Новини

Сторічні весільні рушники і «Лісапетний батальйон»: яким буде 14-й «Український коровай-сузір’я»

Архів
51 переглядів

Цієї неділі, 26 вересня, уже вчотирнадцяте відбудеться фестиваль традиційної національної культури «Український коровай-сузір’я», який збере майстринь весільної випічки, фольклорні колективи і народних умільців з усього району. Дві сцени, шість тематичних виставок, виступи улюблених колективів і занурення у весільну обрядовість – усе це і не тільки чекатиме на вас у парку «Слов’янський»

Розпочнеться дійство з урочистої ходи від адмінприміщення РДА та райради до парку. А вже там на головній сцені о 12.00 відбудеться урочисте відкриття фестивалю та нагородження майстринь-коровайниць, які представили на «Коровай-сузір’я» свої витвори. О 12.30 стартує концертна програма.

«Полуничка» і «Лісапетний батальйон»

На головній фестивальній сцені виступатимуть яскраві, самобутні і веселі колективи – місцеві та запрошені. Серед них і справжні зірки та улюбленці публіки народний дитячо-юнацький хореографічний ансамбль народного танцю «Полуничка» та колоритний гурт «Лісапетний батальйон»

Колектив «Полуничка»  заснований у 1993 році. У 2005 році отримав звання «Народний художній колектив», у 2013 році  – володар Гран Прі «Крок до зірок», лауреат і дипломант фестивалів і конкурсів  по всій Європі, Африці і Азії.

У 2018 році колектив вперше брав участь у Міжнародному фестивалі на африканському контингенті  – в Марокко. В 2019 році  в Азії – Китаї (Шанхай). Побував на таких віддалених островах, як Мадейра, Сардинія. Цього року брав участь у міжнародних фестивалях в Болгарії, Хорватії, Албанії, Чорногорії і Греції.

«Лісапетний батальйон» здобув широке визнання після виконання пісні «Лісапєт» у фіналі 5-го сезону телевізійного шоу СТБ «Україна має талант». Однією з авторок пісні є керівниця  гурту Наталя Фаліон. Велику популярність ця пісня отримала ще раніше, у 2012 році, коли бабці з фольклорно-етнографічного ансамблю «Чиста криниця» з Орликівки Семенівського району Чернігівської області записали на відео та виклали у Youtube свій кавер в автобусі пісні «Лісапет» з репертуару гурту «Лісапетний батальйон». Відео «орликівських» бабусь стало вірусним, а пісня «Лісапєт»  – широко відомою в Україні.

Народний гурт «Лісапетний батальйон» – частий гість різноманітних українських фестивалів.

Від випікання короваю до розплітання коси

На малій сцені «Коровай-сузір’я», яка розташується вглиб парку, біля пам’ятника Володимиру Великому, фольклорні колективи з різних куточків району покажуть інсценізацію фрагментів весільних обрядів.

Як за народною традицією відбувалося випікання короваю, продемонструють фольклорний колектив «Перевесло» будинку культури с.Старий Загорів Локачинської ТГ та фольклорний колектив «Джерело» будинку культури села Красностав Оваднівської громади. Зворушливий обряд розплітання коси нареченої покажуть дорослий та дитячий фольклорні колективи – Устилузької територіальної громади та «Веретенце» Поромівського ліцею.

Яскраві фрагменти читання «корони» та викупу молодої продемонструють  фольклорний колектив «Горлиця»,  ансамбль народної музики «Бужани» та  зразковий аматорський ансамбль танцю «Прибужаночка» комунального закладу «Центр культури, дозвілля та спорту Іваничівської селищної ради», а також фольклорний колектив Зарічанського старостинського округу. Як відбувався обряд поділу короваю, покаже фольклорний колектив КЗ «Центр культурних послуг».

Яке ж весілля без перезви? Як відбувалися «перезва» або «поправини», продемонструють фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня» будинку культури с.Жашковичі Павлівської територіальної громади і фольклорний колектив Хобултівського та Березовичівського старостинського округів Зимнівської територіальної громади.

Гумористичну сценку «Українське весілля» покаже творчий колектив будинку культури села Кисилин Затурцівської сільської ради «Незабудьмо». А учасники народного аматорського театру «Відродження» ім. Богдана Берези потішать шанувальників сучасною варіацією на тему вистави «Наталка Полтавка».

