Новини
02.12.2024
01.12.2024

Столичні науковці досліджують вали

Архів
43 переглядів

   Уже тиждень на валах городища працюють і днями планують закінчити дослідження п’ятеро науковців зі столичного інституту археології під головуванням старшого наукового співробітника, кандидата історичних наук, начальника північної археологічної експедиції Андрій Петраускас.

   Експедиція приїхала на запрошення ДІКЗ «Стародавній Володимир»,  аби з’ясувати стратиграфію Городища, його культурно-археологічну приналежність. Досі,  хоч місто Володимир відігравало в історії України значну роль, вали, які оточували княжий дитинець, майже не досліджувались.

Вперше за весь час розвитку вітчизняної археологічної науки зроблений перетин оборонної споруди у місті. Хоч Городище у Володимирі відвідувало багато видатних науковців та археологів, ніхто достеменно не визначав період, у який  вони створені. Згідно  з літописами, формувались як в 10 столітті, так і значно пізніше.

Археологічні роботи проводяться тут в рамках проектної діяльності щодо майбутньої реставрації Городища та зведення в’їзної вежі. Адже перш, ніж будувати нові об’єкти, потрібно провести археологічні дослідження, а саме розріз валу, який має сказати, чи варто це робити саме на цьому місці, пояснює директор ДІКЗ «Стародавній Володимир» Володимир Пикалюк.

«Зробивши розріз, бачимо стратиграфію – кількість шарів, які утворювались із часом, а також можемо визначити їхню часову приналежність. Довго обирали місце, де можна закласти траншею. Спершу трохи заважав великий пеньок діаметром два метри, але, як з’ясувалось, саме завдяки цьому вдалось натрапити на материкову поверхню, на яку насипались вали. Ми навіть дослідили шматочок культурного шару, який утворився ще до того, як зроблений вал. У ньому містяться матеріали від залізної доби та бронзового віку до початку другого тисячоліття нашої ери», – розповідає Андрій Петраускас.

Таким чином науковці дійшли до висновку, що городище виникло не на порожньому місці, адже все свідчить, що на цій території жили люди задовго до заснування міста Ладомира, а вже пізніше – Володимира.  Точніші дані зможуть отримати, якщо розширять площу розкопок. Андрій Петраускас переконаний, що вали Володимира  – це цікава тема для дослідження, в ході якого можна зробити багато відкриттів.

Знахідки, на які натрапили під час розкопок, – ліпний посуд, кістки тварин і декілька, ймовірно, людських кісток. Окрім зрізу на частині валу, планують провести з допомогою геологічного буру зондаж поверхні в напрямку до річки Смоча та оборонного рову. Робота, яку проводять столичні науковці, коштує заповіднику 120 тисяч гривень, з яких 97 тисяч виділила область, а решта – власні спецкошти.

«Незважаючи на вже отримані висновки, лише розріз валу мало що скаже, – зазначає Володимир Пикалюк, – дослідження потрібно розширяти, аби визначити точніше датування культурних шарів. Добре було б провести і поперечний розріз валу, утім розуміємо, що на це потрібні як людські ресурси, так і чималі кошти».

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up