На головну живи активно Стратегія і тактика «3-го полку» та «Ranger camp Ukraine»

Стратегія і тактика «3-го полку» та «Ranger camp Ukraine»

199

Будьте обачними та відповідальними! – це незвичне застереження тепер чи не щохвилини лунає з екранів телевізорів. Світ гарячково вчиться правильно мити руки і одягає маски. А ще ми усі розуміємо, що в наших знаннях точно є якісь прогалини, які в загальних масштабах ведуть до катастроф.

    У цей же час поруч з нами є люди, які спокійно і упевнено проводять багаторічну просвітницьку діяльність серед дітей та молоді, щоб у критичних ситуаціях вони мали знання та навички, що дозволять правильно діяти й  не впадати в паніку. Сьогодні про життєво необхідні речі розмовляємо з інструктором «Ranger camp Ukraine» Русланом Бормовим.

- реклама -

   – Руслане, не секрет, що цілі покоління дітей у нашій та й  інших країнах виросли на фільмах про невразливих супергероїв та компютерних іграх, де після провалу місії можна отримати нове життя. Реалії ж зовсім інші… Як у тебе виникла ідея пропагувати серед молоді медичні знання та навички соціально відповідальної поведінки?

– Влучно сказано! Так, саме герої із кінофільмів та комп’ютерних ігор створюють у дітей ілюзію безсмертя. Але справді, життя диктує зовсім інші сценарії.

Ідея створення курсів для дітей, де б вони отримували корисні уміння з надання першої медичної допомоги у різноманітних ситуаціях, реалізована ще у 2017 році на базі нашої громадської організації ВПЦ «3-й полк», де кадети опановували принципи та знання, що використовуються переважно у військовій та частково у цивільній медицині. У літньому таборі «Ranger camp Ukraine» ми також три роки поспіль впроваджували вивчення основ медицини, а минулого літа це навчання вийшло на якісно новий, професійний рівень, коли наші друзі з української компанії «Easy Practice» надали нам у користування справжнє медичне спорядження та муляжі різного роду травм і кровотеч.

У лютому цього року я оновив свій сертифікат з надання першої домедичної допомоги, і якось спонтанно виникла ідея: чому б не провести кілька занять для дітей з наших шкіл? Написав про це у місцевих групах у фейсбуці, мене багато хто підтримав, виявилось, що і дорослим цікава ця тематика.

У вас працює команда інструкторів. Хто вони?

– Сертифікованих інструкторів з ПМД у команді «Ranger camp Ukraine» троє: я і двоє моїх товаришів. (на фото) Один із них, Олександр Тимощук –  студент, спортсмен, чемпіон України з баскетболу, він проживає у місті Луцьку. Другий – Сергій Яриніч – магістр педагогіки, головний інструктор у літньому таборі РКУ. І хоч профільної медичної освіти ми не маємо, проте спеціальні навички, практика і сучасні теоретичні знання саме із домедичної (інші терміни дошпитальна, долікарська) допомоги,  дозволяють рятувати здоров’я, а інколи і життя громадян, навчати цьому інших.

У мене особисто, окрім сертифікату з основ цивільної медицини, є пройдений профільний курс із військової медицина, сертифікат від ССО армії США «Зелені берети», з підрозділом якого займався і тренувався кілька місяців.

   -Наскільки я розумію, є експрес-курс першої медичної допомоги, а є й розширена програма. Чим вони відрізняються?

– Курсів є кілька варіантів: із тактичної (військової) медицини і цивільної. Експрес-курс підходить переважно для дітей, оскільки передбачає більше теорії, ніж практичних занять. Зокрема, руйнуємо деякі міфи та штампи, які, на жаль, досі зустрічаються у нашій медицині. Дітворі намагаємось доносити інформацію спрощено, без заглиблення у нюанси, даємо знання щодо елементарних дій, які необхідні у загальних ситуаціях.

Поглиблені курси та теми – це вже для дорослого населення. Тут пропонуємо більш спеціалізовану інформацію з домедичної допомоги: зупинка різних видів кровотеч, робота із травмами, розпізнавання інсульту, іммобілізація, реанімація тощо.

    -Де уже вами проведено курси з надання першої медичної допомоги?

– Розпочали із ЗОШ № 5 нашого міста, куди запросила директорка Ірина Костюк. Ознайомчі навчання відбулись для учнів 9-11 класів. Потім провели тренінг у місті Ковелі на запрошення молодіжного центру «Ватра», тож аудиторія також складалась із дітей та молоді. Згодом кількаденний тренінг проведено для компанії «Епікур», навчання з основ долікарської допомоги пройшли аж п’ять десятків їхніх працівників. Дуже класно, що і у сфері бізнесу є керівники, які дбають про отримання персоналом підприємства таких актуальних знань та навичок.