Виставки і ярмарки

Надзвичайно цікавою складовою фестивалю «Український коровай-сузір’я» будуть виставки предметів, пов’язаних із весільною обрядовістю. Таких тематичних виставок буде аж шість.

Тож відвідувачі фестивалю у парку «Слов’янський» зможуть помилуватися більш ніж трьома десятками пишних короваїв, випечених майстринями з різних сіл району, розкішними обжинковими снопами, композиціями з природних матеріалів.

Надзвичайно цікавими будуть виставки старовини – старовинними вишитих подушок та рушників, що упродовж багатьох років зберігалися у бабусиних скринях, та давніх світлин «Весілля моєї бабусі», на яких можна буде роздивитися весільну моду, що побудувала кілька поколінь тому у тутешніх громадах. Родзинки представленої експозиції – парний рушник з датуванням 1900-1910 років, а також кілька старовинних екземплярів вишитих рушників, датованих 1926, 1927, 1930 роками.

Увесь час фестивалю діятимуть ярмарки, де гості фестивалю зможуть придбати різноманітну випічку, меди та медові хмільні напої, вироби народних умільців.

Майстер-класи на етно-майданчиках

Десять громад району представлять свої етномайданчики, де будуть розміщені колоритні фотозони та проводитимуться майстер-класи від народних умільців.

Зокрема, на етномайданчику Іваничівської громади навчатимуть, як зробити весільний браслет та квітку. Квіти для прикрашання короваїв можна буде виготовити на майданчику Устилузької громади. Майстри із Затурців навчатимуть бісероплетінню, а з Поромова – створенню виробів у техніці «травомотанка». Зробити ляльку у техніці скульптуровання текстилю можна буде на майданчику Павлівської громади, а завітавши до Локачинської – повчитися гончарству. Майстри із Льотничого навчатимуть вишивці бісером.

Батути і клоуни на дитячому святі

Організатори фестивалю не забули й про наймолодших відвідувачів, підготувавши для них окрему програму. Вона включає концерт за участі дитячих колективів та юних виконавців, веселі розваги з клоунами та аніматорами. Також для наймолодших відвідувачів фестивалю встановлять надувні атракціони та батути.

Фестиваль традиційної національної культури «Український коровай-сузір’я» подарує відвідувачам неповторну барвисту атмосферу українського весілля – колоритного, гостинного, яскравого. А завершиться він, як і годиться на весіллі, поділом короваю.

Як  і нащо  Ягусю собі пошити  і   власними руками горщика зліпити

Народні умільці з громад  новоствореного району представлять цікаві  майстер-класи на фестивалі «Український коровай-сузір’я». Зокрема, навчатимуть виготовляти унікальні прикраси – гердан, весільні та квіти для вбирання короваю. Відбудеться і майстер-класі з гончарства, а   також виготовлення скульптурно-текстильної ляльки  та вироби в техніці травомотанка.

Алла Фіть із  села Радовичі  колишнього Іваничівського району п’ять років займається виготовленням авторських ляльок. Майстриня народилася і виросла у творчій родині, в школі вела гурток з  виготовлення скульптурно-текстильної ляльки. «Оберіг, виготовлений власноруч і подарований від щирої душі, оберігатиме людину від зла, негараздів і нещасть. І почула ще таке:  щоб жінка не була “ягою”, необхідно мати Бабу Ягу у хаті. Тому і стала шити ляльки Ягусь, – розповіла майстриня.

Народний майстер України, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва Микола Поляков  дасть майстер-клас з гончарства.  Цим ремеслом  він займається вже понад два десятки літ. Здебільшого майстер виготовляє посуд за допомогою технології  димлення. У таких глечиках та гладишках і сметана краще відстоюється, як зазначив гончар, і їжа з натуральних каструль, баняків, горняток, тарілок дивує особливим смаком. Та й на вигляд посуд є презентаційним. Народний майстер впевнений, що  примхлива глина залюбки  слухатиметься рук кожного, хто у своїй душі виношує таке бажання. Бо ж «не святі горшки ліплять»!

Підготувала Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up