Новини

Тетянині хризантеми

Архів
139 переглядів

Мешканка Охнівки Оваднівської громади Тетяна Обара два роки тому почала вирощувати хризантеми. Сьогодні її різнобарвні квіти не лише тішать погляд односельців, а й усіх парафіян храму Святого великомученика Дмитрія Солунського (ПЦУ) села Білин, бо розкішними букетами у горщиках прикрашене все церковне обійстя.

Не на квітнику (за браком місця), а на городі з любов’ю висаджені та дбайливо вирощені понад сорок сортів різнобарвних осінніх квітів – хризантем. Вони налічують одинадцять п’ятдесятиметрових рядків, де з весни мало не щодня трудилася пані Тетяна, а результатами цієї праці милується не лише сама квітникарка, а й її родина, сусіди та односельці, які проходять повз обійстя жінки та зупиняються біля паркану, щоб споглядати цю красу. А є й такі, хто цілими оберемками хризантем прикрасив свої подвір’я і квітники, бо господиня щиро ділиться вирощеним з іншими, а дещо й продає. Квіти в горщиках пані Тетяна також дарує релігійним громадам. Так, минулого року заквітчаною була церква в Охнівці, а цього – ще й у сусідньому Білині.

Розрада у квітах

Біля Тетяниного дому завжди росли квіти – примулки, троянди, хоста. Вона доглядала і залюбки милувалася їхньою красою, але якогось особливого потягу вирощувати у великих кількостях не мала. Два роки тому, у непростий життєвий період, знайшла свою квітку – свою розраду, що допомогла відволіктися від важких думок і навчитися перемикати увагу. В соціальній мережі Тетяна випадково натрапила на сторінки знаних досвідчених квітникарок Наталії Гелети та Сусанни Бабенко, де побачила красиві  кулеподібні кущі сортових хризантем і загорілася ідеєю такі ж виростити, тому відразу ж замовила 50 саджанців різних сортів. Отримала їх у кінці травня. З маленьких п’яти-шести сантиметрових живців на осінь виросли великі об’ємні кущі, які потішили рясним красивим барвистим цвітом. Усі квіти були такими різними і такими прекрасними! Процес вирощування та догляду за рослиною, а також результат праці так захопив Тетяну, що наступного разу вона замовила ще кілька нових сортів. Крім цього, порозсаджувала ті квіти, які уже мала, так чимала частина поля була виділена під хобі господині.   

Одну зиму, що не була надто лютою та морозною, квіти перенесли добре, а ось цьогорічна завдала збитків: не усі кущі вціліли – деякі «загинули». Та все ж Тетяна цього сезону висадила у ґрунт близько 800 кущиків. Робила це не самотужки, допомагали рідні – мама, сестра Світлана і чоловік. Усі разом дощової днини впродовж п’яти годин висаджували живці, адже саме в таку погоду вони краще вкорінюються. Дивувалися сусіди їхньому завзяттю, хтось, можливо, волів би таку площу картоплею засадити, але, як каже пані Тетяна, кожному своє.

Згодом, коли потрібно вносити підживи та добрива, воду допомагає носити чоловік, а коли він зайнятий, жінка сама обприскує рослини з пульверизатора. Хоч потребують такі кущі значної уваги та праці, все ж усі докладені зусилля і втома забуваються, коли хризантеми розцвітають.

Цієї осені, на жаль, заквітли не усі кущі господині. Сильний град, який влітку випав в Охнівці, побив не лише городину, а й завдав непоправної шкоди Тетяниним хризантемам – третя частина всіх кущів була знищена, решту жінка неабиякими зусиллями реанімувала – видаляла пошкоджені гілочки і листочки, окроплювала кущі стимуляторами росту, додавала так звані підживки і часто прополювала, щоб бур’яну не було і коренева система наситилася киснем.

-Доглядала квіти усе літо – вони потребують неабиякої уваги. Зараз на моєму умовному квітнику роботи немає, тому йду туди милуватися барвистою красою. Деякі хризантеми, що були побиті градом, не сформували пишну кулеподібну форму, тому я зрізаю гілочки квітів і ставлю їх у вази в будинку, – каже жінка. 

У Тетяни ранні сорти хризантем починають цвісти уже наприкінці серпня. Хоча це, звісно, залежить від погодних умов. Цьогоріч весна була затяжною і холодною, тому саджанці висадили в кінці травня, а не на початку, тому й відповідно змістився період цвітіння. Потішили перші квіти хризантем аж усередині вересня. Пізні сорти цих квітів, як каже жінка, називають «нещасливчиками», бо перші приморозки заважають їм показати усю свою красу. Торік такі сорти починали квітнути в листопаді, а цього року, щоб пришвидшити їхнє цвітіння, квітникарка випробовувала метод притінення, тобто навмисно скорочувала термін світлового дня. Накривала хризантеми агроволокном (можна також рядном чи чорною плівкою) з 18-ї години вечора до 9-ї ранку. Такий спосіб виявився дуже дієвим і квіти на кущах з’явилися вже у середині жовтня і можна сповна помилуватися їхньою красою.

Жінці особливо подобаються яскраві забарвлення пелюсток квітів – жовті, бордові, кольору марсала, оранжеві, рожеві, а незабаром вона вирощуватиме ще й оригінальні зелені. Каже, щороку має свою улюблену – нині це корейська хризантема. Її пелюстки жовтого кольору, а серединка – червона. Кущ дуже пишний та красивий.

Секрети догляду за хризантемами

З читачами нашої газети Тетяна Обара погодилася поділитися своїм досвідом вирощення цих найпопулярніших осінніх квітів.

– Я  розсаджую хризантеми весною. З маточного куща викопую живці, які висаджую в ґрунт на відстані 60 на 60 сантиметрів один від одного. Обираю для цього сонячне місце, щоб нічого не затіняло куща, в іншому разі гілочки почнуть тягнутися до сонця і він не сформує кулеподібної форми. Орієнтовний період вкорінення – три тижні. У засушливий час рослину потрібно поливати. Відразу після висадження в ґрунт, бажано підживити коріння добривами, які стимулюють швидке вкорінювання (суперфосфати і монофосфати). Далі двічі на місяць слід вносити азотні добрива (під корінь), а тоді нітроамофоску – до формування бутона. Після цього використовую сульфат калію і здійснюю обприскування кущів сульфатом магнію під час їхнього формування. Початківцям раджу обирати «Універсальне добриво для хризантем». Після кожної підживи обов’язково треба спушувати ґрунт біля куща, видаляти бур’яни, щоб вони не затіняли гілочок і бутонів, – каже квітникарка. – Також потрібно приділити увагу профілактиці хвороб. З червня проводжу профілактичні оброблення гілок з інтервалом 10-15 днів. Для цього варто обирати щоразу інший препарат – «Топаз», «Фугніцид Квадріз», «Ридоміл Голд», «Скор».

Щоб сформувати красиву кулеподібну форму куща, потрібно періодично відрізати або відламувати верхівки квітів, які ростуть в висоту, тоді краще формуватимуться бічні гілки. Деякі сорти не потребують таких маніпуляцій, які ще називають прищіпки. Як каже квітникарка, прищіпки потрібно робити три рази за сезон з інтервалом близько 20 днів, останню – не пізніше кінця липня, інакше відтермінується період цвітіння.

Щоб кущ краще перезимував і не постраждав від морозів, Тетяна радить не обрізати гілки квітів, що перецвіли, а залишити їх. Це допоможе вберегти рослину. Також можна під кущі постелити солому або накрити агроволокном при сильних морозах, коли немає снігу – саме такий метод цьогоріч випробовуватиме жінка.

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up