Новини

Субсидії по-новому: лише тим, хто їх справді потребує

Архів
26 переглядів

Адже це адресна допомога  держави найменш забезпеченим.  А домогосподарства з високим матеріальним рівнем або з тіньовими доходами  тепер втратили на неї право.

Зміни, прийняті урядом наприкінці квітня, які почали діяти з 1 травня, спрямовані на те, щоб усі, хто насправді потребує субсидії, її отримали. Це підтримка сім’ї, яка не може самотужки платити за житлово-комунальні послуги. Тому держава більш скрупульозно підійшла до оцінки доходів кандидатів на субсидію, через це коло цих людей суттєво звужується.  За  роз’ ясненням  нового порядку  надання  субсидый редакція  звернулася  до  місцевих управлінь соціального захисту населення

Донедавна у районі, як повідомила  заступник начальника управління соціального захисту Наталія Нужина,одержували  субсидії шість тисяч домогосподарств, на 1 травня 5006 сімей отримують субсидію на житлово-комунальні послуги і 614 на тверде паливо.

У місті нині  налічується 8904 отримувачі субсидій.

Не мають права на субсидію відтепер:

   –   люди, у кого загальна (не опалювальна!) площа житлового приміщення перевищує 120 квадратних метрів для  квартир і 200 кв. м для індивідуальних будинків, крім дитячих будинків сімейного типу, прийомних  і багатодітних сімей (де троє і більше дітей). Тому  у районі людям, які користувалися субсидіями, слід прийти до спеціалістів ЦНАПів територіальних громад, а жителів Хобултівської і Березовичівської сільрад  – до відділу субсидій управління соцзахисту, аби уточнити загальну площу свого житла (ці дані є у техпаспорті, тому його варто взяти з собою);

– власники транспортних засобів, з дати випуску яких минуло менше п’яти років;

– працездатні особи, у яких відсутні доходи або вони менші мінімальної зарплати у період, за який враховуються доходи для призначення субсидій;

-особи, які не сплачують єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду;

– ті, хто зробив покупку на суму більше 50 тисяч гривень, чи одержав у спадок і набув права власності на майно, вартість якого перевищує цю суму;

–  боржники з оплати житлово-комунальних послуг протягом двох місяців.

Чи усім одержувачам субсидій конче слід поспішати до відділів управління соцзахисту чи ЦНАПів?  Насамперед переоформити субсидію та повторно подати заяву та декларацію треба  орендарям житла; внутрішньо переміщеним особам; пенсіонерам, яким субсидію було призначено на збільшену площу; сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживаючих осіб; родинам, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких немає доходів, або вони менші мінімальної зарплати; якщо відбулися зміни у складі сім’ї, а також таким, члени сімей яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Наприклад, якщо у хатині зареєстрована бабуся-пенсіонерка і її 25-річний одружений онук, то раніше їм розраховували субсидію на підставі даних фіскальної служби про доходи лише цих двох людей. Тепер, автоматично, де б не була зареєстрована чи не зареєстрована молода дружина – онук повинен прийти і заповнити нову заяву й декларацію, щоб подати і всі її доходи. Щоправда, при фіксації доходів цих трьох осіб, норма витрати палива на дружину онука враховуватися не буде.

Якщо у квартирі батьків зареєстровані ще й дочки з зятями, які фактично проживають у Львові чи Києві, то потрібно буде надати інформацію про доходи і батьків, і дочок, і зятів – це покаже фіскальна служба. Якщо молодь в іншому місті працює офіційно, то зможе надати інформацію про доходи, коли ж працевлаштування неофіційне і людина не має чим підтвердити, за що вона живе,  – родина втратить право на призначення субсидії.

Подібні проблеми матимуть і ті, хто колись прописав у своєму будинку знайомого, який вже протягом кількох років не дає про себе знати. Варто подбати про виписку таких людей, бо поки вони у вас зареєстровані, їхні доходи (а це фіксує фіскальна служба) впливатимуть на розмір вашої субсидії, або взагалі можуть зробити її призначення неможливим.

Якщо у складі домогосподарства є людина, яка перебуває за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховується дохід (дані про це надає прикордонна служба) –  субсидія не призначатиметься, крім випадків, якщо це було службове відрядження, лікування або навчання, що підтверджується документами. При чому, дані про роботу за кордоном мають бути надані із перекладом на українську мову та завірені нотаріально.  Очевидно можуть потрапити під це обмеження ті з наших земляків, хто живе із майже щоденних поїздок до Польщі. Щоб мати право на призначення субсидії, їм треба декларувати свої доходи і сплачувати  обов’язкові соціальні внески до Пенсійного фонду, а це 819 гривень і шість копійок щомісячно. Заплативши такий внесок за три місяці, зазначили в управлінні соціального захисту  населення,  одержує право звернутися за призначенням субсидії будь-яка непрацююча особа працездатного віку. Тоді при розрахунках її доходи братимуться у розмірі трьох прожиткових мінімумів. А оскільки враховуватимуться  доходи усіх членів сім’ї (пенсії, стипендії, оплата за здані в оренду земельні паї, здану сільгосппродукцію),  немає впевненості, що субсидія  належатиме.

За словами начальника управління соцзахисту міськвиконкому Олександра Смикалюка, можна прогнозувати, що у місті кількість отримувачів субсидій скоротиться на 60 відсотків.

