Новини

Температурні рекорди триватимуть? Чого чекати Україні

Екологія, Новини
172 переглядів

Минулий рік встановив кілька кліматичних рекордів: літо-2024 стало найспекотнішим за всю історію спостережень. Температурні максимуми фіксували і в українських містах, зокрема, у Києві. Чого очікувати у 2025 році, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Що показали термометри

Протягом року лише в українській столиці зафіксували 52 температурні рекорди, найбільше – у липні та вересні. Як пові- домляють у Центральній неофізичній обсерваторії імені Бориса Срезневського, середньорічна  температура у Києві ста- новила +11,4°С, що на 2,4°С вище кліматичної норми. Як зазначає “ВВС-Україна”, раніше у нашій державі найспекотнішим був кінець липня-серпень.  Минулоріч аномально теплим виявився навіть березень.

Які причини?

Головною причиною змін клімату науковці називають людську діяльність. Зокрема, викиди в атмосферу парникових газів. Втім, рекорди 2023  та 2024 років спричинені і таким явищем, як Ель Ніньйо. Це природне підвищення температури поверхні води у  східній частині Тихого океану. Вчені фіксували його від червня 2023-го до травня 2024 року. Наслідки глобального потепління українці відчувають вже впродовж кількох років. Йдеться про обміління річок, аномально теплі зими та посушливе літо. Посилює вплив на клімат і війна Росії проти України. Адже під час бойових дій виникають пожежі, знищуються екосистеми та руйнується  інфраструктура. За словами асистентки відділу комунікацій ГО «Екодія» Анни Корягіної, загальний кліматичний збиток,  завданий Росією  лише за перші два роки повномасштабного вторгнення, становить 32 мільярди доларів. За цей же  час до атмосфери потра- пило додатково 175 мільйонів тонн вуглекислого  газу. Це можна порівняти з річними викидами такої  країни як Нідерланди.

Наскільки теплим буде 2025 рік

Цей рік може потрапити до категорії найтепліших за всю історію спостережень, слідом за 2023-м та 2024-м. Принаймні, такий прогноз озвучують у національній метеорологічній службі Великої Британії Met Office. І станеться це попри певну прохолоду у тропічній частині Тихого океану. Робити точні прогнози  щодо температур в Україні у 2025 році синоптики поки не поспішають. Втім, загальні тенденції озвучують. Як зазначила завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідро- метеорологічного інституту ДСНС та НАН України  Віра Балабух, середньо-місячні температури цього року будуть вищими за норму. Імовірний також дефіцит опадів у лютому та березні. Зростатиме і кількість надзвичайно спекотних днів улітку.

Кліматичні плани України

Боротьбу з глобальним потеплінням країни світу обговорювали торік у листопаді на конференції сторін конвенції ООН з питань зміни клімату. Наша держава презентувала проєкти “зеленого” відновлення після війни та намагалася привернути увагу інших учасників заходу до діяльності росії. Адже країна-агресорка не лише шкодить екології, видобуваючи  викопне паливо, а й спря- мовує отримані від його продажу кошти на ведення війни. Цього року Україна, як і інші держави-учасниці конференції, презенту- ватиме оновлений національно визначений внесок зі скорочення викидів. Перед нашою державою стоятиме непросте завдання: поєднати вже поставлені цілі щодо досягнення кліматичної нейтральності з реаліями війни, які насамперед передбачають боротьбу з наслідками російської агресії та екологічне відновлення після неї.

Коментарі
Теги: клімат, погодні умови
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up