На 12 інспекторів-кінологів відділу прикордонної служби «Пархоменкове» стільки ж собак, котрі удень і вночі пильнують державний кордон України і міжнародний пункт пропуску «Устилуг-Зосін». Приміром непосидючий красень лабрадор Джек лише у цім році 15 разів знаходив тисячі пачок контрабандних цигарок, які з України хотіли вивезти за кордон. Чорнява дівчинка-фокстер’єр Ліза тільки на вигляд така тендітна і маленька, а добре вміє шукати зброю, як і німецька вівчарка Грета. Є на заставі ще дві  породи розшукових собак – спанієлі й малінуа, котрі пильнують наркотики й інші заборонені предмети. А усі чотирилапі тут у великій пошані й на спеціальному собачому пайку.

До вольєрів йдемо із заступником начальника відділу з персоналу Вадимом Матвійчуком. Тут вже нас чекають інспектори-кінологи. Кожен може довго і цікаво розповідати про своїх вихованців, котрі зустрічають нас голосним гарчанням.
Їх тут десять і різних порід – німецька вівчарка, лабрадор, спанієль, фокстер’єр і малінуа або бельгійська вівчарка. До слова, саме остання порода не нова, а найбільш затребувана у прикордонній службі. Ще вчора два песики пильнували міжнародний перехід «Устилуг-Зосін» й, з розповідей прикордонників, досить успішно, бо швидко знайшли схованки з цигарками. Усі чотирилапі тут у великій пошані й на спеціальному пайку. Поряд з вольєрами розміщена кухня, де, окрім сухих збалансованих кормів, готують для них спеціальну їжу.

- реклама -

Про своїх підопічних розповідає начальник кінологічного відділення відділу прикордонної служби «Пархоменкове» Володимир Коваленко. Він родом із Сумщини, закінчив Національну академію державної прикордонної служби у Хмельницькому, служив у кінологічному навчальному центрі у Великих Мостах на Львівщині. Саме там розводять і тренують собак для охорони, у тім числі й для прикордонної служби, отож більшість чотирилапих звідтіля, каже він. З центу беруть молодих собачат, коли їм не більше шести місяців – від цього віку вони краще піддаються дресируванню. Й служать вони до десяти років.

Інструктори-кінологи бачать, куди яку собаку задіяти, й ділять їх на спеціальних і пошукових. Спеціальних тренують знаходити вибухівку, зброю, наркотики, тютюнові вироби – контрабандні й заборонені товари, а пошукові пильнують державний кордон. Приміром, лабрадор Джек більш натренований на пошук цигарок, а німецька вівчарка Грета – на зброю та ще вміє пильнувати кордон. А вчать собак не тільки у Великих Мостах, куди їдуть кінологи, а й щодня тренують на спеціальнім майданчику, який розміщений поряд із заставою.

Вперше довелось бачити, як пошукова собака, наблизившись до рівненької прикордонної смуги, обрамленої з одного боку високим колючим дротом і лісом, за командою кінолога, то принюхувалася, то присідала, то повзла, а то зірвавшись з місця кидалась у хащі, бо там побачила умовного порушника. Й це Грета показала мені ніжно-голубі дзвоники, які якимось дивом розцвіли у лісі за чотири дні до Нового року. Передноворічна несподіванка та й годі!

Тетяна АДАМОВИЧ.

   На знімку зліва направо: інструктори-кінологи Андрій Головня, Віталій Кравчук і Віталій Кавюк зі своїми чотирилапими помічниками.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

вісімнадцять − 11 =