Для прикладу, в Канаді на законодавчому рівні закріплена норма – один із десяти працівників підприємства чи установи раз у три роки має проходити навчання з надання домедичної допомоги. А в нас це відбувається лише з доброї волі чи ініціативи керівництва компанії або установи. Ми ж готові до співпраці з усіма, хто забажає вчитись.

Як працюється з різними аудиторіями слухачів?

– Як правило, відповідально до навчання ставляться ті, хто особисто вже стикався із якоюсь екстреною ситуацією – ці люди чітко знають, куди і для чого прийшли. Завжди скептично налаштовані медики чи студенти медичних вишів, але у ході тренінгу у них прокидається цікавість. На завершення курсу чуємо: «Реально, було круто!», «Інформація вражає», «А чому у нас так не викладають?»…

А тепер спробуємо маленький експеримент: найголовніші поради з домедичної допомоги для наших читачів.

– Не боятись і не соромитись підійти до людини, яка, наприклад, лежить на землі, обперлась у стінку, чи тримається за грудну клітку. Важливо запитати, чим їй допомогти. Якщо й не знаєте, як надавати ПМД, то викликати швидку ви точно у змозі! А людина, якій стало зле, не може цього зробити самостійно.

Часто думаємо, що людина під парканом – це алкоголік чи безпритульний. Та навіть, якщо не помиляємось, і це справді людина напідпитку, то вона теж має право на життя і допомогу. Словом, не будьте байдужими!

Ти кілька років тому започаткував такі проекти з військово-патріотичного виховання, як ВПЦ «3-й полк» та «Ranger camp Ukraine». Тепер – корисні медкурси. Ну і чудова кавова точка «Coffee Motors». А є ще якісь цікаві задуми на майбутнє?

– Ну, окрім переліченого, організовую історичне моделювання подій часів війни в Афганістані та сучасного періоду. На ці дводенні заходи приїздять не тільки із половини областей України, але й зі США, Ірландії, Польщі, у 2013 році були і гості із Росії.

Карантин не дозволив реалізувати ще один соціальний змагально-просвітницький медичний проект для дітей, думаю, це вдасться у серпні-вересні. Зараз є запити на організацію ВПЦ «3-й полк» у містах Луцьку та Ковелі. А ще виношую ідею відеопроекту для учнів середньої та старшої школи. Про все інформуватиму.

У нинішній час зацікавити чимось дітей не так просто, а ти чудово справляєшся із групами підлітків. Маєш особливі педагогічні прийоми?

– Найперше: я не педагог! Тому не обмежений «квадрантом» спілкування із дітьми. Я говорю із ними, як із рівними, їхньою мовою, часто з жартами, розповідаю повчальні історії не в академічному стилі, а «на їхній хвилі». Проте, коли дисципліна чи якісь події виходять за межі, для них починається «фізичний стрес», але й він проходить у атмосфері не приниження і крику, а якоїсь жартівливої домашньої сварки.

   -Зараз триває карантин. Топ-поради від Руслана Бормового, щоб з користю провести час у самоізоляції?

– Вкладати цей час у свої знання: прочитати те, що вже кілька місяців відкладали у довгий ящик, затіяти домашній спорт у вигляді простих фізичних вправ, подивитися фільм чи серіал, на який не вистачало часу. А ще – вивчіть у день 10 слів із мови, яку хочете знати, зацікавтесь чимось, що зовсім протилежне вашим уподобанням та стилю життя (у мене зараз це книжки про відомих  художників та їхні роботи) – це розширює наш такий вузький, фейсбучний короновірусно-політично-релігійний кругозір.

І найголовніше  – приділіть час своїм дітям. Для прикладу, ми із дружиною намагаємось із старшим сином, який цього року йде до школи, щодня грати настільні  або комп’ютерні ігри, але разом, у команді. Ми з ним можемо поборотись у кімнаті або побоксувати у рукавичках та шоломі надворі, благо є подвір’я. Пробуємо реінкарнувати його youtube-канал NikoBoy, який він колись собі зробив (зробив, звісно, я, але ідея була його).

У період карантину ми всі отримали багато часу чисто для себе. Так, навколо багато стресу через фінансові питання, зруйнований звичний ритм життя, негативні новини,  проте  це не кінець світу! Давайте розглядати цей час, як новий старт для нашого розвитку.

Юлія ПАШКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

один × 4 =