На головну Новини Танк «поїхав», зірки «упали»: як Володимир позбувається радянських пам’ятників

Танк «поїхав», зірки «упали»: як Володимир позбувається радянських пам’ятників

172

Дискусії про те, що місту варто очиститися від радянського «спадку» у вигляді сумнівної мистецької та історичної цінності пам’ятників, точиться вже давно. І якщо, коли ідеться про обеліск Слави у центрі міста, прихильники його збереження можуть апелювати до того, що під ним знаходиться поховання, то щодо інших об’єктів таких аргументів нема. Отож коли із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну українські міста почали позбуватися слідів, залишених радянськими окупантами – танків та літаків, поставлених у багатьох населених пунктах, постаментів з бюстами російських діячів тощо, Володимир вирішив взяти з них приклад.

Звісно, не обійшлося без полум’яних дискусій у соцмережах. Історик Віталій Скальський опублікував декілька грунтовних дописів, у яких доводив, що ні танк, ні «блукаючий» пам’ятник спершу «Невідомому солдату», а потім прикордонникам, що стоїть на Устилузькій, не мають нічого спільного з реальними героями і захисниками України, а є матеріальними проявами історичних травм, завданих радянським союзом. Попри те, чимало користувачів обурювалися намірами знести ці пам’ятники словами «діди воювали», «не на часі» та іншими типовими тезами російської пропаганди.

- реклама -

Крапку в дискусії поставило рішення міськвиконкому, на якому розглянули це питання і прийняли рішення демонтувати бронзові радянські зірки із серпом і молотом та зображенням московського кремля (а заодно гранітні пілони, до яких вони кріпляться), а також пам’ятник танку, що розвернутий у бік Євросоюзу, і постамент радянським прикордонникам на Устилузькій.

Під час обговорення проекту рішення військовий комісар Руслан Яцій зазначив, що пам’ятник у вигляді танку не становить наразі особливої цінності, а начальник відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної і мобілізаційної роботи Володимир Атаманчук зауважив, що від багатьох патріотів та активістів нашого міста доводилося чути, що дуло пам’ятника недоречно спрямоване у бік Польщі, яка нині є нашим головним союзником у боротьбі проти рф. Висловився на підтримку рішення про демонтаж радянських пам’ятників і міський голова Ігор Пальонка, який зазначив, що воно нині на часі, як ніколи.

Роботи з демонтажу розпочали вже в четвер – спершу на площі. З пілонів зняли бронзові елементи та гранітні плити, а бетонно-металеву конструкцію розібрали. Нині від цих конструкцій на площі вже немає й сліду. На наступний день за радянськими зірками пішов і радянський танк – за його демонтаж взялися і п’ятницю і трудилися над цим аж три підйомні крани. А у вівторок, після Великодня, демонтували і пам’ятник прикордонникам.

Як розповів перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук, для демонтажу танка задіяли чотири одиниці техніки, частину надали бізнесмени на благодійній основі. Загалом робота підйомних кранів обійшлася у близько десяти тисяч гривень. Пілони демонтували силами комунальних служб, а також залучили підприємця, який займається роботами з укладання бруківки. З допомогою його техніки розбивали цементні блоки, а після того, як повністю прибрали конструкції, він заклав утворені прогалини бруківкою.

Демонтажем пам’ятника на Устилузькій займалися міські комунальники з залученням  бобката зі спеціальними насадками, який орендували у приватного бізнесу.

Оскільки такі об’єкти, як пілони і танк, мали охоронні номери, то міська влада повинна забезпечити їхнє зберігання – принаймні доки їх не вилучать із реєстру пам’яток. Тож зірки передали в музей, а танк відправили у розташування бригади.

Згодом вирішуватимуть, що як саме використати: є думки про те, щоб створити музей пам’яток радянської окупації – такі музеї тоталітаризму, часто просто неба, створені у багатьох країнах, що колись входили до складу Радянського Союзу. Щодо гранітних плит, якими були облицьовані пілони, їх передали на зберігання у КП «Полігон» з можливістю за потреби використати для облаштування подібних об’єктів.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

3 × один =