Новини

(Не) відомі українки: Сильвія Федорук – канадська українка, яка лікувала рак

Лайфстайл, Особистості, Світ
455 переглядів

Канаду іноді напів жартома називають «Україною, якій вдалося». Небезпідставно, адже величезний внесок в розбудову цієї країни зробили українці й українки, представники нашої діаспори у різних поколіннях, які, інтегрувавшись у канадське життя, не забували про українське коріння. Серед них помітною є особистість науковиці, громадської діячки й політикині Сильвії Ольги Федорук.

5 травня 1927 року у подружжя Теодора Федорука, уродженця села Гаврилівці на Буковині, та Анни Романюк, яка була канадійкою у другому поколінні, народилася їхня єдина донечка. Їй дали подвійне ім’я – Сильвія-Ольга. Вона росла допитливою дитиною і залюбки навчалася у місцевій школі на 70 дітей, де єдиним вчителем був її тато.

Ось Сильвії 15. Світ охоплений Другою світовою війною, яка впливає на життя навіть там, де не ведуться бойові дії. Сім’ї стає сутужно жити. Теодор та Анна вирішують переїхати до міста Віндзор і влаштуватися працювати на фабриці. Сильвія вимушена перервати освіту, але складні обставини не можуть відвадити її від науки. Щойно закінчується війна, вона не просто здобуває середню освіту – а ще й найуспішніше серед учениць Вілкерівського коледжу. Нагорода за це солідна – стипендія на навчання в університеті. І Сильвія цю нагоду не марнує. Коли сім’я повертається до Саскачевану, вона вступає до тамтешнього вишу.

Сильвії 20. Разом із бакалаврським дипломом з фізики вона отримує золоту медаль губернатора провінції. За кілька років не менш успішно здобуває ступінь магістра. У неї не лише документи з високими оцінками, а й блискуча репутації перспективної науковиці.

Сильвії 24. Доктор Гарольд Джонс, наукове світило і поважний медик, який запрошує її на посаду медичної фізикині Саскатунської клініки діагностики та лікування раку. За кілька років вона очолить цей напрямок та стане директоркою фізичних досліджень. Паралельно як професорка онкології та членкиня вченої ради працює в університеті.

У цьому ж віці вона бере участь у створенні першого апарату “Кобальт-60” (“Кобальтова бомба”) для лікування раку як учасниця дослідницької групи. До слова, “Кобальт-60” і в наш час використовується в медицині у галузі онкотерапії. Хоча цей радіоізотоп практично витіснений зі стандартної променевої терапії, він досі застосовується в гамма-ножах (радіохірургія пухлин головного мозку) та брахітерапії (лікування раку, що передбачає підведення опромінювача безпосередньо до пухлини). Також Сильвія бере участь у розробленні перших атомних медичних сканерів, які призначалися для боротьби з онкохворобами. Протягом десятиліття, з 1950-х по 1960-ті роки, Сильвія Федорук була єдиною жінкою, яка мала членство в Комісії з питань ядерної безпеки Канади.

Сильвії 59. Це пора пожинання плодів багаторічної праці. Науковицю нагороджують орденом «За заслуги», призначають офіцеркою Ордену Канади та обирають Жінкою року від Жіночої християнської асоціації Канади. Сильвія стає ректоркою Саскачеванського університету. А в галузі медичної фізики з’являється премія її імені «За найкращу наукову статтю».

Сильвії 61. Її призначають 17-ю лейтенант-губернаторкою провінції Саскачеван, тобто представницею Її величності королеви Сполученого Королівства в уряді провінції. В інтерв’ю вона зізнавалася, що так і не знає, що саме спонукало до цього призначення: «Президент Саскачеванського університету сказав, що, можливо, це тому, що я українка, може, тому, що я жінка, а можливо, тому, що я науковиця». Хай там як, та вона відповідально виконувала всі свої офіційні обов’язки.

Сильвії  65 – і її авторитет тільки зростає. Науковицю нагороджують медаллю до 125-річчя Канадської конфедерації. У Саскатуні на її честь називають новозбудовану вулицю, яка проектувалася як одна з головних автомагістралей міста.

Сильвії 82. За надзвичайні заслуги в медицині та громадському житті країни її включають до Зали слави медицини Канади. Сильвія Федорук у багатьох сенсах була першопроходицею в галузі медичної фізики. Академічній роботі вона присвятила 35 років життя, здійснила важливі дослідження й відкриття. Та не менш важливим є те, що своєю діяльністю утверджувала видимість жінок у науці. А також все життя пам’ятала про своє коріння, свій український спадок, і позиціонувала себе канадською українкою.

Сильвія Федорук відійшла у Вічність у віці 85 років. Її ім’я назавжди вписане в історію науки.

Віталіна МАКАРИК

Коментарі
Теги: Канада, Сильвія Федорук, українське коріння
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up