    Декларація про доходи і витрати кандидатів на субсидію ніколи ще не була такою обємною і складною. Її треба заповнювати, уважно подумавши і прочитавши останній абзац. Адже  в кінці сторінки  маємо поставити свій підпис під зобов’язанням повернути надміру перераховану чи виплачену суму субсидії. Тобто людина несе повну відповідальність за достовірність і повноту наданої інформації про усіх членів свого домогосподарства. Не варто чинити так, як наприклад, недавня відвідувачка районного управління  соцзахисту населення. Жінка проживає з двома дітьми, каже, у мене є чоловік, але я не буду його показувати, бо він з нами не проживає. Це її право, але якщо вона не розлучена, то субсидію їй перерахують відповідно до сьогоднішніх законодавчих документів і роз’яснень, а вся  інформація обов’язково буде перевірена (є верифікація відповідно до паспортних даних і кодів). При виявленні подання недостовірної інформації надання субсидії буде припинено і державну підтримку треба буде повернути від дня призначення.

   Кожна людина, яка має комп’ютер може самостійно вивчити зразок заповнення декларації, цей бланк з коментарями і роз’ясненнями є на сайті Мінсоцполітики у розділі «житлові субсидії». Там же і «калькулятор обрахування субсидій»,  з допомогою якого,  залежно від доходу,  можна приблизно визначити розмір належної вам субсидії.

Змінюються і норми споживання енергоресурсів.  Якщо раніше норма витрачання природного газу на квадратний метр опалювальної площі становила 5 куб. метрів, то тепер – 4,5. При опаленні електрикою (таких є у районі 14 субсидіантів) – було 51 квт. на квадратний метр площі, а тепер – 30.  Якщо раніше одному пенсіонеру або двом непрацюючим непрацездатним, інвалідам призначали субсидію  без комісії на 75 квадратних метрів,  то тепер цій сім’ї буде призначена субсидія на 63,53 кв. метра, а якщо їхнє житло має загальну площу, наприклад, 69 м кв., то решту вони сплачуватимуть  за повною вартістю. На неопалювальний період  норма – 5,4 куб. метри природного газу на плиту для кожної людини і 10,5 – якщо є водонагрівач (колонка). Норма на електрику  на одну людину – 90 кіловат,  на кожну наступну особу – по 30, але не більше як 210  на домогосподарство у місяць. Якщо в сім’ї є колонка і зареєстрована одна особа, тоді 70 квт. – норма для отримання субсидії .

Щодо реструктуризації комунальних боргів, адже вони можуть виникнути через тривалу хворобу чи інші складні обставини, організації надавачі послуг не відмовлятимуть у цьому.  А після договору про реструктуризацію боргу і квитанцій про сплату, розглядатиметься питання і про надання субсидій. Торік у районі було дев’ятеро боржників,  їх попередили про відміну субсидії рекомендованими листами. Після цього,  як  борги були погашені, виплату субсидії поновили. Декому із міських боржників субсидія не поновлена.

Відтепер обов’язково сплачувати обов’язкову частку комунального платежу.  Підприємства – надавачі послуг мають повідомляти відділ субсидій про відсутність цієї сплати – тоді субсидування припинятимуть.

Надано право оформляти субсидію внутрішньо переміщеним особам – без договору оренди, без реєстрації, – їм просто треба прийти і вказати у заяві-декларації, де і з ким проживають. У районі зареєстровано 33 таких сім’ї із анексованих  й окупованих територій – Криму, Луганської і Донецької областей. До них приходить соціальний інспектор, проводить обстеження і комісія визначає право сім’ї на державну субсидію. Проживають такі сім’ї і на території міста.

В управлінні  соцзахисту населення пояснили, як  розраховують розмір субсидії, наприклад, для одного пенсіонера:  норму загальної площі 63,53 м кв. (для людини працездатного віку – 48,87) множимо на 4, 5- соціальну норму використання газу і на коефіцієнт Волині – 1,067, додаємо плиту – на одну людину зараз це 5,4. Виходить 310 куб. метрів, якщо помножити їх на наш тариф 6,9579, то виходить цій людині треба платити за газ 2160 гривень. Тодіпенсіонеру , який одержає лише 1452 гривні пенсії,  призначать платити  за газ – 150 гривень, а решту заплатить держава. Субсидія передбачена людям, які дійсно неспроможні оплатити одержані послуги і підтвердять це документами, наголошують чиновники.

Є й інші цікаві моменти. Наприклад, обов’язкова плата може бути більшою, ніж використано, коли людина має економний котел. Тому їй не варто звертатися за  субсидією, бо обов’язковий платіж буде більшим, ніж заплатиш за показами лічильника. Для усіх, хто зекономив енергоресурси, державою передбачено преміювання або монетизація, як і торік.

Рахуючи усі свої доходи,  сільським жителям не можна забувати про продану продукцію з підсобного господарства – зерно,  худобу, молоко.   Тому, готуючись до опалювального сезону, а субсидія відтепер оформлятиметься двічі на рік – у травні, й жовтні, насамперед треба впорядкувати документи – виписати тих, що не живуть десятиліттями, оформити розлучення, якщо сім’я розпалася, і якщо плануєш звертатися до держави по субсидію.

Ми та і самі громадяни зацікавлені, кажуть працівники міського й районного управлінь  соцзахисту, щоб люди максимально правдиво про себе все повідомили. Щоб не довелося повертати гроші.

Ірина НАДЮКОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up