Новини

Синдром тазового болю: якщо болить – негайно до лікаря!

Архів
3504 переглядів

   Багато жінок не зважає на біль унизу живота. Вони усувають неприємні відчуття знеболювальними препаратами і не звертаються до лікарів. І даремно! Чим небезпечний тазовий біль і про які захворювання може сигналізувати, розповідає головний лікар МЦ «Боголюби», акушер-гінеколог, лікар першої категорії, кандидат медичних наук Вадим ПЕТРОВСЬКИЙ.

  – Що таке синдром тазового болю? І чому жінок так часто непокоїть біль внизу живота?

– Синдром тазового болю – це діагноз, який увібрав багато інших діагнозів. Йдеться про будь-який дискомфорт і больові відчуття у ділянці тазу.

Цей синдром надзвичайно поширений серед жінок і пов’язаний передовсім із тим, що анатомічно жіночий таз дуже інтенсивно кровопостачається та іннервується. Тому будь-який патологічний процес або його відсутність (слід зауважити, що синдром тазового болю може бути зумовленим психологічними факторами) порушує гомеостаз у жіночому тазу, тож у жінки з’явлються больові відчуття.

– Часто жінки не надають значення періодичному болю внизу живота…

– Жінки, які думають, що біль внизу живота – це нормально, помиляються. Хоча допустимо, що у жінок репродуктивного віку під час овуляції (це приблизно у середині менструального циклу) виникають больові відчуття внизу живота. Це є природним явищем.

Щоб диференціювати синдром тазового болю як патологію від норми фахівці керуються часовим критерієм. Якщо живіт болить понад три дні і це не пов’язано з овуляцією – це не є нормою і означає, що необхідно звернутися по медичну допомогу і піти на прийом до лікаря.

– А як щодо болю під час менструації: це норма чи порушення?

– Біль при менструації не є нормою. У нормі менструація має бути безболісною. Біль є нормою у разі, якщо є фізіологічні особливості організму жінки, наприклад, загин між маткою і шийкою матки тощо.   Близько 80 відсотків  жінок відчувають дискомфорт під час менструації. Але при цьому треба відрізняти біль і ниття. Ниття допустиме, а біль – ні. Жінкам, які відчувають біль під час менструації, треба обов’язково звернутися лікаря і з’ясувати причину. Людині у нормі нічого не має боліти. Біль є маркером і сигналом того, що в організмі щось не так.

– Які захворювання можуть провокувати синдром тазового болю?

– Раніше синдром тазового болю нерозривно пов’язували з генітальним ендометріозом. Для цього захворювання характерний біль під час статевого життя, болюча менструація тощо. Дійсно, у структурі поширеності хронічного тазового болю, у 45 відсотків  випадків причиною болю є ендометріоз. Але у 55 відсотків – причина синдрому тазового болю криється в іншому.  Біль можуть провокувати будь-які гінекологічні захворювання, а також деякі проктологічні, урологічні та захворювання, пов’язані із патологією або травмою хребта.

Найчастіше причиною болю внизу живота є запальні захворювання геніталій, пухлини внутрішніх статевих органів, генітальний ендометріоз. Треба відзначити, що при урологічних і проктологічних процесах біль у тазу зумовлюють ті ж чинники: пухлини (наприклад, сечового міхура, кишківника, нирок, хронічна кишкова непрохідність та деякі незапальні захворювання кишківника), а також запальні захворювання.

– Чи можуть бути причиною болю в животі захворювання хребта?

– Так, неврологічна патологія, грижі і протрузії крижового або крижово-поперекового відділу хребта є причиною близько 35 відсотків  випадків синдрому тазового болю. Тому  якщо лікарям хірургічного профілю не вдається з’ясувати причину тазового болю, варто звернутися до невропатолога. У діагностиці та правильній постановці діагнозу може допомогти МРТ хребта.

– Що робити жінці, якщо ні лікарі хірургічного профілю, ні невропатологи не можуть  встановити діагноз?

– Іноді причиною тазового болю може бути сексуальна дисфункція. У жінки порожнина малого тазу просякнута венами. Ці вени мають клапани, які відкриваються під час оргазму. Коли у жінки упродовж тривалого часу відсутнє статеве життя або аноргазмія, венозна кров переповнює вени малого тазу, вони починають механічно роздуватися і з’являється відчуття болю, ниття внизу живота. Це не таке вже й рідкісне явище, особливо якщо жінка вела активне сексуальне життя і з якихось причин раптово припинила.

У це складно повірити, але до синдрому тазового болю має відношення хронічне недосипання. Якщо жінка спить менше шести годин на добу, це викликає підвищене виділення гормонів стресу, а вони своєю чергою блокують відтік венозної крові із вен тазу, що викликає больові відчуття.

Окрім того, набуває поширення синдром тазового болю, зумовлений психологічними факторами. Біль внизу живота може бути проявом депресії.

– Бувають випадки, коли на біль внизу живота скаржаться жінки, які сильно схуднули. У чому причина?

– Нерідко синдром хронічного тазового болю виникає при гіпотрофії сідничних м’язів, наприклад, після дуже швидкого та інтенсивного схуднення. Біль може викликати постійне подразнення крижового відділу хребта або куприка під час сидіння або лежання. При чому біль може відчуватися не тільки у тазу, він може мати досить широку локалізацію. У такому разі жінка може відчути полегшення після коригування раціону, відвідування спортзалу і, як результат, нарощення сідничних м’язів.

 – Іноді лікарям не вдається знайти причину болю, лікування не допомагає. Що порадите таким жінкам?

– Симптом болю внизу живота дає багато захворювань і їх дуже складно віддеференціювати. Тому часто жінки, які потерпають від болю, потрапляють у жорнило лікарських помилок і хибних діагнозів. Вони обходять багато спеціалістів, починаючи від гінеколога і закінчуючи психіатром, при чому кожен із лікарів, до якого звертається жінка, ставить свій діагноз і призначає лікування, яке, зрештою, не дає результату.

У результаті того, що лікування безуспішне, жінки часто вдаються до нетрадиційних способів лікування або лікуються самостійно, що в результаті погіршує ситуацію. Не треба займатися нетрадиційними методами лікування і самолікуанням, а звертатися до досвідчених лікарів, які зможуть поставити правильний діагноз. Хоча зауважу, що у 10 відсотків випадків не можна знайти причину тазового болю.

 

Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б

(між корпусом ВОКЛ і лісом)

тел.: (0332) 20-07-02

(099) 44-55-404

(067) 851-79-38

e-mail:bogolubu@gmail.com

www.bogolybu.com.ua

Інна Семенюк

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up