волинської та Луцької  станцій з проханням роз’яснити ситуацію щодо оптимізації закладу, про яку домовлялись десь у «кулуарах». Утім відповіді на жоден запит так і не надійшло.

Натомість у відповіді голови  ОДА на запитання Олексія Панасюка, котре він  порушив на одній із сесій облради, йдеться про те, що з ініціативи керівників обласної та Володимир-Волинської станцій на нараді в управлінні охорони здоров’я 24 листопада 2017 року заслухано питання перспективи реформування станцій переливання крові області. Тобто, згідно з офіційним документом, сам головний лікар станції попросив скоротити штат установи. Звучить абсурдно, зважаючи на те, що Володимир Панащук наприкінці минулого року бив на сполох у зв’язку із можливою оптимізацією колективу. До того ж Національна стратегія розвитку служби крові досі залишається неприйнятим документом.

    – Усі станції переливання крові в Україні заганяють під монополіста – фармацевтичну компанію «Біофарма плазма», котра єдина, згідно з розпорядженням уряду, має дозвіл реалізувати «Альбумін» за межі України. Причому вартість їхнього препарату в рази вища. Вважаю, що це питання безпеки держави, яка нині у стані війни, – вважає Костянтин Зінкевич.

Лише 180 літрів альбуміну на рік – такий план отримала Володимир-Волинська СПК на 2018 рік. З них 80 літрів уже заготовлено. У зв’язку із зниженням виробничих потужностей, довелось скоротити поголів’я тварин у віваріумі – більше половини кролів породи шиншили продали, залишивши лише чотири десятки. Завдяки цим унікальним тваринам, а також білим лабораторним мишам перевіряють кожну партію альбуміну.

Препарат нині виробляють лише для внутрішніх потреб ТМО, адже реалізовувати за межі району не мають права. А раніше саме завдяки вирученим коштам за реалізацію препаратів крові станція мала можливість придбати необхідне обладнання. Адже сподіватись на державне фінансування давно перестали, розповідає завідувач відділення заготівлі крові Ярослав Бенч, котрий нині виконує обов’язки головного лікаря.

Окрім можливого скорочення штату та зниження потужностей, турбує працівників СПК і незрозуміла ситуація навколо конкурсу на заміщення вакантної посади головного лікаря, який оголосили ще торік у грудні, адже у попереднього керівника закінчувався контракт. На їхню думку, конкурсна комісія працювала із порушеннями, адже працівників станції, котрі також мали право бути присутніми, так і не пустили на жодне  із засідань. Така таємничість за сімома замками викликала у колективу підозру. Тим паче, що згідно з новою постановою від 27 грудня минулого  року про проведення подібних конкурсів, засідання мають бути відкритими для громадськості та представників преси, а таємно  відбувається лише голосування. Однак ця комісія нову постанову чомусь проігнорувала.

Перше засідання конкурсної комісії відбулось у лютому. Тоді заяву подав лише один кандидат – лікар-хірург Володимир-Волинського ТМО Сергій Литвин, котрий раніше працював у службі крові та добре знає усю специфіку станції. Саме його кандидатуру, як фахового спеціаліста, підтримують працівники станції. На конкурсній комісії, засідання  якої  з незрозумілих причин відбувалось у закритому режимі, він говорив про перспективи збільшення виробництва препаратів та компонентів крові на базі станції та негативно відповів на запитання про можливе об’єднання з обласною станцією. Тоді комісія не прийняла жодного рішення, тож було оголошено повторний конкурс на який, окрім Сергія Литвина, надійшла заявка від іще одного кандидата – Олександра Павлючика. Останнього члени конкурсної комісії і визнали переможцем, подавши його кандидатуру на погодження профільної комісії та затвердження на сесії облради.

  – Хочемо, щоб нашим закладом керував справжній фахівець у галузі служби крові. Таким є хірург Сергій Литвин, якого добре знаємо і у компетентності котрого упевнені. Що ж до іншого кандидата, то жодного разу він не приходив, аби поспілкуватись із працівниками і не зрозуміло, як  написав програму розвитку установи, якщо ніколи не переступав її поріг. Можливо, він теж хороший лікар, але інформацію про його персону чомусь мусимо збирати по крупинках в Інтернеті.  Ми не наполягаємо на прийнятті того чи іншого рішення, втім хочемо, аби  до нас дослухались, тому і надіслали відповідне звернення до голови облради Ігоря Палиці з проханням втрутитись у цю ситуацію, – зазначила завідувач відділом донорських кадрів Олена Машевська.

Питання вибору керівника станції турбує працівників служби крові ще й через те, що у вересні на них чекає чергова атестаційна комісія. І саме від кваліфікованого головного лікаря залежить значна частина успішного складання цього іспиту. Тож у працівників СПК виникають різні підозри – мовляв, станцію спеціально хочуть довести до такого стану, бо хтось вже «кинув оком» на добротне приміщення та чималу територію установи.

А якщо на посаду головного лікаря, якого оберуть поза правилами та за корупційними схемами, призначать керовану людину, то станцію  важко буде врятувати. На цій посаді має бути висококласний спеціаліст, котрий вболіватиме за колектив та виробництво. До  такого висновку дійшли на цій зустрічі,  закликавши і колектив станції не погоджуватись з таким станом справ та  активніше заявляти про себе.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up